Czech Republic

Vyloučení čínských dodavatelů z 5G nepříznivě postihne zájmy spotřebitelů, podniků i společného trhu EU, varuje Evropská asociace telekomunikačních operátorů

Jedna z nejvýznamějších evropských telekomunikačních asociací ECTA odsoudila jakékoli zákazy čínských dodavatelů 5G z geopolitických důvodů. Již nyní varuje před nepříznivými důsledky, které bude mít vyloučení konkrétních dodavatelů na zájmy spotřebitelů i podniků a na soudržnost vnitřního trhu Evropské unie.

Vyloučení čínských dodavatelů z 5G nepříznivě postihne zájmy spotřebitelů, podniků i společného trhu EU, varuje Evropská asociace telekomunikačních operátorů
Foto: pxhere.com | CC0 Public Domain
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Členy této asociace jsou například německý operátor 1&1, finský DNA, společnosti Fastweb či Iliad. A ti zdůrazňují, že rozhodnutí vyřadit čínské dodavatele 5G lze odůvodnit pouze na základě prokázaných skutečností. Soubor opatření pro kybernetickou bezpečnost 5G sítí vydaný Evropskou komisí, tzv. EU Toolbox on 5G Cybersecurity, podle asociace současně poskytuje členským státům vhodný rámec pro reakci na bezpečnostní hrozby spojené se sítěmi budoucnosti a respektuje suverenitu na evropské i národní úrovni.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

hlasovalo: 1046 lidí

Snížení počtu dodavatelů z 5 na 3 ovlivní telekomunikační sektor nejen zvýšením nákladů a negativním dopadem na výkon, ale zpozdí se nasazení sítí 5G a omezí inovační potenciál. Vyloučení dodavatelů s sebou ponese i zásadní širší sociálně-ekonomické důsledky, jakými jsou například snížení schopnosti podniků, veřejných institucí, občanské společnosti a jednotlivých koncových uživatelů nabízet nové digitální služby a úspěšně řídit vlastní růst. Právě na tuto schopnost kladou unijní představitelé velký důraz, jelikož je klíčová pro zajištění evropského blahobytu do budoucna.

Asociace a její členové též připomínají, že pokud není přístup ke konkrétním dodavatelům zaručen na základě rovnocenných podmínek pro všechny operátory, vyvstává riziko narušení hospodářské soutěže. Následky se mohou projevit nejen v rámci jednotlivých členských států, ale také napříč dalšími zeměmi, což některým umožní díky pokročilejším a účinnějším technologiím získat komparativní výhodu.

Anketa

Máte důvěru ke zpravodajství a publicistice ČT?

hlasovalo: 4114 lidí

Přístup k bezpečnosti evropských sítí by proto měl do budoucna zůstat obchodně citlivý a založený na faktech, měl by zapojovat operátorskou komunitu a vyhýbat se znehodnocujícím předsudkům. Normy, certifikace a legislativa by se měly vzájemně propojit a vytvořit soudržný rámec, který zajistí bezpečnou a cenově dostupnou elektronickou komunikaci. Členové ECTA stojí za přesvědčením, že je to právě konkurence, která dává vzniknout těm nejvíce efektivním investicím.

Vyjádření ECTA se nese v podobném tónu jako nedávno deklarovaná pozice Evropské rady, která na svém zasedání 1. a 2. října 2020 v závěrech zdůrazňuje, že všichni potenciální dodavatelé technologií 5G musejí být posuzováni na základě společných objektivních kritérií.

Psali jsme:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Barbora Richterová

Football news:

Тот Tottenham midfielder Winks scored from 49 yards. This is the 3rd result in the Europa League, all - in this draw
This miss will hurt all men: Molde player missed from half a meter and drove into the bar
Mikel Arteta: I am Very happy with Pepe's game against Molde. Arsenal played well overall
Napoli players came out in t-shirts with Maradona's name and number 10 for the Europa League match
Daniele Bonera: Milan is happy with the game with Lille and only regrets the result
Neymar on Maradona: You will always remain in our memory. Football is grateful to you
If football was a movie, Diego would be its main character. Showsport readers say goodbye to Maradona