Czech Republic

V USA a Mexiku padl denní rekord, koronavirus má bolivijská prezidentka

Washington/Brasília/Sucre - Spojené státy znovu překonaly rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem za 24 hodin, za čtvrtek evidují přes 65.500 infikovaných. Nejvyšší denní nárůst počtu nakažených dnes ohlásilo také Mexiko. Pozitivní test na koronavirus vyšel bolivijské prezidentce Jeanine Áňezové, podle sdělení na twitteru se jí daří dobře a pracuje z izolace.

V USA znovu padl denní rekord, hlásí přes 65.000 nakažených

Spojené státy znovu překonaly dosavadní rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem za 24 hodin, když za čtvrtek zaznamenaly přes 65.500 nových případů nákazy. Vyplývá to z údajů shromažďovaných Univerzitou Johnse Hopkinse počítaných k 20:30 místního času (2:30 SELČ).

Největší přírůstky v posledních dnech hlásí nejlidnatější americké státy, tedy Kalifornie, Texas a Florida. Na řadě míst přitom místní úřady zastavují uvolňování restrikcí, nebo společenská omezení dokonce zpřísňují ve snaze zabránit dalšímu šíření nákazy. Vzhledem k rozmachu nemoci klesají naděje, že se v blízké době podaří znovu nastartovat americkou ekonomiku, která v posledních měsících silně utrpěla, domnívá se agentura Reuters.

Rekordní čísla však hlásí také další státy. Alabama, Montana a Wisconsin za čtvrtek oznámily dosud největší počty pozitivních nálezů na SARS-CoV-2. Denní přírůstky infikovaných se přitom zvyšují v posledních dvou týdnech oproti předchozím 14 dnům ve 41 z celkem 50 amerických států. Současný rozmach nákazy se nejvíce dotýká jihu a západu země.

Experti se nyní obávají toho, aby se trend nově infikovaných brzy nepřeklopil i do počtů denních zemřelých s covidem-19. Za posledních 24 hodin v USA zemřelo 1000 lidí nakažených koronavirem, čímž jejich celkový počet vystoupal na 133.195 z celkových 3,1 milionu osob, u nichž se v zemi koronavirus prokázal od začátku pandemie.

"Nacházíme se ve velice těžké situaci," řekl uznávaný epidemiolog Anthony Fauci, který je rovněž poradcem Bílého domu. Znovuotevírání ekonomiky v USA "přeskočilo veškeré doporučené etapy", řekl Fauci v rozhovoru se serverem The Hill. "To není dobrý způsob, jakým postupovat. Musíme to znovu promyslet a udělat to jinak," dodal. USA by podle něj měly pozastavit rušení ochranných opatření, zároveň by se však neměly znovu zcela uzavírat.

Americký prezident Donald Trump, který v začátcích pandemie nebezpečí plynoucí z nákazy umenšoval a následně tlačil na co nejrychlejší otevírání ekonomiky, dnes znovu zopakoval, že za nárůstem případů stojí stále větší počet prováděných testů. "Už posté, důvod, proč máme tolik případů ve srovnání s jinými zeměmi, jež si nevedly zdaleka tak dobře, jako my, je to, že naše testování je větší a lepší. Otestovali jsme 40,000.000 lidí. Pokud bychom udělali 20,000.000, případů by byla polovina, atd.," napsal prezident na twitteru.

Odborníci však upozorňují, že v posledních týdnech rostou také ukazatele, jež na absolutním počtu provedených testů nezávisí, například poměr pozitivních vůči negativním testům či počet hospitalizovaných osob. Podle serveru Worldometers se navíc Spojené státy nachází co do počtu provedených testů na milion obyvatel na 25. místě ze všech zemí, v počtu nakažených na milion obyvatel jsou pak na 13. místě.

Bolivijská prezidentka má koronavirus, Mexiko hlásí rekord

Bolivijské prezidentce Jeanine Áňezové vyšel pozitivní test na koronavirus. Áňezová to uvedla na twitteru, kde také upřesnila, že se jí daří dobře a bude nadále pracovat z izolace. Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který nákazu koronavirem oznámil v úterý, se těší dobrému zdraví, uvedla podle Reuters jeho tisková kancelář. Mexiko dnes ohlásilo dosud největší denní nárůst infikovaných od začátku pandemie, Brazílie podle tamních úřadů za poslední den zaregistrovala 42.619 nově nakažených a dalších 1.220 úmrtí spojených s koronavirem.

"Společně se z toho dostaneme," řekla v krátkém videu s odkazem na pandemii covidu-19 Áňezová. Její pozitivní test přitom přišel jen týden poté, co se infekce potvrdila u bolivijské ministryně zdravotnictví Eidy Rocaové.

Tato země v Andách s 11,5 miliony obyvatel eviduje jedny z nejvyšších počtů nakažených a zemřelých na hlavu na světě, zatím zaznamenala přes 42.000 infikovaných a 1500 úmrtí spojených s koronavirem.

Mexiko registrovalo za čtvrtek 7280 nově infikovaných, čímž překonalo svůj dosud nejvyšší denní přírůstek ze dne předtím. Celkem se v zemi nákaza prokázala již u 282.283 lidí, uvedlo místní ministerstvo zdravotnictví. Jižní soused USA rovněž zaznamenal dalších 730 zemřelých s covidem-19, čímž tam počet úmrtí od začátku pandemie vyšplhal na 33.526.

"Prezident Jair Bolsonaro, jemuž byl 7. července diagnostikován covid-19, se má dobře, bez komplikací," uvedla ve vyjádření kancelář prezidenta, který v minulosti pandemii opakovaně zlehčoval a o covidu-19 mluvil jako o "chřipečce". "Těší se dobrému zdraví a nadále jej průběžně monitoruje lékařský prezidentský tým," pokračovalo sdělení.

Nejlidnatější latinskoamerická země s asi 210 miliony obyvatel je rovněž co do absolutních počtů nejvíce zasaženou zemí na kontinentu. Registruje již přes 1,7 milionů pozitivních nálezů na SARS-CoV-2 od začátku pandemie a s covidem-19 tam dosud zemřelo již 69.184 lidí. Na celém světě ji v tomto ohledu překonávají jen Spojené státy.

Latinská Amerika je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) současným ohniskem světové pandemie, dohromady registruje již přes 3,1 infikovaných SARS-CoV-2, tedy přes čtvrtinu světového počtu.

USA koronavirus

Football news:

Arsenal will announce Willian's move next week
Benfica are working on a transfer for Cavani
Messi refused to shake hands with Cakir after the game with Napoli. The referee cancelled his goal
🐝De Jong played with Napoli with a bandage on his arm due to a bee sting
Shevchenko-Pirlo: good Luck in your new adventure
Owen on Barca: an Aging team. They don't look like they will reach the final, and they don't look like Barcelona
Monchi on Rakitic in Seville: He is my friend, but it is difficult financially, if not impossible