Czech Republic

Vláda rozhodla o vyřazení Rosatomu z tendru na dostavbu Dukovan. Babiš popřel, že by ve Vrběticích šlo o státní terorismus

Vláda vyřadila z účasti v tendru na nový blok v Jaderné elektrárně Dukovany ruskou společnost Rosatom. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že ministři schválili usnesení, že takzvaný bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států. Investor stavby, polostátní společnost ČEZ, má podle něj těmto firmám dotazník zaslat do 30. dubna. Ruskou firmu se Česko rozhodlo neoslovit v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Premiér Andrej Babiš následně na tiskové konferenci uvedl, že usiloval o to, aby BIS zveřejnila svoji vyšetřovací zprávu týkající se výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Vyšetřovatelé ale nechtějí zveřejnit víc informací, věc stále vyšetřují, řekl Babiš. Zpráva BIS podle něj zatím odtajněna nebude. 

Babiš zároveň prohlásil, že při výbuchu ve Vrběticích nešlo o akt státního terorismu. Uvedl, že se jednalo o útok na zboží bulharského obchodníka se zbraněmi, který je měl pravděpodobně dodat na Ukrajinu. 

Podle Babiše je činnost agentů GRU na našem území nepřijatelná. 

Připravujeme podrobnosti. 

Související

Před 39 min

Bulharský zbrojař Emilijan Gebrev v prohlášení, které v pondělí jeho firma EMKO zaslala bulharským médiím, odmítá, že by zásilka z Vrbětic,...

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude