Czech Republic

Žalobce i klíčový vyšetřovatel kauzy Stoka končí. Faltýnka budou prověřovat nástupci

Brněnská korupční kauza Stoka, v níž je podezřelý i Jaroslav Faltýnek, přichází zároveň o dozorujícího žalobce i klíčového vyšetřovatele. Podle zjištění HN a Aktuálně.cz se státní zástupce Radek Mezlík přihlásil o nový post evropského žalobce a uspěl. Odchází tak uprostřed soudního procesu s expolitikem ANO Jiřím Švachulou. Policista NCOZ, který prověřoval další větve kauzy, jde do civilu.

Soud s vlivným expolitikem za ANO Jiřím Švachulou, který je obžalovaný z manipulací stamilionových zakázek městské části Brno-střed, je zhruba uprostřed. Přesto přichází o dozorujícího žalobce. Radek Mezlík z olomouckého vrchního státního zastupitelství, které rozsáhlé vyšetřování řídí, totiž odchází pracovat pro nově vytvořený Úřad evropského veřejného žalobce. Na tuto instituci má přejít vyšetřování případů, kdy jsou poškozeny zájmy Evropské unie.

Mezlík svůj odchod pro Aktuálně.cz a HN potvrdil. "Byl jsem vyrozuměn o úspěšné účasti ve výběrovém řízení na národní úrovni a samozřejmě jsem rád. Je to úspěch a vrchol v mé profesní kariéře. Současně ale také odpovědnost. Těším se na výzvy, které bude výkon nové funkce nepochybně přinášet. Jedná se o zcela nový úřad s nadnárodními kompetencemi, který v historii vlastně nemá obdoby, protože výkon veřejné žaloby si vždy držely jednotlivé státy. Bude nesmírně zajímavé být u zrodu takové instituce," uvedl Mezlík.

Vybrala ho komise složená ze zástupců národních institucí - státních zastupitelství i ministerstva spravedlnosti. Podle informací redakce se do výběrového řízení přihlásilo osm kandidátů, uspěli tři. Kromě Mezlíka odchází do nové funkce i dosavadní náměstek nejvyššího státního zástupce (NSZ) Pavla Zemana Pavel Pukavec. Třetí je státní zástupkyně z Městského státního zastupitelství v Praze. Mluvčí NSZ Petr Malý redakci jména nechtěl potvrdit s tím, že ještě nebyli všichni kandidáti oficiálně informováni.

Mezlík redakci řekl, že se neobává, že jeho odchod zkomplikuje usvědčení obžalovaných a podezřelých v kauze Stoka. "Kauzu stoka a další mé případy převezme někdo z mých kolegů a nemám nejmenší pochybnosti, že bude v dobrých rukou. Jinak bych od svých kauz neodcházel. Mrzí mě, že Stoku opouštím. To je bolest v srdci. Chtěl jsem to dotáhnout," dodal Mezlík.

Podle dvou zdrojů redakce HN a Aktuálně.cz minimálně část jeho agendy přebere jeho kolegyně z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Lastovecká. Ta už mimo jiné dozoruje i kauzu, v níž z kupčení s městským majetkem policie podezřívá některé prominentní členy ODS včetně exministra spravedlnosti a poslance Pavla Blažka nebo brněnskou primátorku Markétu Vaňkovou. Se Stokou případ dozorovaný Lastoveckou propojují někteří podezřelí úředníci.

Klíčový vyšetřovatel Faltýnkových kauz odchází do civilu

U soudu je nyní jen první část kauzy Stoka - manipulace se zakázkami v největší a nejbohatší městské části Brno-střed. Policisté dále prověřují další větve. Například to, zda se korupce v městských firmách s miliardovým obratem účastnil šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a jeho syn Jiří.

Faltýnka staršího také společně s šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem, který po korupčních kauzách rezignoval, podezřívají z manipulace miliardového tendru na mýto.

Dle zjištění HN a Aktuálně.cz se navíc Mezlíkův odchod střetává s odchodem do civilu vyšetřovatele NCOZ, který prověřování těchto větví řídí. Redakcím se ho podařilo kontaktovat. Důvody ale komentovat nechtěl. Od policie odešel na vlastní žádost. Na starosti měl citlivé případy vlivných osob.

"Věřím, že případ dopadne dobře, a nemám strach, ze by mým odchodem byla práce na případu nějak ohrožena. Pracovali na něm a pracují dobří policisté," uvedl detektiv, který strávil u policie 26 let. Jméno zveřejnit nechce. Pro změnu se prý rozhodl kvůli rodině. "S případem to nesouvisí," doplnil. Dle několika zdrojů redakce patří k nejlepším vyšetřovatelům brněnské NCOZ.

Aktuálně.cz a HN v květnu zveřejnily policejní odposlech ze schůzky dnes souzeného Švachuly. Dobrý známý rodiny Faltýnkových na nahrávce rozebírá odvádění provizí "Efkům" z brněnských veřejných zakázek. Švachula je nyní obžalovaný a hrozí mu patnáct let vězení. Faltýnkovi tvrdí, že jejich zapojení do korupčního systému je nesmysl.

To samé opakoval i šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Potom, co HN a Aktuálně.cz rozkryly další korupční podezření, ale nakonec Rafaj na svou funkci k 1. prosinci rezignoval.

Antimonopolní úřad dle policistů ovládl dnes obžalovaný Švachula

Na antimonopolní úřad vede jedna z nejzásadnějších větví kauzy Stoka a odcházející vyšetřovatel ji měl na starosti. Podle podezření detektivů chod mocné instituce, která rozhoduje o tocích miliard korun, dlouhodobě paralyzovali její nejvyšší úředníci, kteří měli manipulovat kontrolu mnoha veřejných zakázek.

Ústřední postavou prověřování je dosavadní předseda Rafaj. Právě on do rozkladové komise úřadu přivedl zmiňovaného Jiřího Švachulu, o němž policisté tvrdí, že jednu z nejmocnějších institucí v zemi ovládl. Detektivové ze zachycené komunikace mezi Švachulou a vedoucími pracovníky úřadu vyčetli, že do rozhodování nelegálně zasahoval.

Právě Švachula navíc podle policistů posloužil jako prostředník, který propojil Jaroslava Faltýnka s Rafajem. Natočili pak schůzky v brněnských hotelech, na nichž − opět v jejich interpretaci − druhý nejmocnější muž hnutí ANO a šéf antimonopolního úřadu domlouvali manipulaci miliardového tendru na operátora silničního mýta. I pro objasnění tohoto podezření může být Švachulova výpověď klíčová. Nicméně ten popírá, že by cokoliv udělal, a vypovídat odmítá. Na rozdíl od několika jeho spoluobžalovaných, kteří se přiznali.

Pavučina může sahat do nemocnice, správy železnic i Prahy

Policisté ale prověřují mnohem širší síť. V rozkrytí korupce v jiných organizacích a městských firmách jim vedle Švachuly pomohl další obžalovaný, podnikatel Lubomír Smolka. Pod příslibem výrazně nižšího trestu se rozhodl spolupracovat a poodkryl systém, v němž - dle jeho slov - sám zaměstnance daných společností uplácel. Ve výsleších popisuje pletichy v Moravském zemském muzeu, ve Fakultní nemocnici Brno, na brněnské pobočce Správy železnic (dříve SŽDC), nebo dokonce až na radnici Prahy 4.

Podezřelí úředníci, kteří dle Smolky přebírali úplatky, jsou navíc dle materiálů, které má redakce k dispozici, často při debatách o výši "desátků" nebo při jejich samotném přebírání zachyceni na odposleších.

Úřad evropského veřejného žalobce

Football news:

Rummenigge on the Euro: UEFA President thinks it would be wiser to host the tournament in one country
Nacho will not play with Alcoyano. Real Madrid defender has been in contact with a coronavirus infection
Cuadrado has recovered from covid and can play with Napoli
Inter have offered to rent Origi from Liverpool
Messi, Ronaldo, Neymar, Lewandowski and Ramos-in the symbolic team of the year from the UEFA website
Berbatov on Bale: He will be returned to Real Madrid if he does not start to show the level that Mourinho expects
Pogba's time at Manchester United is running out again. The club did not buy a top player, but a beautiful story for social networks, Paul lost the battle for influence to Brun