Czech Republic

Zemřel britský herec David Prowse. Jako první ztvárnil Dartha Vadera

Ve věku 85 let zemřel britský herec David Prowse, první představitel Dartha Vadera ve filmové sérii Star Wars. Roli získal pro svou impozantní postavu, byl šampionem ve vzpírání. Za roli superhrdiny, který učí britské děti bezpečnosti v silničním provozu, získal v roce 2000 Řád britského impéria, píše anglická BBC.

Ze vzpěračských soutěží se znal s Arnoldem Schwarzeneggerem dřív, než se oba vydali na hereckou dráhu. Prowse se živil také jako osobní trenér, s bratrem založili jednu z prvních sítí posiloven v Británii. Mezi jeho klienty patřil představitel Supermana Christopher Reeve, kterého osobně připravoval na roli po fyzické stránce.

Vrcholový sport se podepsal i na Prowseově zdraví, trpěl artritidou a prodělal několik operací kyčle, aby se mohl bez potíží pohybovat.

Nejznámější Prowseovou rolí byl roku 1977 v prvním dílu Hvězdných válek Darth Vader, kterému propůjčil své tělo, ovšem hlas dal postavě americký herec James Earl Jones. Když rodák z Bristolu roli přijímal, podle BBC nevěděl, že jeho hlas z filmového plátna nezazní.

"Ať ho provází síla, navždy!" řekl jeho agent Thomas Bowington serveru BBC News. "Ačkoli se proslavil hraním mnoha příšer, pro mě a pro všechny, kteří Davea znali a pracovali s ním, byl hrdinou našich životů," dodal Bowington.

Football news:

To beat Real Madrid and Barca in three days is an atrocity. Athletic Director about the Spanish Super Cup
Poland coach of Bzenec left his post
Carlos Tevez: I won't stop playing for my family. It was important to win the Maradona Cup
Borussia Gladbach will sign Kone to a contract until 2026. The midfielder will finish the season in Toulouse
Leonardo: I don't think Tuchel's resignation was a surprise. PSG simply anticipated the events
Milan will announce the signing of Mandzukic and Tomori this week
Leonardo on Messi at PSG: We are not at the negotiating table, but the chair is reserved. Such a player is always on our lists