Czech Republic

Zelená mládež si předvolává Havlíčka. Má na demonstraci vysvětlovat, proč neskončí těžba uhlí dříve

Zelení aktivisté jdou do boje. Bude demonstrace! Uhelná komise doporučila konec těžby uhlí v roce 2038. To je podle bojovníků proti uhlí příliš pozdě. Rozhodnutí považují za nelegitimní a nepřijatelné. Havlíček půjde „na kobereček“.

Zelená mládež si předvolává Havlíčka. Má na demonstraci vysvětlovat, proč neskončí těžba uhlí dříve
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening Greenpeace s názvem Miluje ministr Brabec uhlí? Protest proti krokům ministra životního prostředí Richarda Brabce v souvislosti s rozšířením dolu Bílina či proti výjimkám pro největší uhelné znečišťovatele
reklama

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

hlasovalo: 14327 lidí

Podle hnutí Fridays For Future, Limity jsme my a Univerzity za klima je rozhodnutí v rozporu se závazky pařížské dohody o klimatu a kazí snahy o udržení globálního oteplení pod 1,5 stupně Celsia. Na demonstraci aktivisté pozvali ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který uhelné komisi spolupředsedá. Požadují od něj vysvětlení.

Podle jakéhosi Petra Doubravského z hnutí Fridays For Future je termín 2038 selháním ministra životního prostředí Brabce. Problém je podle něj v tom, že se politici neřídí mezinárodními ekologickými smlouvami. „Naše vláda kašle na to, k čemu jsme se jako Česko zavázali v pařížské dohodě a dalších evropských cílech,“ durdí se aktivista.

„Myslíme si, že rok 2038 je pozdě. V podstatě 2033 by bylo pozdě, protože k tomu, abychom dostáli závazkům, které plynou z pařížské dohody, tak bychom potřebovali začít zavírat uhelné elektrárny co nejdříve,“ domnívá se zase Marika Volfová z klimatického hnutí Limity jsme my.

Pro určení termínu podle „ekologa“ Jana Rovenského neměla uhelná komise dostatek analýz. Rovenský ale paradoxně v uhelné komisi také sedí. „Zatím nebyly vůbec vyhodnoceny dopady na dotčené regiony, dopady na zaměstnance uhelného průmyslu, dopady na životní prostředí, dopady na veřejné zdraví, dopady na provozovatele a dopady na veřejné rozpočty a dopady teplárenství. Nic z toho zatím ani druhá, ani třetí pracovní skupina ještě nepředložila.“

Rovenský zároveň poděkoval ministrovi životního prostředí Brabcovi za to, že v diskusi podpořil ukončení využívání uhlí v roce 2033. „To je podle nás jediný reálný kompromis mezi skutečnými potřebami klimatu a řekněme zájmy průmyslu a zaměstnaneckých svazů,“ popsal ekolog.

Uhelná komise byla zřízena minulý rok. Má celkem 19 členů, mezi kterými jsou zástupci těžařů, skutečně odborné veřejnosti i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří například generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Rovenský. Předsedají jí ministři průmyslu a obchodu Karel Havlíček a životního prostředí Richard Brabec.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: AZy

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…

Football news:

Spartak about fans convicted for fighting at Euro 2016: Fedun personally helped them financially
Lewandowski updated the Bundesliga record by scoring 22 goals in the 1st round
Flick on Bayern: Our goal is to stay on top
Goalkeeper Alcoyano has 10 saves in the match with Real Madrid. Most of all in the season among the rivals of Madrid
De Bruyne has a suspected muscle injury. He was replaced in the game against Villa
In Spanish for 70 years there is a phraseology about Alcoyano. It's about an outsider who does not give up until the last
Andrea Pirlo: Criticism is inevitable when you are suddenly appointed Juve coach, but the results will say everything for me