Czech Republic

Vrcholí Lyridy, lidé by měli sledovat oblohu v pátek časně ráno

Praha - Meteorický roj Lyridy vyvrcholí ze čtvrtka na pátek. Pro pozorování jsou ale letos horší podmínky, ruší ho Měsíc, uvedl dnes astronom Petr Horálek v tiskové zprávě. Nejlepší bude pohlédnout na oblohu v pátek časně ráno. Lyridy lze pozorovat už nyní, poslední meteory lidé mohou vidět 25. dubna. V maximu půjde o deset až 15 meteorů za hodinu. Další zajímavý úkaz bude 27. dubna - tzv. superúplněk. Astronomové jako superúplněk označují úplněk v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze k Zemi nejblíže.

"Maximum (Lyrid) je předpovězeno na 22. dubna v 15 hodin středoevropského letního času, tedy ještě za bílého dne. Naštěstí ale Lyridy patří mezi roje, které nemají maximum příliš ostré, a tak zvýšení jeho aktivity lze sledovat i několik hodin před maximem či po něm," uvedl Horálek.

Letos nejvhodnější bude vyhlížet Lyridy ve čtvrtek 22. a pátek 23. dubna vždy mezi 2. a 5 hodinou ranní, doplnil. Podle Horálka nastanou výrazně lepší podmínky pro pozorování až v roce 2023. Astronom také připomněl, že meteory by lidé měli pozorovat daleko od světelného znečištění, nejlépe v horách.

Lyridy jsou způsobené zánikem ledo-prachových částic uvolněných z jádra komety C/1861 G1 (Thatcher). Název odkazuje k souhvězdí Lyry, z něhož meteory zdánlivě vylétají.

První zprávy o Lyridách podle Horálka pocházejí z roku 1863, kdy si roj astronomové spojili s s kometou C/1861 G1 (Thatcher). "Právě návrat komety v roce 1861 a následné mimořádné zvýšení aktivity roje Lyridy o dva roky později donutily astronomy zapátrat po dalších pozorováních tohoto roje v minulosti. Ukázalo se, že velmi výrazný projev Lyrid se odehrál už v roce 1803, historicky nejdřívější pozorování pochází dokonce už z 23. března 687 před naším letopočtem," popsal Horálek s tím, že se odehrálo v Číně. To podle astronoma činí z Lyrid nejdéle zaznamenaný roj v dějinách. "Samotná kometa se ke Slunci vrací jednou za přibližně 415 let, znovu se jejího návratu dočkají až další generace v roce 2283," podotkl.

Následující týden přinese podle Horálka další zajímavý úkaz. "V úterý 27. dubna v 5:33 středoevropského času nastane lidově zvaný superúplněk," uvedl. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Je pak zhruba o desetinu průměru větší a svítí více. Podruhé tento jev letos bude 26. května.

vesmír Lyridy superúplněk

Football news:

Koeman insists on signing Depay, the Barca management is not sure about the forward
Kroos told Mount I'm sleeping fine. Good luck in your first Champions League final
Mkhitaryan due to Mourinho may refuse to extend his contract with Roma
Chelsea want to sell Alonso or Emerson
Referee Sergey Ivanov will serve the match Lokomotiv-Krylia in the final of the Betsity Cup of Russia
Lautaro Martinez: I was close to joining Barca, I discussed it with Messi
Klopp's agent says that the coach will stay at Liverpool: Definitely, there is nothing to discuss