Czech Republic

Varování Babišovi z Čulíkova serveru: Nevíte, co bude za tři týdny? Tak já vám to povím

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zatím nechce s určitostí vyjadřovat k predikcím, v jakém stavu bude Česko přibližně po třech týdnech v tvrdém lockdownu, do kterého země vstoupila v pondělí. Ve čtvrtek však uvedl, že rozhodně ani pak nemůžeme čekat, že se bude rozvolňovat. Někteří mají však jasno už teď, co nás za pár týdnu čeká: „Lidem dojde trpělivost s kašparem, který trpí spasitelským komplexem a v posledních několika letech si hraje na premiéra,“ píše publicista Karel Dolejší v komentáři pro Britské listy.

Varování Babišovi z Čulíkova serveru: Nevíte, co bude za tři týdny? Tak já vám to povím
Foto: Screen ČT24
Popisek: Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně
reklama

„Andrej Babiš, tento bojovník proti ‚nemehlům‘ v politice, ‚neví, co bude za tři týdny‘. Přitom vůbec není těžké v hrubých rysech domyslet, co se stane po vypršení vládou vyhlášeného nedopečeného lockdownu, pokud se situace významně nezlepší,“ píše Dolejší.

Především se stane to, že lidem dojde trpělivost: „Velká část české společnosti vypotřebuje veškerou trpělivost, kterou až dosud měla s kašparem, který trpí spasitelským komplexem a v posledních několika letech si hraje na premiéra,“ dodává publicista.

Podnikatelé, kteří udržovali své obchody a provozovny od loňského března ve stavu hibernace a neustále doufali, že se jim podaří ze zapeklité situace nějak dostat, právě začínají zavírat. „Ne, neposlouchejte štěkot vzteklých psů z Hradu – nekrachují ‚neschopní‘, ale buď ti, kdo v menších a středních firmách neměli velké vnitřní rezervy, nebo dále ti, kdo nejsou neoddělitelně přisáti na prs státního rozpočtu jako premiérův Agrofert,“ podotýká Dolejší.

Schopnost přežít chaotická protipandemická opatření s podnikatelskými schopnostmi podle něj souvisí asi stejně, jako schopnost nakrást si v privatizaci podnikatelské impérium se schopností řídit středně velký evropský stát.

Původní zdroj ZDE

Stejně tak učitelé jsou doslova „nadšeni“ z vyhlídek na premiérem navržené administrativně přiznané maturity a nikdo jim neřekne, jak bude jejich profese nadále vypadat. „Mohou počítat s prezenční výukou? A kdy? Od září? Nebo spíše od druhého pololetí/letního semestru školního roku 2021–2022?“ poukazuje na zmatek ve školství bez jasné vize.

S vlekými ztrátami se potýkají i lidé, jež živí dělnická profese. „Pomalu i je začíná postihovat nezaměstnanost, vyhlídky jsou nejasné, do budoucna žádné jistoty. Poté, co jim vláda v krizi populisticky snížila daně, vyšlo najevo, že pokud si i práci udrží, stejně se pěkně rychle dočkají opětovného nárůstu daňové zátěže,“ dodává Dolejší.

V opačném případě by nezbylo než škrtat ve výdajích na školství, sociální zabezpečení a zdravotnictví. Což by samozřejmě zaměstnanecké skupiny v principu odkázané na státní služby nesmírně nadchlo. Zdravotníci, ti toho právem mají ze všech nejvíce dost už teď.

„Za tři týdny zkrátka bude po trpělivosti s touto vládou. Babiš už by měl s Márou usilovně vymýšlet, s čím pak předstoupí před občany,“ uzavírá Dolejší.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: nab

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Odmítnout pomoc jen proto, že je z Východu? Zoufalství chorého mozku. Vzkaz Wollnerovi, Hrušínskému i Jandovi

Odmítnout pomoc jen proto, že je z Východu? Zoufalství chorého mozku. Vzkaz Wollnerovi, Hrušínskému i Jandovi

„Když jde o životy, je každá pomoc žádoucí. Ruskou vakcínu Sputnik si kupují a nechají se očkovat v …

Football news:

Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League
It turns out that Barcelona was not formally part of the Super League. Laporta is against her - and everything was planned in advance
Premier League clubs have abandoned the Super League under threat of suspension from national tournaments (The Guardian)
Juventus is not giving up on the Super League. Roma demands that Juve, AC Milan and Inter withdraw from the project