Czech Republic

Zpěvák kapely Behemoth šlápl na obraz Panny Marie. V Polsku mu hrozí trest za rouhání

Polský hudebník Adam Darski známý pod pseudonymem Nergal čelí obvinění z rouhání. Na Facebooku totiž nedávno sdílel fotku, na které šlape na obraz Panny Marie. Za tento trestný čin hrozí frontmanovi metalové kapely Behemoth v silně katolické zemi až dva roky vězení.

Loni v září Adam Darski na své facebookové stránce zveřejnil snímek své nohy pošlapávající podobiznu Panny Marie. Soudce ve Varšavě vyhodnotil toto gesto jako trestný čin rouhání a nařídil hudebníkovi známému pod pseudonymem Nergal zaplatit pokutu ve výši 3340 eur (necelých 90 tisíc korun).

Frontman polské metalové kapely Behemoth se však proti tomuto rozsudku odvolal, a tak nyní čelí trestu ve výši až dvou let za mřížemi. Aby si mohl dovolit soudní výlohy, vybírá od svých příznivců peníze prostřednictvím crowdfundingové kampaně, která je určená také pro další polské umělce obviněné z rouhání. Informoval o tom zpravodajský web stanice BBC.

"Polský soudní systém mě opakovaně pronásleduje a žaluje už víc než deset let. Přišel čas, abych si to přestal nechat líbit," napsal muzikant na svém twitterovém účtu. "Polští politici se snaží zničit mou kariéru a zneužívají pojmu rouhání, aby cenzurovali kohokoli, kdo neodpovídá archaickým náboženským zákonům této země," dodal na crowdfundingovém webu.

Polské soudnictví podle něj umělce tlačí do vleklých procesů, které je stojí mnoho peněz, a proto potřebují finanční dary, aby se mohli bránit. V kampani, která odstartovala před necelým týdnem, se zatím podařilo vybrat v přepočtu 370 tisíc korun. Nergalovo obvinění přišlo poté, co ho konzervativní skupina Ordo Iuris nařkla z toho, že urazil čtyři lidi.

"Podle odborníka v oblasti náboženských studií je šlapání botou na obraz Boží matky útok na náboženskou víru," okomentovala Nergalovo obvinění mluvčí varšavského úřadu státního zastupitelství Aleksandra Skrzyniarzová.

Darski v uplynulých 13 letech čelil obviněním z útoku na náboženskou identitu několikrát. Polské soudy řešily incidenty, při kterých trhal Bibli, zapaloval kříže během koncertu nebo v jedné ze svých písní chválil vrahy polského patrona svatého Vojtěcha.

Football news:

Karl-Heinz Rummenigge: Bayern did not participate in the discussion of the Super League and welcomes the reforms of the Champions League
Germany vs Super League: Bayern Munich and Borussia Dortmund chose the UEFA side and supported the reform of the Champions League
Tuchel about the Super League: I don't want to get involved in this, because my words may sound like an excuse
UEFA has approved a change in the format of the Champions League. The Europa League and the LK will also lose the group stage from 2024
Lineker on Super League: Klopp has always been a man of the people. I wonder what coaches like Jurgen and Pep will say
UEFA President: Super League is a greedy project that could kill football forever. But this will not happen
Ceferin about Agnelli: The president of an organization with 247 clubs just ran away from it - I have never seen this in my life