Czech Republic

Začíná advent, doba rozjímání a dobročinnosti

Praha - Dnes je první adventní neděle, začíná vánoční čas. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Řada měst už v předchozích dnech rozsvítila na náměstích vánoční stromy, což se ale letos kvůli koronavirové pandemii muselo obejít bez obvyklé slavnosti. Kulturní program, který advent provází, se přesunul na internet a adventní trhy byly zrušeny.

Advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti. Pro značnou část lidí je ale spíš obdobím nakupování dárků. Nákupy se v posledním měsíci přesunuly kvůli koronaviru ještě více na internet, protože kamenné prodejny jsou až na výjimky kvůli protiepidemickým opatřením zavřeny. Vláda ale povolila prodej vánočních ozdob, stromků či kaprů. O případném rozvolňování opatření bude vláda rozhodovat dnes dopoledne na základě skóre protiepidemického systému.

Dnešní první adventní neděle předznamenává příchod Vánoc. První neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. Podle platných protiepidemických opatření se nyní může v Česku bohoslužeb v kostelech účastnit maximálně 20 lidí. Pokud vláda rozhodne zmírnit opatření na třetí stupeň, bude maximální povolená účast na bohoslužbách činit 30 lidí.

V době adventu mohou lidé přijít rozjímat na roráty. Jde o ranní mše, které začínají ještě za tmy. Z Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze se letošní roráty kvůli uzavření Pražského hradu přesouvají do 12. prosince do kostela sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech. Roráty se budou ve všední dny konat vždy od 6:30, v sobotu od 7:00. V Praze patří mezi oblíbené roráty u sv. Ingnáce, v pondělí je možné rorátní mši sledovat

Třicetiletou historii mají také Adventní koncerty České televize, při kterých se tradičně koná veřejná sbírka na pomoc potřebným. Letošní sbírka podpoří čtyři neziskové organizace. Dnešní koncert ČT odvysílá v podvečer v přímém přenosu z Břevnovského kláštera. Během čtyř adventních nedělí letos uspořádá mimořádné koncerty také Česká filharmonie, vzhledem k protipandemickým opatřením se uskuteční v pražském Rudolfinu bez publika. Dnešní koncert budou dirigovat John Eliot Gardiner a Ondřej Vrabec.

První počátky slavení adventu se objevily v jižní Galii a ve Španělsku koncem 4. století. Od 12. století se stal začátkem liturgického roku. Rozsvícení svící na adventním věnci nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let - na slavení svátků světel zvaných chanuka. Na židovských chanukových svícnech se rozsvěcuje postupně osm světel. Chanuka letos začíná západem slunce 10. prosince.

víra Vánoce advent

Football news:

Tuchel will sign a contract with Chelsea for 1.5 years (David Ornstein)
Barcelona still owes Liverpool about 29 million euros for the transfer of Coutinho
Immobile on last season: Lazio felt invincible before covid. They could have fought for the scudetto
Chris Sutton: Lampard is another victim of Russian roulette at Chelsea. This is Abramovich's style
Ex-agent Benzema: Karim will return to Lyon, the club is in his heart. He watches all their matches
Bruno Fernandes: I'm 26 years old, I can't be tired. If I was tired now, then by the age of 30-32 I would not be playing at all
Chelsea will announce Tuchel's appointment today. He will lead the team in the game against Wolves tomorrow