Czech Republic

Valenta (Soukromníci): Lock down je tu, vláda přistoupila k razantním opatřením

Komentář na facebookovém profilu k dalšímu ochromení ekonomiky a podnikání kvůli koronaviru

Valenta (Soukromníci): Lock down je tu, vláda přistoupila k razantním opatřením
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Je zřejmé, že se epidemiologická situace nevyvíjí dobře a je třeba na to reagovat. Dnešek je prvním dnem tzv. „podzimního lock downu“. Jenže opět se dostáváme do situace, kdy je zde plno otazníků – např. proč jsou malé obchody, živnosti a služby, kam za den zavítá maximálně pár desítek lidí, zavřeny, zatímco velké markety a velkoobchody, kde se na jednom místě ve stejném čase setkává největší množství osob, pojedou dál.

A paralel s jarem je daleko více. Vláda na situaci nebyla připravena, opět se vše řeší v poslední chvíli a opět postižené sektory nemají prostor se na situaci připravit.

Nechci se tu pouštět do diskuzí a spekulací, proč musí být obchod s určitým sortimentem uzavřen a jiný, jehož sortiment pro někoho nemusí být až tak klíčový, je naopak otevřen. Chci především to, aby vláda měla přesný, jasný a konkrétní scénář toho, jak bude podnikatelům jejich ztráty, které si sami nezavinili, a které budou obrovské, kompenzovat. A je škoda, že tyto informace nikdo nedostal s předstihem, jistě by byli všichni klidnější.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

hlasovalo: 6891 lidí

Vím, že se zase ozve celá řada těch, kteří mne budou kritizovat a tvrdit, že zdraví je nejdůležitější, že mají drobní živnostníci žít z našetřených peněz, a pokud je nemají nebo to neumí, ať zkrachují.

Odpovídám rovnou – ano, zdraví je to nejdůležitější a nikdy jsem to nezpochybnil. Stále apeluji na zodpovědnost nás všech, která je klíčová. Všichni chceme a musíme chránit sebe i své blízké, to je samozřejmé. Na druhé straně však musíme chápat i situaci živnostníků, malých a středních firem. Jsou oporou české ekonomiky, a zaměstnávají vysoké procento osob, což si málokdo uvědomuje. Kromě toho také oni mají své rodiny, finanční závazky a podobně, a finanční jistotu potřebují.

Vím, že vláda řeší, resp. slibuje pomoc i této skupině obyvatel, a to je samozřejmě dobře. Živnostníci a podnikatelé musí vědět především to, kdy přesně se pomoci dočkají, jaká přesná pravidla tato pomoc bude mít, na co si musí dát pozor, ať stejně jako v případě minulé podpory nemusí kvůli malým pochybením prostředky vracet, a zejména pak v jaké výši kompenzace bude. Stojí totiž před klíčovou otázkou, zda se svými provozy situaci nějak ustojí, zda udrží zaměstnance a podobně. A postižených sektorů je velká spousta. Je nezbytné, aby se živnostníci a podnikatelé opravdu co nejrychleji dočkali slíbených kompenzací – vždyť se ještě nestihli „vyhrabat“ z následků opatření první vlny.

Upřímně nám všem přeji, ať nad pandemií koronaviru co nejdříve zvítězíme, a to za cenu co nejmenších ztrát – primárně samozřejmě těch na životech a zdraví, ale také na české ekonomice a podnikatelském sektoru.

Přeji všem pevné zdraví.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z p…

Football news:

Pep on Aguero's reaction to Maradona's death: it's difficult, especially for his son. Sad situation for the family
Pogba and Mctominay will not play with Southampton due to injuries
Jurgen Klopp: Maradona is the best player in my life. Meeting him was like meeting the Pope
Chalhanoglu will move to Manchester United as a free agent in the summer of 2021 (Christian Falk)
Benzema, Carvajal, Ramos and Valverde will not play with Alaves due to injuries
Ronaldo will not play against Benevento. Pirlo gave him a rest
Zidane on Real Madrid's downturns: Stability in football is the hardest thing to achieve. The problem is not in relation