Czech Republic

Za VHM nabídl zájemce v aukci více než 1,2 miliardy korun

Za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) nabídl zájemce jednu miliardu dvě stě jedenáct a půl milionu korun. Výsledná částka odpovídá nejvyšší nabídce z druhého kola výběrového řízení, z něhož se pět nejvážnějších zájemců o firmu kvalifikovalo do páteční aukce.

Za VHM nabídl zájemce v aukci více než 1,2 miliardy korun
Foto: Gaute
Popisek: Průmyslový areál Vítkovice Heavy Machinery (VHM)
reklama

Ta se konala na portálu www.verejnedrazby.cz od deseti do šestnácti hodin. Nejvyšší nabídka z druhého kola, která byla zároveň vyvolávací cenou v dražbě, se nakonec ukázala konečná. S výsledky aukce nyní musí vyjádřit souhlas výbor věřitelů. Informoval o tom insolvenční správce Lukáš Zrůst.

Do vícelokolového výběrového řízení o VHM se zapojilo celkem osm zájemců, kteří ve druhém kole předložili nabídku na koupi podniku. Pět nejvyšších nabídek postoupilo do závěrečná aukce, přičemž vyvolávací cenou v aukci byla nejvyšší položená nabídka v druhém kole výběrového řízení. Ta činila 1 211 500 000 Kč a více než třikrát převyšovala vyvolávací cenu ve výši 400 milionů korun. Nezávislý znalecký posudek ocenil hodnotu areálu na 1,3 miliardy korun.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce nesdělil. Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona.

VHM

Ukončení aukce ještě samo o sobě neznamená ukončení procesu. Do 27. ledna je termín pro sdělení souhlasu s výsledky aukce ze strany věřitelského výboru, zajištěných věřitelů a soudu. Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele.

Společnost Vítkovice Heavy Machinery má tradici sahající až do roku 1828. Společnost je dodavatelem dílů pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, dále do těžebního či lodního průmyslu. VHM dnes jako jediný výrobce v Evropské unii zvládne produkci hlavní hřídele větrných elektráren. Dodává kontejnery na jaderné palivo nebo například klikovou hřídel pro námořní tankery. Ocelárna VHM je schopna jako jediná v EU vyrobit ingot o hmotnosti až 240 tun.

Do prodeje šla společnost z důvodu insolvence. Tu způsobilo dlouholeté podfinancování firmy i situace na evropském a světovém trhu, kde evropský těžký průmysl čelí na jedné straně levné asijské konkurenci, na druhé straně přísné evropské regulaci. Doslova zmrazení obchodování na některých trzích přinesla letošní koronavirová pandemie. Přesto má areál VHM značnou hodnotu díky atraktivním pozemkům v Ostravě, obřím halám umožňujícím strojírenskou výrobu, jedinečnému strojnímu vybavení i know-how společnosti.

Společnost KONREO, v.o.s. vykonává činnost insolvenčního správce a insolvenčního správce se zvláštním povolením. Společnost má mimo jiné zkušenosti s více než tisícem insolvenčních řízení. Mezi její činnosti patří rovněž výkon funkce likvidátora. V čele společnosti stojí advokát JUDr. Lukáš Zrůst, Ph.D., LL.M., MBA, BA (Hons).

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Tisková zpráva

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal šest zákonů

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pátek dne 22. ledna 2021 těchto šest zákonů:

Football news:

Gattuso on Granada: If Napoli were killing time like this, we would have been smeared in the press
Dzeko is Roma's top scorer in European competitions. He scored the 29th goal and beat Totti
Mikel Arteta: We got to give them two goals. Would hate to fly out of the Europa League
Milan kicked 18 penalties for the season. This is the best result in the top 5 leagues in Europe
Man City can offer Borussia more than 100 million pounds for Holand and Reina. The club is exploring this possibility (90min)
Ajax have won 11 matches in a row. The last defeat against Atalanta in December
Aubameyang pro 3-2 with Benfica: Arsenal showed character and deserved to win