Czech Republic

Vrbětice a Rusko? „Mohlo jít o mnohem vyšší hru mocností, než si myslíme,” míní Pavel Sehnal

Aktivita zpravodajských služeb v různých státech roste a ruské zapojení do výbuchu ve Vrběticích nemusí být jedinou akcí, kterou Rusové na našem území podnikli. Myslí si to předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal, který zdůrazňuje změny geopolitického uspořádání ve světě. Česko prý mohlo být pouze kolbištěm velmocí a útok nebyl primárně mířen proti naší zemi.

Vrbětice a Rusko? „Mohlo jít o mnohem vyšší hru mocností, než si myslíme,” míní Pavel Sehnal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal, předseda APB
reklama

“Pravidelně si pročítám výroční zprávy BIS, které už dlouhou dobu poukazují na počet ruských agentů v České republice a na hrozby z jejich strany. Domnívám se, že Vrbětice jsou jedním z mnoha případů, který byl ukázán veřejnosti. Podobných způsobů vměšování, byť možná ne v takové silné míře, tady bylo víc. Od toho státy své tajné agenty mají,” uvažuje předseda Aliance pro budoucnost.  

Anketa

Rusko vyhostilo 20 lidí z naší ambasády v Moskvě. Má ČR vyhostit další ruské diplomaty?

hlasovalo: 8983 lidí

V současném globalizovaném světě podle něho nelze přehlédnout přehlédnout, že aktivita různých zpravodajských služeb po světě poslední roky může narůstat. “Zpravodajské služby ve všech ekonomicky mocných státech pracují, mají svá zadání monitorovat a provádět akce či rozbíjet struktury nepřátelských tajných sítí. Je třeba neustále tyto tendence hlídat a monitorovat stav rizika, aby s tím mohlo vedení státu příslušně nakládat,” míní Sehnal.

“Diplomatická reakce českého státu je otázkou zavedených pravidel. Snažím se vždycky hledět na kořen problému. Jestli česká strana vypověděla 18 diplomatů a ruská potom 20 českých, pak chápu zde nejde o adekvátní reakci. Tato událost by měla vést k tomu, aby vláda vyhodnotila a přehodnotila celý způsob nastavení zpravodajských služeb, aby fungovaly ještě efektivněji,” doporučuje politik. 

Zajímavé je prý i načasování celé akce a její zveřejnění. “Z různých zdroj lze slyšet, že informace o zapojení ruských zpravodajců do akce Vrbětice kolovaly delší dobu a přišlo to zrovna teď, kdy se mluvilo o tendru na Dukovany a kdy je vyhrocena mezinárodní situace. V politice platí, že nic není náhoda. Jestliže k tomu výbuchu došlo před sedmi lety, musel být dán jasný důvod k tomu, aby vývoj celé kauzy směrem k Rusku vyšel najevo právě v tento okamžik,” uvažuje.

“Politika si vždycky určitým způsobem rozumí s byznysem. Hledáme-li politické důvody celé akce, pak hledejme i důvody byznysové. Komu to přináší prospěch? Jde pouze o partikulární prospěch vztažený k nějakému odvětví, jako například energetice a byla vytvořena bariéra veřejného mínění, anebo jsou ty důvody ještě výše? Je zde snaha znovu přetvořit vztahy mezi Amerikou a Ruskem? Není vyloučeno, že akce konané na území třetích států mohou být organizovány světovými mocnostmi, které si za kolbiště vyberou nějakou třetí zemi. Je zde mnoho otazníků a musíme pozorně sledovat, zda budoucí vývoj přinese uspokojivé odpovědi. Vždy se snažím rozluštit principy a jít k jádru věci. Uvidíme, zda se jednalo o útok pouze vůči České republice nebo tam byla vztahová hodnota k celému regionu a byli jsme pouze prostředkem, nikoli důvodem,” konstatuje Pavel Sehnal z Aliance pro budoucnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude