Czech Republic

V Polsku pokračovaly protesty proti zpřísnění zákazu interrupcí

Varšava - Tisíce lidí v centru Varšavy podle agentury AFP demonstrovaly proti zpřísnění interrupčního zákona. Policie podle televize TVN 24 nepustila protestující k budově ministerstva vnitra a použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokusili zablokovat dopravu po hlavní trase v metropoli. Na místě museli zdravotníci ošetřit i jednu z opozičních poslankyň.

"Máme právo protestovat," skandoval dav v odpovědi na policejní výzvy k rozchodu poté, co demonstrantky zablokovaly centrum Varšavy. Na akci uspořádanou pod heslem "Ve jménu matky, dcery a sestry" přišli lidé s transparenty s nápisy typu "Bojuj jako holka", "Neříkej mi, jak mám žít" "Pryč s vládou misogynů (mužů, kteří nenávidí ženy)". Vidět byly také duhové vlajky, které jsou symbolem hnutí za práva sexuálních menšin, a symboly ženského protestu. Hodně lidí mělo sebou podle listu Gazeta Wyborcza lyžařské brýle, aby se ochránili před slzným plynem.

Protesty, které připadly na 102. výročí získání volebních práv Polek, se podle zpravodajského serveru Onet konaly také v dalších polských městech: Krakově, Vratislavi, Gdaňsku či Kielcích. Organizátorky přislíbily akce v desítkách měst.

Podobné protesty se v zemi pořádají od 22. října, kdy ústavní soud dospěl k závěru, že současná podoba protipotratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu. Soud odmítl tu část tohoto právního aktu, která umožňuje přerušení těhotenství při vážných vývojových vadách plodu. Na ně přitom v minulých letech připadalo 98 procent legálních potratů v zemi. Nyní by měly být povoleny jen interrupce při ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu. Agentura AP označila nynější protestní hnutí za největší od pádu komunismu před 30 lety.

Verdikt nejvyššího justičního orgánu tento čtvrtek kritizoval Evropský parlament. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici. Polský ústavní soud je totiž složený převážně ze soudců nominovaných konzervativní vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), jež se o zpřísnění zákazu interrupcí zasazovala. Šéfka polského ústavního soudu Julia Przylembská usnesení europoslanců odmítla jako pokus zasahovat do polských vnitřních záležitostí.

Při předchozích demonstracích proti rozhodnutí ústavního soudu, jež zákon o interrupcích zpřísňuje, došlo v Polsku i ke střetům protestujících s pořádkovými silami. Policie také řadu účastníků zatkla a obvinila z porušování zákazu shromažďování, vyhlášeného v rámci opatření proti šíření koronavirové nákazy.

Polsko vláda demonstrace potraty ženy

Football news:

Setien is demanding 4 million euros in compensation from Barca. Valverde's resignation cost the club 11 million
Two Cornell players tested positive for coronavirus after the match with Barca
Mbappe finished 1st on the Ligue 1 goalscoring list, scoring 13 goals in 17 appearances. He broke the streak of 4 games without goals
Holland has scored 27 goals in his first 28 Bundesliga appearances. He's the second person to do this
Sevilla are trying to sign Papa Gomez, Monchi is in talks. Atalanta wants to sell him to a club not from Italy
Holand has scored 14 goals in 13 Bundesliga games this season
Neymar is playing his 100th game for PSG. He has been at the club since 2017