Czech Republic

Zadali jste chybné údaje při koupi dálniční známky? Stát začne peníze vracet i zpětně

Podle údajů společnosti Cendis, která zajišťuje nákup elektronických dálničních známek, lidé ve 3 procentech případů udělají chybu a zadají špatné údaje k registrační značce. Stát jim začne peníze zvracet, avšak jen v případě, že jde o neexistující RZ.

Od pondělí 19. dubna mohou motoristé, kteří při nákupu dálniční známky omylem zadali neexistující registrační značku, zažádat o vrácení platby. Novinka platí i zpětně, využít ji tak budou moci i majitelé, kteří udělali chybu při nákupu v minulých týdnech.

Vrácení peněz však nebude možné u vinět zadaných na existující značku. Oznámil to správce systému, společnost Cendis. Dosud bylo možné opravit chybné údaje pouze před zahájením jejich platnosti. Podle statistik, které zahrnují veškeré omyly, dělali motoristé chyby zhruba ve třech procentech nákupů.

Cendis avizoval přípravu vratek už v březnu, tehdy firma počítala, že je spustí zhruba od poloviny května. Systém se však podle mluvčího Martina Opatrného podařilo dokončit dříve.

Možnost vrácení peněz bude platit pouze pro případy zadání neexistujících registračních značek, případně v situacích, kdy lidé zadali špatně zemi registrace vozidla. V případech, kdy motoristé udělali chybu vedoucí k nákupu na jinou, ale existující RZ (dříve SPZ), peníze nebude možné vrátit.

"Chráníme se tak před zneužitím systému," uvedla Lucie Bartáková ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Podle ní není možné, jak skutečně prokázat, že k danému nákupu došlo omylem, a ne po dohodě s provozovatelem vozidla.

Zákazníci při žádosti o vratku musí doložit kopii svého technického průkazu, ze které bude patrná registrační značka vozidla, zároveň přiloží potvrzení o úhradě na neexistující SPZ. Zahraniční řidiči musí navíc dodat výpis z registru vozidel státu, který byl uveden jako stát registrace vozidla, s úředním překladem do českého jazyka (výjimkou je Slovensko). Po obdržení žádosti SFDI ověří danou RZ a následně vrátí platbu na účet, ze kterého žadatel při nákupu platit.

Na možnost vrácení platby při chybném zadání neexistující značky apeloval minulý týden například i ombudsman Stanislav Křeček.

Nové elektronické známky letos nahradily papírové kupony. Jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Novinkou je také klouzavá platnost nových ročních vinět. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok.

Oficiální prodejní místa elektronických dálničních známek jsou internetový obchod edalnice.cz, dále pobočky pošt, čerpacích stanic Euro Oil a také samoobslužné kiosky u hranic. Ceny známek zůstaly proti loňsku stejné, roční je 1500 korun, 30denní za 440 korun a desetidenní za 310 korun. Do minulého týdne řidiči nakoupili dálniční známky za více než tři miliardy korun.

Jak elektronickou dálniční známku koupit, radíme podrobně zde. 

Football news:

Father Courtois about Hazard laughing with Chelsea players: Unwise and unprofessional
Neymar about relegation from the Champions League: PSG did everything they could. I am sad, but I am proud of the team
Guardiola's father: I do not rule out that Pep will return to Barca as a coach or adviser
Greenwood is playing his 100th game for Manchester United in 19 years, 217 days. This is a record for the English and the 3rd result in the history of the club
Eden Hazard: I'm sorry. I didn't want to offend the Real Madrid fans. I came here to win
Edouard Mendy was out of work 7 years ago, and now he has taken Chelsea to the Champions League final. When it was tight, a year of training for free
Koeman insists on signing Depay, the Barca management is not sure about the forward