Czech Republic

Vláda bude jednat o případu Vrbětice a koronavirových opatřeních

Praha - O možném zapojení ruské tajné služby do explozí v muničním areálu ve Vrběticích bude dnes odpoledne jednat vláda. Zprávu k tomu předložila Bezpečnostní informační služba (BIS), premiér Andrej Babiš (ANO) by ji chtěl zveřejnit.Vláda se zřejmě bude zabývat i dopady případu na dukovanský tendr a reakcí na ruské vyhoštění pracovníků ambasády ČR v Moskvě. Ministři by měli probírat také aktuální stav epidemie koronaviru a plány na úpravy nynějších protiepidemických opatření.

Česká vláda v reakci na informace o podílu tajné služby GRU na dvou explozích munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb. Rusko následně vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který nyní vede i ministerstvo zahraničí, řekl, že přehnaná ruská reakce může vést k dalším krokům ze strany ČR.

Babiš i Hamáček se také vyslovili proti účasti ruské společnosti Rosatom na rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Vláda může firmu vyřadit ze seznamu uchazečů, které čeká bezpečnostní prověření.

Opatření proti epidemii se v České republice naposledy měnila s koncem nouzového stavu 12. dubna. Skončil zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Do škol se vrátili žáci prvního stupně a do školek předškoláci. Podle ministrů by mělo mezi jednotlivými kroky při rozvolňování vždy 14 dní, aby byl čas vyhodnotit dopady předchozích úprav. Babiš v pátek odmítl, že by už existovaly konkrétní návrhy či sliby. V neděli premiér uvedl, že koncem týdne by se mohl rezervační systém pro očkování proti nemoci covid-19 rozšířit na lidi ve věku od 60 let. O stavu epidemie bude jednat i dopolední vládní rada pro zdravotní rizika.

Kabinet rovněž projedná návrh ČSSD na změny zákoníku práce či úpravu nařízení, která by ztížila zkoušku z češtiny pro cizince ze zemí mimo EU usilující v ČR o trvalý pobyt. K předloze, kterou chce ČSSD zkrátit pracovní týden, stanovit minimální mzdu ve výši poloviny mzdy průměrné a zavést nejméně pětitýdenní dovolenou, by měl podle návrhu vládních legislativců zaujmout kabinet negativní stanovisko. Novelu v připomínkovém řízení podpořila ministerstva práce a vnitra vedená ČSSD, ministerstva financí a průmyslu a obchodu v čele s představiteli ANO se stejně jako zaměstnavatelské svazy postavila proti.

Nesouhlasné stanovisko patrně zaujme vláda k návrhu poslanců TOP 09, který má podpořit dobrovolnictví tím, že zpřístupní kompenzační bonus lidem, kteří vykonávají dobrovolnickou činnost v sociálních či zdravotních službách. Vláda projedná i úpravu nařízení o seznamech návykových látek nebo zprávu o přechodu digitálního televizního vysílání na standard DVB-T2.

Rusko vláda diplomacie bezpečnost Babiš

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude