Czech Republic

VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

Z nových vládních nařízení se největším terčem posměchu stal příkaz nosit dvě chirurgické roušky na sobě, pokud člověk nevlastní respirátor nebo nanoroušku. Nápad pochází z americké CDC, která uvádí, že přesně toto lidé nemají dělat, protože chirurgická rouška není dělaná na to, aby těsně přiléhala, a pokud si dáte na obličej dvě, opravdu to nespravíte. Ale Češi? Ti si poradili sami.

VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl
Foto: Repro Facebook
Popisek: Pět roušek a respirátor z vládního balíčku
reklama

Nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky na sobě přikazuje nové zpřísnění z pera vlády. Tyto pomůcky mají lidé nosit na úřadech, v hromadné dopravě, v nemocnicích, lékárnách či obchodech. Přičemž nošení dvou roušek je považováno za dočasné a nouzové řešení.

Povinné nošení respirátorů už odborníci zkritizovali. Dle Jakuba Ondráčka z Ústavu chemických procesů AV ČR je látková rouška v prevenci kapénkové infekce srovnatelně účinná s respirátorem, protože tyto částice jsou velké.

„Samozřejmě, pokud bychom se chtěli chránit sami, tak účinnost bude o něco větší pouze za předpokladu, že respirátor bude dokonale utěsněný na obličeji nositele. Jinak účinnost proklamovaných 94 procent nemusí platit a může být i o několik desítek nižší,“ poznamenal s tím, že dvě lékařské roušky nedávají smysl již vůbec. A varoval, že vzhledem k tomu, že respirátor je méně prodyšný, tak při výdechu i více odstává.

Co se týče dvojité chirurgické roušky, na tu se vyrojila řada vtipů. Již zmíněný Ondráček tušil, že se jedná o špatně pochopený nápad pocházející z americké CDC. Tuto hypotézu pak další odborníci i laici v podstatě potvrdili, mezi nimi i docent Roman Šmucler. „Ty dvě roušky jsou špatný překlad z angličtiny. Kdyby byl někdo v ústředních orgánech, kdo čte americké noviny – řešilo se to tam týdny. Prof. Fauci sám měnil stanoviska, neboť to také nepochopil. Jde o utěsnění okrajů, ne o dvojitý filtr, pokud se chcete opravdu víc chránit,“ informoval.

Samotná stránka americké CDC radí, aby se lidé ujistili, že jim rouška na obličeji těsní, protože přes mezery mohou kapénky pronikat. Také doporučuje pro zvýšenou ochranu roušku vícevrstou. Mezi tím, co lidé mají dělat, se nachází i nošení skřipce na nose přes roušku, aby těsnila na svém vrchním okraji. Doporučují se také další gumičky, které roušku přitáhnou k obličeji. Anebo druhá rouška, která má udělat to samé. „Ujistěte se, že v roušce dobře vidíte a můžete dýchat,“ radí CDC.

Co naopak CDC nedoporučuje? Přesně to, co česká vláda nabízí občanům jako jednu z možností. Tedy dvě chirurgické roušky na sobě. Doslova říká: „Nedělejte: Nekombinujte dvě jednorázové roušky. Jednorázové roušky nejsou stavěné na to, aby těsně přiléhaly a nošením více než jedné přiléhavost nezlepšíte.“ Kromě toho CDC také varuje před kombinováním respirátorů a roušek.

A Češi už situaci řeší po svém. „Malá ukázka. Mám dvě roušky? Mám. Všechno je v pořádku,“ říká nejmenovaný muž, který situaci vyřešil ve videu, které koluje internetem, jednoduše. Z chirurgické roušky odřízl vršek. A překryl ji obyčejnou látkovou rouškou.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: kas

Football news:

Florentino Perez is the chairman of the European Super League. Andrea Agnelli and Joel Glazer are the deputies
Thibaut Courtois: Getafe have a tough field. There are so many injuries in Real Madrid that it is difficult to rotate
Zidane on Diaz's offside: I don't need to say anything. The referees must decide whether there was an offside or not
Marcelo on La Liga: Real Madrid is trying to win all the tournaments. We didn't have much time to rest
Manchester United and Liverpool are fleeing to a place where they can't fly out. Gary Neville attacks Super League gracefully
Super League-affiliated clubs ignored an emergency meeting of the Association of European Clubs. Bayern Munich and PSG visited it
Inter did not win for the first time in the last 12 matches in Serie A