logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

Ve Francii odhalili ilegální léčbu pacientů s Alzheimerem

Paříž - Nepovolené léčebné pokusy na stovkách pacientů s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou odhalily francouzské úřady. Prováděla je v jednom opatství nedaleko města Poitiers organizace, jejímž viceprezidentem je kontroverzní profesor Henri Joyeux, v lékařské komunitě známý jako bojovník proti očkování. S odvoláním na úřady o tom dnes píše francouzský tisk.

Asi 350 nemocným byly podány molekuly s neznámými účinky, napsal server rádia Europe 1. Jednání organizace nazvané Fonds Josefa bylo podle něj zjevným podvodem: pacienty oslovovala e-mailem, slibovala jim uzdravení a po nemocných požadovala za účast na experimentu nejméně 1000 eur (26.000 Kč), ty bohatší pak vyzývala k velkorysejším darům. Parkinsonova nemoc a Alzheimerova choroba jsou přitom nevyléčitelné.

Testy už zastavil francouzský ústav pro kontrolu léčiv (ANSM), který se obrátil na justiční orgány. "Odhalení podobných nepovolených klinických testů, navíc v takovém rozsahu, je velmi vzácné," řekl ředitel inspekce ANSM Bernard Celli. Pokusy na pacientech u Poitiers označil za šarlatánství a trestný čin.

Ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová uvedla, že je zjištěním šokována a zděšena. "Následovat budou sankce a trestní stíhání," dodala.

Parkinsonova choroba postihuje nejčastěji lidi starší 50 let, více muže. Narušuje schopnost pohybu a neustále se zhoršuje. Její příčinou je odumírání nervových buněk, které produkují dopamin a další přenašeče v mozku. Nemocné postihují také deprese, úzkost či poruchy spánku.

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí, tedy myšlení, paměti a úsudku. Nemocný má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky nebo je zmatený. V posledních stadiích pak není schopen se o sebe postarat.

Themes
ICO