Czech Republic

Zelení: Rozhodnutí uhelné komise ohrožuje Českou republiku

Uhelná komise rozhodla 14 hlasy z 18 o konci spalování uhlí v roce 2038 bez řádně zpracovaných analýz a bez stanovení harmonogramu útlumu spalování uhlí.

Zelení: Rozhodnutí uhelné komise ohrožuje Českou republiku
Foto: Zelení
Popisek: Zelení
reklama

Strana zelených prosazuje konec uhlí v roce 2030, který by zajistil bezpečnou energetickou transformaci České republiky. Rozhodnutí uhelné komise o konci uhlí v roce 2038 ohrožuje Českou republiku nejen z ekologického a ekonomického hlediska, ale především z hlediska energetické bezpečnosti, neboť uhlí bude kvůli rostoucí ceně emisních povolenek po roce 2030 natolik drahé, že se pro výrobu elektrické energie vůbec nevyplatí.

“Rozhodnutí komise je nezodpovědné hlavně pro regiony s uhelným průmyslem, jako je Ústecký kraj. Čím dříve se spalováním uhlí skončíme, tím menší budou případné negativní socioekonomické dopady. Musíme se postarat o horníky a všechny lidi, jejichž práce souvisí s výrobou energie z uhlí, která přestává být rentabilní a po roce 2030 se už kvůli cenám emisních povolenek nevyplatí vůbec,” říká Petr Globočník, předseda Strany zelených v Ústeckém kraji.

Návrh ministra Havlíčka o konci spalování uhlí v roce 2038, který uhelná komise podpořila, je navíc podmíněn stavbou nových jaderných reaktorů. “Ukazuje to zásadní nepochopení celé situace. Předražené jaderné reaktory do té doby zcela jistě nebudou. Jako Zelení prosazujeme bezpečnou a levnější energetickou transformaci, která má hlavní pilíře v maximálním využití obnovitelných zdrojů, přechodného využití plynových elektráren a zastavení vývozu elektřiny. Do roku 2030 bychom tak mohli bezpečně přestat spalovat uhlí a transformovat energetický průmysl tak, aby zachoval maximální počet pracovních míst,” říká spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis.

Rozhodnutí komise má pouze doporučující charakter. Reálné rozhodnutí bude na vládě, potažmo nové vládě, která vzejde z voleb v roce 2021. “Věříme, že se nakonec podaří dřívější konec spalování uhlí prosadit i díky obrovskému úsilí mnoha lidí, organizací i odborníků, kteří se tématu aktivně věnují a ukazují, že konec uhlí v roce 2030 je žádoucí a prospěšný pro celou Českou republiku,” dodává Magdalena Davis.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Mueller congratulated Brady, who reached his 10th Super Bowl at the age of 43: You are a hero and an inspiration!
Neville compared Liverpool to Coventry after Manchester United's win. Probably because of the color of the uniform
Vladimir Gazzaev held the first training session with Siena
Alessandro Costacurta: Inter are the favourites for both the Milan derby and the Scudetto
The Valencia player tested positive for antigens. Yesterday was a match with Atletico
Tottenham topped the rating of the most eco-friendly clubs in the Premier League. Manchester United, Arsenal, Brighton and Man City-in the top 5, Liverpool-7th
Manchester United and Liverpool put on a show in the cup. The sponsor of the entertainment is the bold positions of Trent and Rashford (United have better realized this advantage)