Czech Republic

Z Lovosic zamířil k novému majiteli do Nizozemska tanker

Ústí nad Labem - Na dlouhou cestu k novému majiteli z Lovosic vyrazil tanker, který pro zákazníka v Nizozemsku vyrobili loni v loděnicích firmy Barkmet ve Lhotce nad Labem. Hotový byl před třemi měsíci, čekal na řece na lepší stav vody na dolním Labi.

Tanker, který stavěli sedm měsíců, spustili stavitelé lodí na vodu v závěru července. Na délku má 86 metrů, na šířku 11,5 metru, výška boku je 5,5 metru. V Nizozemsku se dostrojí a uvede do provozu. "Čekali jsme na lepší vodní stav, proto vyplul až dnes," řekl ČTK Jurij Kulchytskyj z loděnice Barkmet.

Tanker bude v Nizozemsku vozit oleje. Do jeho stavby zasáhla pandemie koronaviru, do loděnice se na jaře nemohli dostat dělníci ze zahraničí.

Na dostatek vody nečekali teď stavitelé tak dlouho jako v minulosti. V červnu 2019 spustili na vodu jeden tanker, druhý v prosinci, vyplout mohly až v únoru letošního roku.

Tanker vyrobený v lovosických loděnicích Barkmet pro zákazníka v Nizozemsku vyplouvá 22. října 2020 z velké plavební komory Masarykova zdymadla na Labi v Ústí nad Labem. Množství vody v Labi nebylo dostatečné po celé první letošní pololetí. V Labi v Ústí nad Labem musí být alespoň dva metry vody, aby se plavba rejdařům vyplatila. Na konci července byla 158 centimetrů, dnes 267 centimetrů. "Přestože je teď Labe splavné, tak na růstu objemu nákladní dopravy se to neprojeví. Nasmlouvaná musí být doprava dlouho dopředu, a protože nelze zaručit stav vody, volí se cesta po silnici. Není jednoduché přeskládat zboží z kamionu na loď, když zrovna je vody dost," řekl ČTK Jiří Mach, ředitel závodu Dolní Labe.

Labe je celoročně splavné po zdymadla v Ústí nad Labem. Desítky let se připravuje plavební stupeň Děčín. Nyní se bude schvalovat koncepce vodní dopravy, v níž je zahrnut. "K tomu, abychom mohli s projektem dál pohnout, musíme vyřešit požadavek ministerstva životního prostředí (MŽP), tj. stanovit možnost náhrady za bahnité náplavy, které budou podle MŽP ohroženy plavebním stupněm," řekl ČTK ředitel Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Lubomír Fojtů. Ředitelství vodních cest tak nyní hledá jiná místa na Labi, kde by bahnité náplavy mohlo kompenzovat.

Kompenzovat bahnité náplavy na dolním toku Labe u hranic s Německem podle ŘVC lze, podle studie Agentury ochrany přírody a krajiny to ale možné není. Vznikne tak jakýsi revizní posudek, jehož výsledky mají být známy zhruba za rok.

Nizozemsko doprava lodní

Football news:

The same goal Monday in the Euro 1960 final: did not see the ball fly into the net, and says that he had no right not to score
Monday's last name appeared by accident - because of a drunk person. He entered the day of the week in the documents
Messi is the only one in the top 5 European leagues not to score after 10 + shots in a championship game this season
Lampard on 3-1 with Leeds: I'm absolutely thrilled. On another day we could have scored 5-6
Koeman on 1:2 with Cadiz: the Mood was not too good. Lost because of an error
Mbappe scored his 100th goal for PSG and shares 4th place in the club's goalscoring list
As a child, Monday played with stockings with straw or cans of stew. And he told my mother that he goes to tennis