Czech Republic

Vích (SPD) Afghánistán, předem prohraná válka končí debaklem

Před několika dny USA oznámily, že stahují své vojáky z Afghánistánu. Spolu s nimi jedou domů i naši vojáci a mnozí další.

Vích (SPD) Afghánistán, předem prohraná válka končí debaklem
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích
reklama

Ministr obrany, Lubomír Metnar, oznámil, že jednotky Severoatlantické aliance zahájí postupný odchod z Afghánistánu 1. května 2021 a spolu s nimi ze země odejdou i čeští vojáci. USA budou koordinovat toto stažení s dalšími zeměmi. Finální datum pro stažení vojsk USA má být, podle amerického prezidenta Bidena, 11. září letošního roku. Jak symbolické, po téměř dvaceti letech. 

V několika článcích jsem rozebíral, proč není dobře, že pokračuje mise Armády ČR v Afghánistánu. Že ta mise má chybnou strategii, nemá legitimní cíle, hmatatelné výsledky, a navíc naši vojáci pak chybí doma pro zajištění obrany ČR. Mise byla po všech stránkách pro naše vojáky náročná. Na jedné straně obrovské výdaje a nároky na rozpočet, ale i získávání cenných zkušeností, zároveň také nadměrné opotřebování výzbroje a techniky. Cíle mise ale splněny nebyly a v podstatě se jedná o debakl na kterém ale nemají podíl vojáci, ale dlouhodobě špatná strategie a přístup západu. Bezpečnostní situace se v Afghánistánu dále zhoršuje, Taliban posiluje a produkce opia trvale stoupá. Vnucování a vyvážení západních modelů demokracie, které oni jednak nechtějí ale také nechápou, tak končí definitivním odchodem vojsk USA a jejich spojenců. Je potřeba konečně nechat Afghánistán afgháncům. Proto stažení českých vojáků vítám.

Odchod vojenských jednotek USA, a návazně na to jednotek dalších zemí západní koalice, je plánován už dlouho. Odešla Francie, Kanada a odcházejí i další. Média o tom hojně psala už za prezidenta Trumpa, který už v prosinci 2018 oznámil stažení poloviny vojáků (7 000), k čemuž následně došlo. Tehdy s tím nesouhlasil americký ministr obrany James Mattis a rezignoval. Kompletní stažení zahraničních vojsk bylo pak nadále veřejně probírané, ale hledala se cesta, jak z toho vyklouznout „bez ztráty kytičky".

Byl to vleklý, z vojenského ani politického hlediska nikam nevedoucí konflikt. Poslední roky už spojenecká vojska rozhodně nevyhrávala, čím dál víc území znovu ovládal Taliban a spojenecká vojska byla místními stále hlasitěji označovaná za okupanty. Takové hlasy dokonce zaznívaly i v zemích spojenců v afghánském konfliktu. To je smutný výsledek téměř dvacetiletého působení spojeneckých vojsk v Afghánistánu, která tam vtrhla 7. října 2001.

Přitom veřejně deklarovaný cíl invaze, ukončit působení Al-Káidy, jako podhoubí pro teroristické útoky, které prý vedly až k teroristickým útokům 11. září 2001 v New Yorku (na budovy World Trade Centra), byl dávno splněn. Usáma Bin Ládin, vrchní velitel Al-Káidy byl dle tvrzení administrativy USA zabit v roce 2011, tedy ještě za prezidenta Baracka Obamy. Další hlavní velitel, Muhamad Umar byl zabit v roce 2013. V následujícím roce se z Afghánistánu stáhly Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly (ISAF), jejichž cílem bylo zajistit Kábul a jeho okolí proti Tálibánu, Al-Káidě a místním bojovníkům pro podporu vlády Hámida Karzaje. Přestože vojenská přítomnost v regionu nadále trvala, už byla menšího rozsahu a opírala se spíše o NATO než o OSN. Je tedy zřejmé, že vůle mezinárodního společenství nadále podporovat takový vleklý konflikt je nízká už téměř desetiletí.

V posledních třech letech vojenská účast v Afghánistánu dál prořídla a bylo jen otázkou času, kdy dojde k plnému stažení vojenských jednotek západních spojenců. Je jedině dobře, že spolu se stažením vojáků USA a dalších zemí, dojde i ke stažení českých vojáků z Afghánistánu. Je potřeba jim ale za jejich práci poděkovat. Angažmá v konfliktech za cizí zájmy by nemělo být prioritou jak vojenské strategie ČR, tak by neměly být armádní nákupy výzbroje a techniky kopírovat jen účast v zahraničních konfliktech na územích vzdálených tisíce kilometrů a tam, kde to není v zájmu České republiky.

A poznámka na závěr. Vážně si někdo myslí, že takhle masivní stahování vojsk USA probíhá proto, aby zůstali doma? Podívejme se na dění na východě Evropy a radostné nadšení nás rychle přejde.

Psali jsme:

Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Vích (SPD) Afghánistán, předem prohraná válka končí debaklem

Před několika dny USA oznámily, že stahují své vojáky z Afghánistánu. Spolu s nimi jedou domů i naši…

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude