Czech Republic

Výbor řeší jen Volného výroky, ne potyčku. Těším se na jednání, tvrdí poslanec

Mandátový a imunitní výbor řeší v úterý dopoledne chování poslance Lubomíra Volného, který minulý týden vyvolal ve sněmovně potyčku s několika dalšími poslanci a zároveň slovně zaútočil na sociální demokracii. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) před jednáním uvedl, že se výbor bude zabývat především výroky Volného. Samotnou potyčku prověřuje policie.

Už po prvních slovech předsedy mandátového a imunitního výboru Stanislava Grospiče těsně před začátkem úterního výboru bylo jasné, že "případ Volný" výbor během jednoho dne neprojedná a neuzavře. 

"Budeme se zabývat především nepřístojným slovním projevem poslance Lubomíra Volného," sdělil Grospič s tím, že fyzickou potyčku by výbor řešil až podle výsledku policejního prověřování. Pokud jde o třetí věc, tedy o to, že Volný neměl na ústech roušku, tak i tato záležitost se zatím na výbor nedostane. "Podnětem, který se týká nošení roušek, se zabývá už správní orgán. Musíme počkat, jak rozhodne," řekl Grospič.

Volný nijak nelituje svého chování, když minulý týden vyvolal potyčku s některými dalšími poslanci. "Jak říkali naši předkové: Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme. Takže ani já se lekat nebudu, a na množství nepřátel hledět nebudu," prohlásil Volný v pondělí večer ve videu, které nahrál na sociální sítě.

I z něho bylo patrné, že roste počet Volného příznivců. Zatímco dřív jeho příspěvky "lajkovaly" a sdílely spíše stovky lidí, v posledních dnech jde o tisíce. 

"Jsem připraven a ve své podstatě se na to těším, pokud si na mě vzpomenete, bude to super, já to určitě ucítím, nabije mě to energií," řekl k jednání mandátového a imunitního výboru, který ho může maximálně potrestat pokutou ve výši jednoho poslaneckého platu. 

Spor začal kvůli vypínání mikrofonu

I když Volný tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil, faktem je, že při jednání sněmovny vyvolal fyzickou potyčku a domáhal se mluvit do mikrofonu, který mu vypnul předsedající schůze Tomáš Hanzel z ČSSD. Něco takového se ještě nikdy na půdě parlamentu nestalo.

Spor začal v okamžiku, kdy Volný, který byl ve sněmovně bez roušky, mluvil na adresu sociální demokracie, které je Hanzel členem. Volný označil ČSSD za "zkorumpovanou politickou partaj, která si nazvrací do úst, kdykoliv jde o to, že by mohla přijít o své socanské posty ve vládě. "Pane poslanče, buď budete hovořit k věci, nebo vás vypnu," reagoval Hanzel. Na to mu Volný sdělil, že bude hovořit, jak chce, protože je zvoleným zástupcem lidu, "Buď budete mluvit k věci, nebo vás vypnu," zopakoval Hanzel.

"Tak já si půjdu sednout k vám na klín a řeknu vám to rovnou do vašeho mikrofonu," trval na svém Volný. Následně mu Hanzel řekl ať tedy přijde a vypnul mikrofon. Volný šel za ním a přes odpor Hanzela si pustil jeho mikrofon a začal do něj mluvit. Když se Hanzel a další snažili dostat Volného od mikrofonu, nastala potyčka.

Ta skončila až ve chvíli, kdy ochranná služba Volného odvedla a předseda sněmovny Radek Vondráček  (ANO) ho vykázal z jednání na jeden den. Následně oznámil, že bude následovat disciplinární řízení u mandátového a imunitního výboru. Volný se hájí tím, že byl sám napaden a kvůli incidentu se nehodlá vzdát mandátu poslance. To, že nenosí roušku, pro změnu obhajuje tím, že má na takové svobodné jednání právo.

Volný se nemusí obávat ani případného postihu své strany, protože z SPD, za kterou přišel na podzim roku 2017 do sněmovny, o dva roky později vystoupil. Podle svých slov nesouhlasil s tím, jak stranu řídí předseda Tomio Okamura. Než z SPD odešel, byl místopředsedou výboru pro evropské záležitosti a předsedou podvýboru pro regionální školství.

Vedení SPD vyzvalo v roce 2019 Volného, aby se po odchodu z hnutí vzdal i mandátu ve sněmovně, ten to ale odmítl. Volný v reakci řekl, že se svého mandátu nevzdá, SPD, za kterou kandidoval, podle něj už neexistuje. Nedávno se stal předsedou hnutí Jednotní - alternativa pro patrioty.

Video: Rvačka poslanců přerušila jednání sněmovny.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný se násilím pokusil zmocnit mikrofonu předsedajícího Tomáše Hanzela /ČSSD/., poté co mu bylo odebráno slovo. | Video: DVTV

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7