Czech Republic

Zmatek nad zmatek. Jak má laik podle Prymuly nebo Maďara rozumět změti zpráv o druhé vlně epidemie

Mezi lidmi, kteří sledují současnou světovou pandemii nemoci covid-19, se šíří jeden bonmot. Na nemoc se má prý laik, jímž je i autor tohoto textu, ptát lékaře, na epidemii dataře, tedy člověka, jenž se umí pohybovat ve zcela neintuitivním exponenciálním a polynomickém prostředí matematických modelů. Lékaři často vychází při posuzování nemoci ze své zkušenosti, což je při léčbě klíčové. Nebezpečné je ale vycházet ze zkušenosti při předvídání chování epidemie. Proto je nejlepší ptát se na budoucí vývoj lidí, kteří jsou zdatnými statistiky, což jsou zpravidla epidemiologové.

Proč potom neudělat malý průzkum mezi lidmi, kteří v těchto epidemiologických modelech umí dobře číst? Vybraní odborníci dostali dotazník s rozšířenými výroky a úkol odpovědět, zda-li s daným výrokem souhlasí, nesouhlasí nebo není v jejich kompetenci odpovědět. Měli možnost výrok také doplnit či vznést námitku proti jeho formulaci. Výrok je vždy uveden zkráceně tučně a u něj konsenzus oslovených - pravda/nepravda. Následují argumenty, kterými lze jejich tvrzení podepřít.

Z oslovených dotazník vyplnili epidemiolog a nyní i ministr zdravotnictví Roman Prymula, epidemiolog a donedávna člen epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar, epidemiolog IKEM Petr Smejkal, infektolog Ústřední vojenské nemocnice Praha David Řezáč a ekonom Jakub Steiner, jenž se věnuje modelování vývoje pandemie.

1) Virus oslabil - nepravda

Často se nejen na sociálních sítích objevují tvrzení, že virus je slabší než na jaře. Obvykle následuje graf uvádějící vývoj počtu nově nakažených lidí a počty hospitalizovaných či zemřelých. Argumentace stojí tak, že v čase se poměr zemřelých vůči nakaženým snižuje, tedy v průměru umírá na koronavirus méně lidí a smrtnost viru se tím pádem snižuje. Z toho následně někteří lidé mylně usuzují, že virus slábne.

Football news:

Miralem Pjanic: Sorry didn't trust the players at Juventus. It's a shame when people are judged incorrectly
Wenger on why he didn't mention Mourinho in the book: he Didn't want to talk about Jose, Klopp or Pepe because they are still working
The perfect project to lose money. An idea for dreamers. Tebas on the European Premier League
The Catalan authorities refused to postpone the referendum on a vote of no confidence in Bartomeu. It will be held on November 1-2
La Liga President on Messi's departure: It won't be a drama for us. And his reputation will suffer
Ronaldo is a fan of the UFC. Rooting for Khabib, training with Conor, signed up for all the top fighters
Only Milan have not lost points this season in the top 5 of the European leagues. Aston Villa lost 0:3 in the