Babiš před dvěma lety před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD ve vyhrocené debatě označil Kalouska za "ožralu" a "zloděje zlodějského". "Rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky," prohlásil premiér. Reagoval na Kalouskova slova o premiérově charakteru. Kalouskův advokát Stanislav Balík navrhoval, aby výroky byly uznány za nepravdivé.

"Je zcela evidentní, že žalovaný (Babiš) byl ovlivněn dlouhodobou averzí vůči žalobci (Kalouskovi) a že jednoznačně sledoval cíl poškodit žalobce a vyřídit si s ním jakési osobní účty," konstatovala soudkyně Okresního soudu pro Prahu-západ Simona Kačerová.

Babiš podle ní nezvládl své emoce. "Výroky překročily pravidla slušnosti, na kterých je nutno v civilizované společnosti trvat," dodala soudkyně.

Kalousek podal na premiéra žalobu na ochranu osobnosti, v níž se politik domáhal omluvy a toho, aby se Babiš napříště těchto výroků zdržel. Babiš to ale opakovaně odmítl. "Já souhlasím s tím, co jsem řekl, a určitě se nebudu omlouvat, protože je to pravda, uvedl Babiš.

"Bojíte se lidí s jinými názory, kňouráte, fňukáte, křivě přísaháte na zdraví svých dětí, podvádíte a kňučíte," řekl Babišovi poslanec.

Podle Balíka se nepodařilo prokázat, že Babišovy výroky jsou pravdivé. Kalouskův advokát naopak poukázal na to, že jeho klient nebyl v souvislosti s výroky odsouzen, stíhán ani prověřován. Jako důkaz předložil i vyjádření ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), podle něhož ministerstvo ve vztahu ke Kalouskovi neeviduje ani hmotnou škodu, ani smrt parašutisty. Urbánek zase poukázal na to, že Kalousek o premiérovi mluvil jako o podvodníkovi, aniž byl Babiš za podvod odsouzen.

Advokát premiéra Andreje Babiše (ANO) Jiří Urbánek označil žalobu za nedůvodnou a výroky ministerského předsedy označil za Kalouskem vyprovokované. Babiš podle advokáta čerpal z veřejných zdrojů, podezření a pochybností o armádních zakázkách, které měl na starosti Kalousek jako náměstek ministra obrany. "Nevidím důvod pro smírné řešení," řekl. Podotkl, že Kalousek obdobným výrokům čelí dlouhodobě.