Czech Republic

Velvyslanec koupil zámek i se strašidlem. Havelka režíruje operu v Ostravě

Herec a zpěvák Ondřej Havelka bude v ostravském Národním divadle moravskoslezském režírovat operu Jaroslava Křičky nazvanou Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší. Kdy bude mít premiéru, zatím není jasné. Inscenace, kterou nyní ansámbl zkouší, se na program Divadla Antonína Dvořáka dostane, až to umožní protiepidemická opatření.

Šestašedesátiletý Havelka s ostravským operním souborem pracuje podruhé. V roce 2017 zde připravil operu Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský s novým českým libretem, které pro divadlo u příležitosti 200. výročí prvního uvedení napsal Jaromír Nohavica.

Nyní se Havelka do Ostravy vrátí s kusem, který dosud české země hrály jen v němčině. Opera Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší vznikla podle povídky Strašidlo cantervillské Oscara Wildea. Ve druhém největším moravském městě byla uvedena jen jednou, roku 1932.

"Křičkova opera dokládá velkou popularitu povídky Strašidlo cantervillské Oscara Wildea. Ten proti sobě postavil životní styl moderních Američanů a odcházející zvyky anglického domova, jak jej reprezentuje starobylý zámek, který americký vyslanec koupí i s odvěkým strašidlem," popisuje mluvčí divadla Šárka Swiderová.

Autor opery Jaroslav Křička, který žil v letech 1882 až 1969, změnil prostředí, děj umístil do Československa po první světové válce. Přidal také tehdy aktuální téma, praxi pozemkových úřadů. V zápletce nechyběl ani milostný vztah mezi hrabětem zámku v Satalicích Jiřím a dcerou amerického vyslance.

Skladatel využil dobově oblíbené postupy takzvaných časových oper, výsledný tvar ale připomínal spíše operetu, ve které stejně důležité místo jako třeba jazzu připadlo lidovým popěvkům a valčíkovým rytmům.

Premiéra se uskutečnila 27. listopadu 1929 v Brně pod taktovkou dirigenta Antonína Balatky.

Národní divadlo moravskoslezské nyní operu uvede v přepracované verzi pro německé scény. Ta prvně zazněla ve Vratislavi v listopadu 1931. Autorem textové úpravy byl Max Brod, pražský německý spisovatel, který propagoval díla Franze Kafky, Jaroslava Haška či Leoše Janáčka.

"Ostravské publikum se mohlo s touto operou seznámit hned následujícího roku v hudebním nastudování Jaroslava Vogela," doplňuje mluvčí.

Scénu pro současnou ostravskou verzi připravil Martin Černý, orchestr povedou Jiří Habart nebo David Švec.

V hlavních rolích se představí Martin Gurbaľ a David Nykl, Jana Horáková Levicová či Jana Hrochová a Soňa Godarská v alternaci s Doubravkou Součkovou a dalšími.

Football news:

Referee Sergey Ivanov will serve the match Lokomotiv-Krylia in the final of the Betsity Cup of Russia
Lautaro Martinez: I was close to joining Barca, I discussed it with Messi
Klopp's agent says that the coach will stay at Liverpool: Definitely, there is nothing to discuss
Barcelona and PSG are Interested in Monaco defender Caio Enrique. He is estimated at 25-30 million euros
Sergio Ramos: Real Madrid are disappointed, but we are not finished. Intent on winning La Liga
Bayern may invite Paratici from Juventus (La Stampa)
Kaka: Milan can beat Juventus and reach the Champions League