Czech Republic

Vakcíny jsou bezpečné, ujišťoval Blatný na tiskovce. A varoval, že epidemie je stále křehká

Proběhla tiskovka ke covidu. Byli zde všichni. Dušek, Šnajdárek i Blatný. Epidemie podle nich zpomaluje, ale situace je křehká. Ministr ubezpečil, že vakcíny jsou bezpečné. Urychlen nebyl prý ani vývoj vakcín či jejich testování, ale pouze administrativa. Očkování bude placeno z pojištění. Bude povinné?

Vakcíny jsou bezpečné, ujišťoval Blatný na tiskovce. A varoval, že epidemie je stále křehká
Foto: Screen ČT24
Popisek: Ministr Jan Blatný prezentuje opatření proti koronaviru
reklama

Anketa

Jste pro dobrovolné testování antigenními testy ZDARMA?

hlasovalo: 2994 lidí

Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška je situace v Česku stabilizovaná a klesá počet hospitalizovaných pacientů. „Nicméně bohužel počet nakažených pacientů v seniorním věku je nominálně nebo v absolutních počtech srovnatelný, z čehož logicky vyplývá, že nám narostlo procentuální zastoupení těchto zranitelných skupin mezi nově diagnostikovanými. To je riziko, které si s sebou dále potáhneme ještě do prosince a bude generovat příjmy do nemocnic. Pokles během listopadu je však zřetelný i v mezinárodních statistikách,“ informoval Dušek.

Reprodukční číslo je v současnosti prý 0,93 a epidemie podle Duška zpomaluje. „To vidíme jak na populačních číslech nových případů, tak i na číslech z nemocnic.“ Ministr Blatný k tomu řekl: „Nyní je epidemie stabilizovaná, ale křehká a záleží na nás, jak to bude dál. Díky menšímu počtu hospitalizovaných se uvolňuje i péče o ostatní pacienty.“

Padla také informace, že od pátku do 18. prosince se mohou zdarma nechat testovat pedagogičtí pracovníci. „Na odběrových místech jsou i pro ně připravené antigenní testy,“ řekl plukovník Šnajdárek z Centrálního řídícího týmu. Na odběr se musí člověk objednat přes rezervační systém, který funguje na počítači, telefonech či tabletech. „Řešili jsme je tak, aby nedocházelo ke kumulaci lidí a byl zabezpečený plynulý chod v rámci odběrových center,“ dodal Šnajdárek.

Ministr Blatný se také vymezil proti údajným fake news, které jsou podle něj ve veřejném prostoru. Vakcíny jsou podle něj bezpečné. „Vakcíny mají jako základní pravidlo bezpečnost a rychlost, s jakou se vyvíjejí, souvisí s administrativními procesy. Nejde o zkrácení klinických částí vývoje vakcíny, ale administrace,“ upozorňoval občany Blatný.

„Uvědomme si, že virus SARS-CoV-2 patří k virům, na něž se v minulosti zaměřovaly výzkumné týmy a které se věnovaly výzkumu vakcín na tyto viry. Znalosti bylo možné využít. Farmaceutické firmy i výzkumné týmy se v současné době předcházejí v tom, jak rychle posunout vývoj dále a kolik do něho vložit investic právě proto, aby všechno proběhlo rychle. Koneckonců každý z nich je také ochotný do výzkumu investovat mnohem více finančních a lidských zdrojů,“ dodal.

V pátek ve Sněmovně poslanci schválili také návrh zákona o očkování, které má být hrazené z veřejného pojištění. „Má být zakotveno právo pojištěnce na očkování hrazené ze zdravotního pojištění,“ řekl poslancům ve Sněmovně při schvalování vládního návrhu zákona ministr zdravotnictví Jan Blatný. Očkování proti covidu bude dobrovolné.

Stát také převezme garance za očkování. Z toho vychází, že v zákoně bude i nárok na případné odškodnění občanům, pokud toto očkování způsobí zdravotní újmu. Takovou pojistku si vymínili poslanci SPD. Zákon nyní půjde do Senátu.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: AZy

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…

Football news:

Chelsea are considering the option of a temporary appointment of Grant and the arrival of Tuchel in the summer in the event of Lampard's dismissal
Klopp responds to Clattenburg about refereeing: I don't play mind games. For various reasons, I am not Ferguson
Hertha's sporting director loves signing players. Just look at his smile!
Rooney confirmed as Derby County head coach
Barca's presidential election will not take place on January 24 due to anti-coronavirus restrictions
Zlatan on Covid: I tried to train at home, but immediately felt tired
Bayern are Interested in Militao as a replacement for Alaba. The Brazilian has 3 matches for Real Madrid this season