Czech Republic

"V permafrostu jsou horší věci než koronavirus." Aktivisté zablokovali ulici u sněmovny, žádají vyhlášení stavu klimatické nouze

Na 30 aktivistů klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) ve čtvrtek ráno zablokovalo v Praze dopravu v Thunovské ulici u sněmovny. Chtějí, aby vláda vyhlásila stav klimatické nouze a jednala o klimatických opatřeních. Podle zpravodajky ČTK se kvůli zablokování ulice na místě vytvořila kolona aut, která se táhla přes nedaleké Valdštejnské náměstí. Policisté následně dopravu odklonili.

Aktivisté v ulici hrají a zpívají. Někteří jsou zavěšeni na konstrukci, kterou si tam sestavili. Ostatní stojí za velkým bannerem, na kterém je mimo jiné napsáno "Rebel for life" nebo "V permafrostu jsou horší věci než koronavirus, nenechme ho roztát."

"Cílem akce je upozornit jak veřejnost, tak hlavně vládu a sněmovnu, že se nacházíme ve stavu klimatické krize a požadujeme po ní, aby se zachovala tak, že vyhlásí stav klimatické nouze. Což je podle nás něco naprosto samozřejmého," řekla mluvčí pořádajícího hnutí Adéla Hrdličková.

Členové hnutí své požadavky demonstrovali v úterý i před ministerstvem financí v Praze. Někteří se nechali přivázat k vchodovým dveřím, přístup do budovy však úplně nezablokovali. Extinction Rebellion požadovali, aby resort prosazoval ekologičtější strategii v ekonomice a dalších oblastech. Akci stejně jako ve čtvrtek monitorovali policisté.

Protest byl součástí takzvané Velké rebelie za život, v rámci níž pražská odnož hnutí v dalších dnech hodlá uspořádat několik dalších podobných akcí. Na čtvrtek měli naplánovanou blokádu neznámé instituce.

Football news:

Troy deeney: I was called a black asshole, and social media said it wasn't racist. Do companies even want to change this?
Miralem Pjanic: Sorry didn't trust the players at Juventus. It's a shame when people are judged incorrectly
Wenger on why he didn't mention Mourinho in the book: he Didn't want to talk about Jose, Klopp or Pepe because they are still working
The perfect project to lose money. An idea for dreamers. Tebas on the European Premier League
The Catalan authorities refused to postpone the referendum on a vote of no confidence in Bartomeu. It will be held on November 1-2
La Liga President on Messi's departure: It won't be a drama for us. And his reputation will suffer
Ronaldo is a fan of the UFC. Rooting for Khabib, training with Conor, signed up for all the top fighters