Příčiny lupů - jak jejich znalost může vyřešit problém

Příčiny lupů - jak jejich znalost může vyřešit problém

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Lupiny jsou běžným onemocněním pokožky hlavy, které postihuje přibližně 50 milionů dospělých pouze v USA a až 50% dospělé populace na celém světě ( Borda, 2015 ). The nejčastější příznaky lupů je suchá, svědivá pokožka hlavy spolu s bílými vločkami odumřelých kožních buněk ve vlasech a na vašem oblečení (AAD, n.d.).Životně důležité orgány

  • Lupiny postihují přibližně 50% dospělé populace na celém světě.
  • Nejběžnějšími příznaky lupů jsou suchá svědivá pokožka hlavy a bílé vločky ve vlasech a na oblečení.
  • K vzniku lupů přispívá několik faktorů, včetně kožní houby Malassezia, nadměrné produkce kožního oleje (mazu), zdraví imunitního systému, genetiky, stresu, návyků péče o vlasy a dalších.
  • Léčba lupů obvykle zahrnuje šampony proti lupům, které obsahují jednu nebo více z následujících složek: kyselinu salicylovou, síru, pyrithion zinečnatý (pyrithion zinek), dehet, sulfid seleničitý nebo ketokonazol.

Co způsobuje lupy?

Lidé jsou svými lupinami často v rozpacích, protože si myslí, že je to známka špatné hygieny. Není! Vědci definitivně neví, co způsobuje lupy, ale díky několika faktorům máte větší pravděpodobnost, že budete mít tyto otravné vločky.

volně prodejné pilulky pro ed

Houba Malassezia

Kožní houba Malassezia žije na pokožce hlavy každého - u lidí s lupy i bez nich. U některých lidí houba Malassezia rozkládá kožní bariéru pokožky hlavy a výsledkem je vedlejší produkt kyseliny olejové. Tato kyselina může dráždí pokožku a vyvolat zánětlivou reakci, což způsobí shlukování a odlupování buněk pokožky hlavy (Borda, 2015). Lupiny nemusíte nutně dostat jen proto, že máte Malasseziu, ale citlivost na houby může hrát roli —Lidé, kteří mají lupy, se zdají být obzvláště citliví na Malasseziu a její účinky na pokožku hlavy (Borda, 2015).

reklamaPředepsaný šampon proti lupům, dodán

jak přimět váš penis růst

Je čas se ve vlasech cítit dobře.

Zjistěte více

Produkce kožního mazu

Lupiny souvisejí s dalším stavem kůže nazývaným seboroická dermatitida. Ve skutečnosti je někteří považují za stejné onemocnění, ale liší se závažností. Seboroická dermatitida může postihnout i jiné oblasti než pokožku hlavy, například obličej a hruď. Lupiny a seboroická dermatitida jsou ovlivněny mastnotou vaší pokožky. Produkce kožního mazu je související s hladinami hormonů , a v důsledku toho se zvyšuje v pubertě do 20 let a poté klesá ve věku 30–60 let. Lupiny sledují stejný vzorec vzhledu a podporují vztah mezi nimi a produkcí mazu (Borda, 2015). To však víme účinek není přímý —Ne každý s mastnou pokožkou dostane lupiny a lidé s lupinami mohou mít průměrnou produkci oleje (Ranganathan, 2010). Malassezia má ráda olej na pokožce hlavy, takže s mastnou pokožkou činí houbu žádanějším místem pro život (Borda, 2015).Integrita kožní bariéry

Vnější vrstva pokožky funguje jako bariéra, která brání ztrátě vlhkosti a vstupu bakterií. Také se tomu říká kožní bariéra (Borda, 2015). Pokožka hlavy lidí s lupinami ukazuje narušení této bariéry. To může vyvolat lupy nebo způsobit zhoršení stávajících lupů u vnímavých lidí, zejména u těch, kteří jsou citliví na Malassezia (Borda, 2015).

Imunitní odpověď

Lidé s slabý imunitní systém , stejně jako HIV / AIDS, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku lupů. Přesná role, kterou hraje imunitní systém, je však nejasná (Borda, 2015).

Neurologický stav

Určitý neurologická onemocnění , stejně jako Parkinsonova choroba a traumatické poranění mozku, mají vyšší výskyt lupů. Může to být způsobeno změnami produkce oleje nebo změnami nervových funkcí; vztah není jasný (Borda, 2015).

vitamíny pro vypadávání vlasů u mužů

Emoční stres

Stres může ovlivnit váš imunitní systém a vést ke zhoršení vašich lupů. Některé studie vykazují zvýšenou míru stavu pokožky hlavy u lidí s emočním stresem a depresí (Borda, 2015).

Genetika

Studie na zvířatech tomu nasvědčují genetika může být zapojen, ale v této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu (Borda, 2015). U lupů pravděpodobně existuje kombinace jak genetických, tak environmentálních faktorů.

Návyky péče o vlasy

I když to není vědecky prokázáno, používání určité kosmetické výrobky, prach a znečištění může přispět k lupům (Ranganathan, 2010). Nadměrné šamponování může pokožku hlavy zbavit potřebných olejů a způsobit suchou, svědící pokožku hlavy. Suchá pokožka hlavy sama o sobě může způsobit svědění a odlupování pokožky hlavy. Na druhou stranu příliš malé šamponování může vést k hromadění oleje na pokožce hlavy a ke zhoršení lupů.

Závěrem

Je pravděpodobné, že viníkem vašich lupů je kombinace faktorů. I když možná nebudete schopni přesně určit přesnou příčinu vašich lupů, je léčitelná. The Americká akademie dermatologie (AAD) doporučuje používat šampony proti lupům jako nejúčinnější léčbu lupů (AAD, n.d.). Většina šamponů proti lupům je k dispozici na přepážce a obvykle je obsahuje jedna nebo více z následujících aktivních složek : kyselina salicylová, síra, pyrithion zinečnatý (také nazývaný pyrithion zinek), černouhelný dehet, sulfid seleničitý a ketokonazol (Ranganathan, 2010).

Reference

  1. Americká akademie dermatologie (AAD) - Jak zacházet s lupy. (n.d.). Citováno 5. března 2020, z https://www.aad.org/public/everyday-care/hair-scalp-care/scalp/treat-dandruff
  2. Borda, L. a Wikramanayake, T. (2015). Seboroická dermatitida a lupy: komplexní přehled. Journal of Clinical and Investigative Dermatology, 3 (2). doi: 10.13188 / 2373-1044.1000019, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27148560
  3. Ranganathan, S. & Mukhopadhyay, T. (2010). Lupy: Nejvíce komerčně využívané kožní onemocnění. Indian Journal Of Dermatology, 55 (2), 130. doi: 10,4103 / 0019-5154,62734, Odkaz
Vidět víc