Czech Republic

Vypořádání s minulostí. Festival Berlinale vedl bývalý nacista, zjistili historici

Odborná studie došla k závěru, že zakladatel berlínského filmového festivalu "nikoliv nevýznamnou" měrou přispěl nacistické kinematografii a po válce svou roli bagatelizoval. Píše to agentura AP s odvoláním na pořadatele akce.

Alfred Bauer byl šéfem Berlinale v letech 1951 až 1976, kdy z něj vybudoval přední společenskou událost v tehdejším Západním Berlíně. Dnes akce vedle přehlídek v Cannes a Benátkách patří k nejsledovanějším filmovým festivalům v Evropě.

Letos v lednu, krátce před zahájením jubilejního 70. ročníku, pořadatelé oznámili, že tentokrát neudělí Cenu Alfreda Bauera. Reagovali tak na zjištění týdeníku Die Zeit, který upozornil, že Bauer patřil k předním osobnostem filmového průmyslu za nacistické éry. Pořadatelé uvedli, že je to pro ně nová informace, a objednali si odbornou studii u Leibnizova ústavu pro dějiny a kulturu východní Evropy, který sídlí v Lipsku.

Nyní je studie hotová a její autoři v čele s historikem Tobiasem Hofem došli k názoru, že "Alfred Bauer nikoliv nevýznamnou měrou přispěl k chodu německého filmového průmyslu za nacistické diktatury, a tudíž také k upevnění a legitimizaci nacistické nadvlády" nad Německem.

Bauer byl již od roku 1933 členem různých nacistických spolků, například Nacionálně socialistického studentského svazu nebo úderných oddílů SA. V roce 1937 vstoupil do NSDAP, doplňuje filmový web Variety.com.

Po vypuknutí druhé světové války budoucí šéf festivalu narukoval do wehrmachtu, kde měl sloužit u protiletecké obrany. Kvůli zdravotním problémům byl však v březnu 1942 propuštěn.

Krátce nato začal Alfred Bauer pracovat jako poradce v Riechsfilmintendanz, Říšské filmové intendanci neboli centrále pro dramaturgické a umělecké vedení. Zřídil ji ministr propagandy Joseph Goebbels a měla za úkol například schvalovat scénáře propagandistických filmů. Také využívala nucených prací a spolupracovala s armádou. Bauer v organizaci pracoval ještě v roce 1945.

Po skončení druhé světové války se však vydával za "přesvědčeného a aktivního odpůrce" nacistického režimu. "Lži, polopravdy a tvrzení", která říkal na svou obranu, podle historiků "svědčí o jeho ambicích a téměř bezskrupulózním oportunismu".

"Po roce 1945 Bauer systematicky umenšoval svou roli," shrnují autoři studie. Těm však dokumenty, které dosud prozkoumali, umožňují "jen v omezené míře komentovat, jaké měl Bauer v Riechsfilmintendanz pravomoci a jaká činil tvůrčí rozhodnutí". Došli nicméně k závěru, že "svou práci vykonával svědomitě a oddaně".

Alfred Bauer a herec Gene Kelly, 1960.

Alfred Bauer a herec Gene Kelly, 1960. | Foto: Heinz Köster/Stiftung Deutsche Kinemathek

Historici zkoumali materiály v německém Federálním filmovém archivu, Nadaci německé filmotéky nebo Správě národních archivů v americkém Washingtonu.

Alfred Bauer zemřel roku 1986, festival poté na jeho počest začal udělovat Cenu Alfreda Bauera určenou celovečerním filmům, jež otevírají nové perspektivy v kinematografii.

Jednalo se o jednoho z takzvaných Stříbrných medvědů, stejně jako ceny pro herce a režii. Festival je vždy vyhlašoval na závěrečném ceremoniálu před hlavní cenou ročníku, tedy Zlatým medvědem pro nejlepší film, pokračuje agentura AP.

"Nová, historiky ověřená zjištění o roli Alfreda Bauera v Riechsfilmintendanz i jeho chování v době denacifikace jsou hrozivá. Přesto představují důležitou součást toho, jak se kulturní instituce založené po roce 1945 vypořádávají s nacistickou minulostí svých zakladatelů," shrnuje Mariette Rissenbeeková, výkonná ředitelka Berlinale.

Jeho pořadatelé již v srpnu potvrdili, že Cenu Alfreda Bauera nadále nebudou udělovat. Zároveň organizátoři Berlinale oznámili, že od příštího ročníku, plánovaného na únor 2021, přestanou v hereckých cenách rozlišovat samostatné kategorie pro muže a ženy.

Football news:

Agent Lukaku: Romelu is the best striker in the world at the moment
Marcus Rashford is the pride of all England, from the Queen to Jurgen Klopp. He again fed children across the country - and received the Order
Pjanic-Habibu: Good luck, brother. Inshallah, we will win
Klopp on Rashford's charity: I hope mom is proud of him. I'm proud
Troy deeney: I was called a black asshole, and social media said it wasn't racist. Do companies even want to change this?
Miralem Pjanic: Sorry didn't trust the players at Juventus. It's a shame when people are judged incorrectly
Wenger on why he didn't mention Mourinho in the book: he Didn't want to talk about Jose, Klopp or Pepe because they are still working