Czech Republic

Ve Valašském Meziříčí bude další z pochodů za Bečvu

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) - Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku se dnes odpoledne uskuteční další z takzvaných pochodů za Bečvu. Prostřednictvím účasti v protestním průvodu lidé požadují spravedlivé vyšetření loňské otravy řeky. V září do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Protestující se setkají ve 14:00 na valašskomeziříčském náměstí. "Poté se protestním průvodem přesuneme k soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Vzhledem k současné nepříznivé epidemiologické situaci se bude jednat o neorganizovaný happening, počítáme pouze s krátkými proslovy během pochodu, mimo jiné i na téma plánované přehrady Skalička," uvedl za pořadatele Jan Husák.

Na základě avizovaného zájmu na sociálních sítích se podle něj dá očekávat, že účast na protestní akci nebude malá. "Je evidentní, že kauza veřejností stále silně rezonuje," doplnil Husák. Petici za objasnění postupu úřadů podepsaly tisíce lidí.

Viník ekologické havárie z 20. září není známý. Policie stále čeká na vyjádření znalce. Klíčový posudek týkající se rozborů vzorků vody měl být původně hotov do 20. prosince, znalec poté požádal o delší lhůtu. Policie uvedla, že pokud budou známy nové okolnosti případu, tak je zveřejní. Délku vyšetřování kritizuje mnoho politiků i veřejnost. Odborníci v pondělním pořadu Reportéři ČT řekli, že odebrání vzorků po havárii na Bečvě bylo opožděné a nedostatečné.

demonstrace neštěstí ekologie Bečva

Football news:

Gattuso on Granada: If Napoli were killing time like this, we would have been smeared in the press
Dzeko is Roma's top scorer in European competitions. He scored the 29th goal and beat Totti
Mikel Arteta: We got to give them two goals. Would hate to fly out of the Europa League
Milan kicked 18 penalties for the season. This is the best result in the top 5 leagues in Europe
Man City can offer Borussia more than 100 million pounds for Holand and Reina. The club is exploring this possibility (90min)
Ajax have won 11 matches in a row. The last defeat against Atalanta in December
Aubameyang pro 3-2 with Benfica: Arsenal showed character and deserved to win