Czech Republic

Závislost Zemana na Moskvě už nelze nevidět (Nejedlý letí do Ruska)

Žádná cesta Zemanova poradce Martina Nejedlého do Moskvy nezmění postoj tajných služeb a dalších bezpečnostních institucí k riziku, jež představují Rusko a Čína pro Dukovany.

Pražský hrad a Miloš Zeman se vládě starají o pravidelnou dávku emocí. Ve středu se objevila informace Respektu a Aktuálně.cz, že poradce prezidenta Martin Nejedlý poletí do Ruska. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o cestě nevěděl, ač se má uskutečnit již tento týden. Nejde o osobní výlet Zemanova poradce, cestu kvůli pandemii koronaviru musí schválit vicepremiérka pro zdravotnictví Taťjana Golikovová. Nejedlý: "Prozatím nevím, zda odcestuji. Čekám, zda dostanu povolení kvůli situaci s koronavirem. Schvaluje se to na úrovni ruské vicepremiérky." (Jinými slovy: Je to velmi důležité, jsem důležitý.) Ve čtvrtek však do Moskvy odletěl.

Nejedlý má velmi podivnou, speciální pozici. Je poradcem Zemana, držitelem českého diplomatického pasu, s Hradem však nemá žádnou písemnou smlouvu, radí "nezištně". Neví se, v čem v Rusku deset let podnikal, ale má tam špičkové kontakty. Kupříkladu se zná se zahraničněpolitickým poradcem prezidenta Vladimira Putina Jurijem Ušakovem nebo s Alexejem Lichačevovem, šéfem státní firmy Rosatom, jež má zájem na dostavbě jaderné elektrárny Dukovany.

Deník N ve středu napsal, že vicepremiérka Taťjana Golikovová už schválila cestu tří lidí do Moskvy, kromě Nejedlého také kancléře Vratislava Mynáře a jedné ženy. Mynář ale prý nepojede, Nejedlý Deníku N sdělil, že kancléř má prý "lepší věci na práci" (zřejmě nějaká zabijačka nebo zasněžování). Cestu bude podle Deníku N platit Kancelář prezidenta republiky, využít se má soukromé letadlo.

A ještě jedna informace k cestě, Nejedlý tvrdí: "Rozhodně nejedu řešit Dukovany a Rosatom, to nespadá do mé kompetence." Zní to poněkud zvláštně, když se už v roce 2017 tajně setkal se šéfem Rosatomu Lichačevovem a o pár měsíců dřív s Jurijem Ušakovem. To obojí nedlouho předtím, než česká vláda začala připravovat dukovanský tendr.

Není jasné, co vlastně spadá do Nejedlého kompetence, když s Hradem nemá smlouvu a jeho angažmá stojí na ústní dohodě se Zemanem. Ve čtvrtek cestou na letiště řekl, že bude jednat s poradci prezidenta Vladimíra Putina. "Jako poradce prezidenta republiky mám mandát jednat se svým protějškem o budoucích vztazích a vzájemných návštěvách. Jedná se o prezidentskou agendu, včetně přípravy setkání obou prezidentů. Budu jednat s představiteli administrativy prezidenta Ruské federace."

Důležité jsou okolnosti Nejedlého hradního výletu do Ruska. (Zopakujme, že nejde o soukromou cestu, jinak by ji neplatila kancelář prezidenta.) Ministr Petříček o ní nevěděl. Česká ambasáda v Moskvě o ní nevěděla. Ale my jsme se o ní dozvěděli. Zřejmě nás to upozorňuje na fakt, že v Česku máme dvě zahraničněpolitická mocenská centra - Hrad a vládu. Zeman, nebo dnes už spíš lidé okolo Zemana stále dávají najevo, že tady jsou, chtějí určovat směr české zahraniční politiky a českého zahraničního obchodu (viz Zemanovu "ekonomickou diplomacii").

Co tam bude tropit?

Až Martin Nejedlý do Ruska jako emisar Hradu, Zemana a jeho suity, přiletí, co tam bude doopravdy dělat? S vládou (Petříčkem) to nekonzultoval. Zdroj obeznámený s přípravou cesty sdělil Deníku N ve středu, že "účel cesty je obalený do rozmrazení těch dialogů, ale jako podtéma se má řešit i tendr na Dukovany". První část sdělení odpovídá i tomu, co říká Nejedlý. 

Obalem (krytím) jednání o Dukovanech tedy bude snaha o zlepšení česko-ruských vztahů. A navíc prý bude Nejedlý též domlouvat setkání Zemana s Putinem Na česko-ruské vztahy však byla ustavena skupina, kterou vede Rudolf Jindrák, šéfující zahraničnímu odboru na Pražském hradě a zároveň pracující jako poradce premiéra Babiše pro zahraniční otázky. Ani on o cestě Zemanova poradce nevěděl. 

Rusko o žádné "zlepšení vztahů" nestojí. Má jiné zájmy, diktovat, ovládat, rozbíjet českou demokracii, rozhoupávat českou společnost a mít u nás maximální vliv. Ten se dá získat právě dostavbou Dukovan. Pokud by tuto zakázku získal Rosatom (a Zeman to dlouho prosazuje, je zásadně proti vyřazení ruských a čínských firem z bezpečnostních důvodů), bude mít na Česko mimořádně silnou páku po dobu zhruba 80 let.

Jenomže situace se pro Rusy v Dukovanech nevyvíjí podle jejich (tedy i Zemanových) představ. Premiér Babiš tento týden v pondělí předvedl nečekanou otočku, náhle oznámil, že o tak důležitém kroku, jako je dostavba Dukovan, by se nemělo rozhodovat deset měsíců před sněmovními volbami. Zjevně tímhle tématem nechce nahrávat sílící opozici.

Důvodů však najdeme hromadu: průhledný tlak komunistů a okamurovců na co nejrychlejší projednání "zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a o změně zákona č. 165/2000 Sb., o podporovaných zdrojích energie", tedy "lex Dukovany", a snahu obejít bezpečnostní výbor sněmovny. Spěch extrémních uskupení je průhledný jak fólie na rajčatech.

Bezpečnostní složky jednají v českém zájmu, ne v ruském

Pádným důvodem, dost možná dokonce rozhodujícím faktorem, je varování klíčových bezpečnostních složek státu (tajných služeb, bezpečnostních úřadů, ministerstva vnitra a zahraničí), že je vysoce riskantní Rusko a Čínu byť jen pustit do klíčových státních tendrů včetně dostavby Dukovan.

V tomto se naše situace podobá té americké za prezidentování Donalda Trumpa - tam taky klíčové státní instituce udržely situaci jakž takž v normálu, nenechaly Trumpa, aby si dělal, co chce. Podobně u nás, tlak bezpečnostních a diplomatických složek jde přímo proti Zemanovi. Dokázaly spolu se sněmovní opozicí zabrzdit i premiéra Babiše, který se Zemana a jeho party bojí jak čert kříže (ne že by Hrad byl kříž).

Za této situace tedy letí Nejedlý do Moskvy. Zeman, jehož vliv slábne a jehož práce pro Moskvu je stále viditelnější, nedokázal prosadit rychlé zařazení Rusů do tendru. Jede to tedy "ruská spojka" vysvětlit? Těžko, Putin má v Česku totálně předimenzovanou ambasádu, hojně tajných agentů, zná pražskou situaci zřejmě líp než Zeman.

Cesta Nejedlého může mít nejrůznější významy. Jeden: jede českému prezidentovi pro instrukce, co má podnikat dál, jaké kroky. Na to tam ovšem nemusel jet oficiálně, na to tam nemusel jezdit vůbec, stačilo zajít na ruskou ambasádu. Další: jede tam místo Zemana na kobereček (něco ve smyslu: my do tebe tolik investovali, holoubku, a skutek zatím utek). A ještě jiný možný účel: cesta je symbolická, má ukázat závislost Zemana na Moskvě, má ji podtrhnout: on je náš člověk, když se nám v Česku nedaří, musí se nám zodpovídat. A protože se sotva hýbe, zveme si sem našeho člověka na Hradě.

Je to potupné a smutné. Závislost Zemana na Moskvě je den ze dne zřetelnější, čím dál jasněji mohou čeští občané vidět, že pracuje pro Putina, ne pro nás. A teď to začíná vypadat, že pro něj snad pracovat musí, že mu je možná nějak zavázán. Jak si jinak vysvětlit jeho neustálé napadání Bezpečnostní informační služby a jejího ředitele Koudelky, angažmá lidí, jako je Nejedlý, výroky o výrobě novičoku v Česku, snahu odvrátit vydání hackera Nikulina do USA, nápad, že by Rusko mělo Ukrajině za Krym jen zaplatit, a další kousky?

Pro nás je důležité, že žádná cesta Nejedlého do Moskvy nezmění postoj tajných služeb a dalších bezpečnostních institucí k riziku, jež představuje Rusko a Čína pro Dukovany. Babiš rozhodnutí posunul na příští vládu, ale ta bude čelit stejným výhradám, ať ji bude skládat Ivan Bartoš, Petr Fiala, nebo znovu Andrej Babiš.

Vláda s dostavbou Dukovan podvádí. Zaplatíme za to a cena bude obrovská, říká Šnobr (video z 24. července 2020)

Investici řídí lidé, kteří vůbec nevědí, o čem mluví. Je to víc politická propaganda než jaderný energetický projekt, tvrdí minoritní akcionář ČEZ. | Video: Daniela Drtinová

Football news:

Bruno picked up 4 Player of the Month awards in 2020. Ronaldo, Henry and Lampard had the same number-but for a career in the Premier League
Lev - the best coach of the decade in the national teams, Deschamps-2nd, Shevchenko-17th (IFFHS)
Head of the Premier League: We ask players not to hug and change their behavior
Milan had rented the midfielder, Torino Meite until end of season with option to buy
Ramos played on painkillers with Athletic due to knee problems
Barcelona's presidential election is scheduled to take place on March 7
Sir Alex Ferguson: Fortunately, I was retired when I watched Liverpool play in the last two years