Czech Republic

Vlčí smečka cení zuby. Štybara i Alaphilippa čeká lov na Strade Bianche

Hlavním lídrem své stáje Deceuninck - Quick Step na bílıch a prašnıch italskıch cestách Zdenìk Štybar nebude. Tím je - kdo jinı? - mistr svìta Julian Alaphilippe. Ale tak tomu bylo už loni, kdy èeskı cyklista francouzskému kolegovi na trati doèasnì i pomáhal, než se po sérii Alaphilippovıch defektù sám pustil do souboje s nejlepšími.

V osobnostmi tradiènì nabitém tımu Quick Stepu s nimi pojedou také Davide Ballerini, pøekvapivı vítìz zahajovací worldtourové klasiky Omloop Het Nieuwsblad, ale také objev loòského Gira Joao Almeida a dánskı šampion Kasper Asgreen.

„Milujeme Strade Bianche a umíme ho vyhrávat,“ ujišuje sportovní øeditel Davide Bramati. „V sestavì máme více jezdcù, kteøí se mohou úspìšnì zhostit postu lídra v klíèovıch okamžicích.“

Rovnìž šéf tımu Patrick Lefevere je bojovnì naladìn. „Pokud udržíme sílu i tımovı duch naší Vlèí smeèky, pak uvidíte, co vlci dìlají se svımi obìmi. Izolují je a uštvou,“ vyhlásil.

Závod, kterı nikdy nezklame, takové je Strade Bianche, tuhı test taktickıch, technickıch i vrchaøskıch dovedností.

Nemá za sebou více než stoletou historii pìti klasikáøskıch Monumentù, v sobotu se pojede teprve 15. roèník. Také tra je kratší než na Monumentech, italskı závod je dlouhı 184 kilometrù. 

Pøesto jej mnozí považují za neoficiální šestı Monument.

Na toskánském venkovì èeká na jezdce i 11 sektorù s celkem 63 kilometry šotolinovıch cest. Chcete „pøežít“ Strade Bianche? Pak vás to bude stát spoustu sil.

„Ale i tak je to jeden z nejkrásnìjších závodù sezony,“ øíká Jakob Fuglsang, lídr stáje Astana.

A je to tu zase: van der Poel versus Van Aert

Se startem Strade Bianche se zároveò vrací i nejvìtší souèasná cyklistická rivalita v podobì soubojù Wouta van Aerta s Mathieuem van der Poelem.
Na silnici se naposledy utkali pøi podzimním monumentu Kolem Flander - a triumfoval van der Poel. Ten pak ovládl i souboj na cyklokrosovém mistrovství svìta.

Pro Nizozemce bude Strade Bianche ètvrtım startem v silnièáøské sezonì. Ovládl hned ten úvodní, zahajovací etapu závodu Kolem Emirátù, ovládl. Jenže pak jej z Emirátù vyhnala koronavirová nákaza v tımu Alpecin-Fénix. 

Vrátil se na evropskıch jednorázovkách a pøedvedl obdivuhodnı pokus o triumf na nedìlním Kuurne-Brusel-Kuurne, kde zaútoèil už 83 kilometrù pøed cílem a byl dojet až 1500 metrù pøed metou. „Øídil jsem se instinktem,“ prohlásil pak.

V úterı si ještì naordinoval start na Le Samyn. Naèež pøed Strade Bianche oznámil: „Tøi dny tréninku po posledním závodì je pro mì dost. Cítím se docela dobøe, na vlnì.“ 

K ruce bude mít i èeského paráka Petra Vakoèe, jenž na sebe v nedìli upozornil 10. místem na na Drome Classic, závodì Pro Series.

Pro obhájce titulu Van Aerta bude naopak start na Strade Bianche debutem v letošní silnièáøské sezonì. Po šampionátu cyklokrosaøù strávil 21 dnù na vysokohorském kempu na Tenerife, zas a znovu se drápal po úboèí sopky Teide.

„Proto nepotøeboval pøed Strade Bianche žádnı zahøívací závod,“ prohlásil Arthur van Dongen, sportovní øeditel stáje Jumba Visma, kde Van Aert prodloužil smlouvu až do roku 2024. 

„Sáhnout si hluboko v hodinovıch cyklokrosech je dobrá pøíprava na klasiky,“ tvrdí van Dongen. „Na Tenerife navíc Wout v minulém tıdnu absolvoval i simulovanı závod. Bude pøipravenı.“

Bernala už zase baví cyklistika

Nejvìtším soupeøem dua MVDP - WVA má bıt podle bookmakerù Julian Alaphilippe, šampion roèníku 2019.

Na startu bude i dvojnásobnı vítìz Michal Kwiatkowski, v dresu Ineosu spoleènì s Thomasem Pidcockem a Eganem Bernalem, kterı ve støedu dojel druhı na Trofeo Laigueglia.

Strade Bianche

Kdo bude také na startu

JUMBO: Van Aert, Gesink.
AG2R: Van Avermaet, Peters.
ALPECIN: Van der Poel, VAKOÈ.
ASTANA: Fuglsang, G. Izagirre.
BAHRAIN: Bilbao, Mohoriè.
BORA: Buchmann, Konrad.
COFIDIS: Edet.
QUICK-STEP: Alaphilippe, Almeida, Asgreen, Devenyns, ŠTYBAR.
EF EDUCATION: Bettiol, Craddock.
GROUPAMA-FDJ: Küng.
INEOS: Pidcock, Bernal, Kwiatkowski, Sivakov.
ISRAEL START UP: De Marchi.
LOTTO SOUDAL: Wellens.
MOVISTAR: Valverde, Mas.
ARKEA SAMSIC: Rosa.
BIKE EXCHANGE: S. Yates, Stannard.
DSM: Bardet.
QHUBEKA: Clarke, K. VACEK.
TREK: Brambilla, Mollema.
UAE EMIRATES: Pogaèar, Formolo, Polanc, Conti.

„Zase se závodìním bavím,“ øíká Kolumbijec, vracející se na scénu po loòské krizi na Tour.

Greg van Avermaet vede po pøestupu ambiciózní tım AG2R-Citroën. 

Lídrem Treku bude Bauke Mollema, kterı má na kontì už dvì vítìzství v sezonì 2021. 

A poprvé v sezonì se pøedstaví na evropském kontinentu Tadej Pogaèar, šampion Tour de France.

O post lídra v jeho stáji UAE Emirates se má podìlit s Davidem Formolem, druhım mužem minulého Strade.

„Je to závod, kterı mi sedí,“ øíká Formolo. „Tadej je v dobré formì a našim plánem je, že se pokusíme až do finále závodu oba dojet s co nejvìtším poètem tımovıch kolegù po našem boku. Je to nevyzpytatelná klasika, což nám mùže hrát do noty.“

Tøetím Èechem na startu bude Karel Vacek v dresu stáje Qhubeca.

Chybí naopak Peter Sagan v dresu Bory. Po únorovém covidovém onemocnìní se chce vrátit do závodù až pøíští tıden na Tirrenu - Adriatiku.

Zatímco loni museli organizátoøi Strade Bianche kvùli pandemii závod odložit a v srpnu zahajoval obnovenou sezonu klasik, letos je zpìt ve svém bøeznovém termínu coby zatím nejvìtší závod sezony 2021.

Meteorologové v prùbìhu tıdne hovoøili o padesátiprocentní šanci na d隝 a navíc i velmi chladné poèasí. Ožívaly vzpomínky na zmrzlı a mokrı roèník 2018, kterı ovládl od hlavy k patì zablácenı Tiesj Benoot.

Podle posledních prognóz bychom však pøece jen mìli sledovat suchı a tudíž i prašnı závod v teplotách okolo 12 stupòù a jen mírném vìtru.

Vítìze poznáme okolo pùl páté odpoledne.

Kdo jím na sienském Piazza del Campo bude?

Football news:

Sevilla: The Super League only serves the selfish Interests of enriching the founding clubs. Their budgets are already bigger than the rest
UEFA threatens not to allow players from Super League clubs to participate in the Euro. What will the national teams be like without them?
Shares of Manchester United and Juventus rose by 11% and 18% after the decision to create a Super League
Bastian Schweinsteiger: Super League will destroy national championships
Torino President on Super League: Marotta and Agnelli should be ashamed. It's something from Judas. Treachery
Jurgen Klopp: I like that West Ham can play in the Champions League. I don't want it, but I like that they have a chance
Leeds fans booed the Liverpool bus at the entrance to the stadium