Czech Republic

Výborný (KDU-ČSL): Návrh na životní restart pro dlužníky

Někdy stačí jen nepřebírat denní poštu, jindy drobný poplatek z knihovny či snaha pomoci z finančních problémů ostatním členům rodiny. Exekuční spirála nemilosrdně semele všechny dlužníky, bohužel i ty zodpovědné, kteří však vlivem vysokých úroků, poplatků a dalších penále nemají šanci stále se navyšující částku splatit.

Výborný (KDU-ČSL): Návrh na životní restart pro dlužníky
Foto: http://www.kdu.cz
Popisek: Marek Výborný (KDU-ČSL)
reklama

Stále více seniorů se dostává do spirály exekucí. Nejméně dvě třetiny českých seniorů si přenáší své dluhy z předdůchodového věku a často je pro ně velmi problematické tyto částky splácet. Následné exekuce se nejen v důsledku koronavirové pandemie negativně podepisují na duševním zdraví a společně s neustálým strachem a stresem přinášejí do života rezignovanost a beznaděj. Podle údajů ministerstva financí se v současné době nachází v této tíživé životní situaci přes 72 tisíc seniorů, kteří kvůli exekucím nezaplatí, byť dočasně, ani nejzákladnější potraviny, nemohou si koupit potřebné léky či zaplatit nájemné.

Milostivé léto – restart pro dlužníky

Nejenom v politických kuloárech jsou exekuce často diskutovaným tématem. S možným řešením už na jaře přišel poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný, který předsedá podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení. „Současná situace – 4,5 milionu exekucí a bezmála 750 tisíc předlužených lidí s břemenem exekuce – je u nás symbolickou, po okraj naplněnou přehradou, která si zaslouží úvahu o jednorázovém upuštění.“ Návrh příhodně přezdívaný milostivé léto má své kořeny již ve Starém zákoně, v němž šlo především o odpuštění, které je pro dnešní společnost mnohdy těžko uchopitelné.

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

hlasovalo: 12849 lidí

Poslanec Výborný však vybízí právě k tomuto dobrodiní, které by pomohlo všem dlužníkům postavit se rychle na vlastní nohy, vystoupit z šedé zóny a znovu si užívat život naplno. „Naším cílem není odpouštět dluhy, ty se platit musí a budou nebo v symbolické rovině i cena práce exekutora, který se na žalobě podílel,“ uvádí Výborný.

Lidovci podávají ruku zodpovědným dlužníkům

Milostivé léto tedy představuje jedinečnou příležitost pro všechny zodpovědné dlužníky, jak se zbavit exekucí a zároveň se zapojit do standardního socioekonomického života. U dluhů vůči státu by měl dlužník zaplatit 100 % původní jistiny a k tomu doplatit náklady spojené s exekučním řízení ve výši 750 korun. V případě dluhů vůči soukromým osobám lidovecký návrh respektuje vztah mezi dvěma osobami a navrhuje pravidlo 1+1, tzn. dlužník by měl také povinnost zaplatit 100 % původní jistiny a k tomu navíc ještě maximálně jednou tolik. Tento zákon představuje zároveň šanci pro věřitele, že se jim dluhy vrátí – dlužníci budou totiž motivováni vyřešit svoji situaci.

Šance poučit se z vlastních chyb

Jedním dechem Výborný ale uvádí, že toto jednorázové dobrodiní bude časově omezené a nebude se vztahovat na dluhy na výživném, náhrady škod a škody z úmyslných trestných činů. Podle Výborného není milostivé léto rezignací na spravedlnost, ale novou příležitostí. „Chyby si musíme přiznat. Chybu udělali ti, kdo se naivně zadlužili. Chybu udělal i stát, který svojí laxností umožnil lichvářské praktiky některých věřitelů,“ uvádí na závěr Výborný. A pozitivní zprávou je, že aktuálně ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny milostivé létu u dluhů vůči státu podpořil. Šance na nový restart se tedy blíží.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Návrh na životní restart pro dlužníky

Někdy stačí jen nepřebírat denní poštu, jindy drobný poplatek z knihovny či snaha pomoci z finančníc…

Football news:

Arteta about 0:1 with Leicester: I Don't know why the hell our goal was canceled. It is difficult to create space when 10 people are sitting behind the ball line
Rodgers on 1-0 with Arsenal: Leicester deserved to win. Vardy is a world-class player
Juve without Ronaldo could not beat Verona and Crotone in Serie A
Vardy has scored 11 goals in 12 games against Arsenal in the Premier League. Only Rooney has more
15,000 Teddy bears were planted at the Heerenveen match as part of a campaign to fight cancer. Toys sold for 230 thousand euros
Adidas and Pharrell Williams have reinvented the old forms of Real Madrid, Arsenal, Manchester United, Bayern Munich and Juve. The design is hand-made and celebrates imperfection
Barcelona filed a complaint about the refereeing of the match with Real Madrid to the Spanish football Federation