Czech Republic

Veřejný ochránce práv: Ombudsman vyzval ministra k úpravě podmínek ošetřovného pro OSVČ

„Ošetřovné“ pro OSVČ poskytované Ministerstvem průmyslu a obchodu má být obdobou ošetřovného poskytovaného zaměstnancům. Stejně jako ošetřovné pro zaměstnance by tedy ani ošetřovné pro OSVČ nemělo být ovlivněno exekucí, jinak by popíralo svůj účel. Ombudsman na to upozornil ministra průmyslu a obchodu a doporučil mu podmínky ošetřovného pro OSVČ upravit.

Veřejný ochránce práv: Ombudsman vyzval ministra k úpravě podmínek ošetřovného pro OSVČ
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček
reklama

Ombudsman upozornil ministra průmyslu a obchodu na závažný nedostatek jinak vítaného dotačního programu „Ošetřovné“ pro OSVČ. Jedna z podmínek totiž odporuje účelu programu, když z poskytnutí ošetřovného vylučuje osoby samostatně výdělečně činné v exekuci.

Dotace „Ošetřovné“ pro OSVČ má nahradit nebo zmírnit ztrátu příjmů osob samostatně výdělečně činných z důvodu nemožnosti výkonu podnikatelské činnosti v důsledku péče o dítě mladší 13 let nebo o osobu závislou na péči v době pandemie onemocnění Covid-19. Má jít o obdobu ošetřovného, které je dávkou nemocenského pojištění a náleží výhradně zaměstnancům. Zatímco ošetřovné zaměstnancům nesmí být odepřeno z důvodu exekuce a nelze ho ani exekucí postihnout, podle podmínek programu „Ošetřovné“ pro OSVČ nemůže být tato podpora poskytnuta, pokud je OSVČ v exekuci. Podle ombudsmana se tím popírá účel a smysl podpory. Upozornil proto ministra průmyslu a obchodu na tento závažný nedostatek a doporučil mu pravidla programu změnit.

„Vítám, že ministr průmyslu a obchodu přijal v krátké době řešení, které pomůže osobám samostatně výdělečně činným překonat nelehké období, ale program dotací je postaven tak, že ve výsledku odepře podporu části lidí, kteří ji nezbytně potřebují,“ uvádí ombudsman Stanislav Křeček a dodává: „Rozumím snaze zabezpečit, aby příjemce dotaci použil k určenému účelu, tedy k zabezpečení základních životních potřeb. Proto je ale třeba takovou dotaci chránit před exekucí, ne ji příjemci odepřít.“

Podle ombudsmana není důvod vylučovat OSVČ v exekuci z možnosti získat dotaci „ošetřovného“ ani kvůli snaze snížit riziko nevrácení dotace v případě porušení rozpočtové kázně. Nejde totiž o obvyklou dotaci zaměřenou na podporu při zahájení a rozvoji podnikání. U „ošetřovného“ pro OSVČ totiž v podstatě nepřipadá v úvahu, že by došlo k neoprávněnému použití prostředků z dotace.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Tisková zpráva

Football news:

Napoli will extend the contract with Gattuso until 2023
Henri knelt for more than 8 minutes in the first match in charge of Montreal, honoring the memory of George Floyd
Kalu moved from Herta to Botafogo
Goalie of the banner of Labor, who was hit by lightning: everything is good at the moment. Back soon
Ole Gunnar Solskjaer: I Think it was a penalty against Aston Villa
Philadelphia played in t-shirts with the names of black people who died at the hands of the police
Kompany tries everything at Anderlecht: he coached without a license (terrible), played 15 matches and invested 3 million euros in the club