Czech Republic

Zemřel fotbalový génius Diego Maradona

Zemřel Diego Maradona, jeden z nejlepších fotbalistů všech dob. Šedesátiletá argentinská legenda podlehla infarktu poté, co se v posledních týdnech potýkala s vážnými zdravotními potížemi. Zprávu médií potvrdil Maradonův mluvčí. Argentinský prezident Alberto Fernández v zemi vyhlásil třídenní státní smutek.

Maradona se naposledy objevil na veřejnosti 30. října v den svých 60. narozenin. Už tehdy působil unaveným dojmem, počátkem listopadu pak podstoupil úspěšný zákrok kvůli krvácení do mozku. Po propuštění z nemocnice před dvěma týdny měl nastoupit odvykací kúru kvůli dlouhodobé závislosti na alkoholu.

V minulých letech strávil v nemocnicích hodně času, často v důsledku svého bouřlivého životního stylu, který ho provázel už od dob aktivní kariéry. V roce 2004 byl například v nemocnici se srdečními a respiračními problémy souvisejícími s užíváním kokainu. Později se mistr světa z roku 1986 a dvojnásobný mistr italské ligy s Neapolí podrobil odvykacím kúrám kvůli závislosti na drogách a alkoholu. Loni v lednu byl hospitalizován s vnitřním krvácením do břicha.

profimedia-0571248091 Diego Maradona na snímku z letošního února | zdroj: Profimedia.cz

"Kdo ho viděl hrát, musel ho milovat. Kdo ho viděl žít, musel nad ním plakat," řekl trefně na adresu svého konkurenta v boji o pomyslný titul fotbalového krále Pelé. V anketě FIFA o nejlepšího hráče století v roce 2000 zvítězil v hlasování fanoušků Maradona, odborníci dali přednost Pelému.

Nejslavnější chvíle prožil Maradona v reprezentaci, v klubových barvách nejvíc zářil v dresu Neapole. Za národní tým si zahrál na čtyřech světových šampionátech, v roce 1986 ho jako kapitán i nejlepší hráč turnaje dovedl ke zlatu a o čtyři roky později ke stříbru. Neapoli zase pomohl ke dvěma titulům či triumfu v Poháru UEFA.

Gól ze čtvrtfinále MS 1986 proti Anglii, při němž Maradona během šedesátimetrového sóla obešel šest hráčů soupeře, si vysloužil přídomek gól století.

Na hřišti proslul argentinský záložník geniálními kousky, mimo něj drogovými a dopingovými skandály, kvůli nimž byl několikrát potrestán zákazem činnosti. Po skončení aktivní hráčské kariéry v roce 1997 se vydal na trenérskou dráhu. Jako kouč postoupil s argentinskou reprezentací na MS v Jihoafrické republice v roce 2010, kde je ve čtvrtfinále vyřadilo Německo. Po šampionátu ve funkci skončil a působil v zahraničí. Šedesátiny slavil otec osmi dětí (s pěti ženami) jako kouč průměrného celku Gimnasia y Esgrima.

Football news:

Setien is demanding 4 million euros in compensation from Barca. Valverde's resignation cost the club 11 million
Two Cornell players tested positive for coronavirus after the match with Barca
Mbappe finished 1st on the Ligue 1 goalscoring list, scoring 13 goals in 17 appearances. He broke the streak of 4 games without goals
Holland has scored 27 goals in his first 28 Bundesliga appearances. He's the second person to do this
Sevilla are trying to sign Papa Gomez, Monchi is in talks. Atalanta wants to sell him to a club not from Italy
Holand has scored 14 goals in 13 Bundesliga games this season
Neymar is playing his 100th game for PSG. He has been at the club since 2017