Czech Republic

V Německu přibylo za den přes 11.000 nakažených, v Polsku 12.000

Berlín - V Německu přibylo za poslední den přes 11.000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 12.107 nově potvrzených případů koronaviru za den, což je dosud nejvíce. Eviduje rovněž nejvyšší počet úmrtí s covidem-19.

V Německu přibylo za den přes 11.000 nakažených, dosud nejvíce

Epidemická situace v Německu je velmi vážná a je třeba počítat i s tím, že se koronavirus bude v zemi šířit nekontrolovaně. Na tiskové konferenci to dnes řekl epidemiolog a ředitel Institutu Roberta (RKI) Kocha Lothar Wieler. Za poslední den v Německu podle RKI přibylo přes 11.000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Podle Wielera má ale Německo stále kapacity, aby mohlo přijmout i pacienty s covidem-19 ze zahraničí, včetně Česka.

"Nevíme, jak se bude epidemie dál vyvíjet. Ale v současnosti máme ještě šanci další šíření viru zpomalit. Každý k tomu může přispět," uvedl Wieler. "Musíme ovšem počítat s tím, že se virus bude aspoň v některých regionech dál silně šířit, a že se virus dokonce může šířit nekontrolovaně," dodal.

RKI za posledních 24 hodin zaznamenal 11.287 potvrzených případů nákazy. Jde o skokový nárůst oproti bilanci z předchozího dne, kdy přibylo zhruba 7600 případů.

Předchozí nejvyšší počet pozitivních testů na virus SARS-CoV-2 hlásily německé úřady v sobotu, kdy jich bylo 7830.

V Německu, které má 83 milionů obyvatel, se i po začátku podzimu dařilo na rozdíl od dalších západoevropských zemí držet šíření epidemie pod kontrolou. V posledních týdnech ale i tady čísla výrazně stoupají. Celkem se letos v sousední zemi koronavirem už nakazilo přes 392.000 lidí, 9905 z nich zemřelo, z toho 30 za posledních 24 hodin.

Ve středu testy nákazu prokázaly i u ministra zdravotnictví Jense Spahna, který je prvním infikovaným členem spolkové vlády. Otestovat se následně nechali téměř všichni členové vlády. Na výsledky jejich testů se nyní čeká.

Německo má v současnosti podle šéfa RKI Wielera stále kapacity na to, aby mohlo přijmout i pacienty s covidem-19 ze zahraničí, včetně Česka nebo Polska. Podle něj se nyní Německo stará na jednotkách intenzivní péče o několik pacientů z Nizozemska, dorazily ale i o žádosti o pomoc z dalších zemí. "Několik tisíc lůžek je teoreticky stále volných," uvedl Wieler. Německo má na jednotkách intenzivní péče k dispozici celkem asi 30.000 lůžek.

Česku už před časem pomoc s péči o pacienty s vážným průběhem covidu-19 v případě potřeby přislíbili premiéři Bavorska a Saska Markus Söder a Michael Kretschmer.

Institut Roberta Kocha opět rozšířil také seznam oblastí, které bude od soboty vzhledem k šíření koronaviru považovat za rizikové. Nově je mezi nimi celé Polsko, Švýcarsko, Irsko, Británie a Lichtenštejnsko. Z Rakouska nebude na seznamu již jen spolková země Korutany. Přibudou také další regiony Bulharska, Estonska, Chorvatska, Slovinska, Švédska, Maďarska a značná část Itálie včetně Říma, Milána či Benátek. Nově naopak na seznamu rizikových oblastí nebudou španělské Kanárské ostrovy. Česko zařadil RKI na seznam již 25. září.

Polsko hlásí nejvyšší denní přírůstek i počet úmrtí s covidem-19

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 12.107 nově potvrzených případů koronaviru za den, což je dosud nejvíce. Eviduje rovněž nejvyšší počet úmrtí s covidem-19, za den zemřelo 168 lidí s nákazou. Očekává se, že vláda dnes oznámí nová opatření proti šíření infekce. Nejvyšší denní přírůstek zaznamenalo rovněž Maďarsko.

Polsko hlásí nový nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů koronaviru pouhý den poté, co ve středu oznámilo 10.040 nově potvrzených případů nákazy, což bylo až dosud nejvíce.

Ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že v nemocnicích leží 10.091 pacientů s covidem-19, přičemž 812 jich potřebuje ventilátor.

Koronavirem se od vypuknutí pandemie v Polsku, kde žije přibližně 37 milionů obyvatel, nakazilo už 214.686 lidí. S covidem-19 dosud zemřelo 4019 osob, informuje server Rzeczpospolita. Milník 100.000 nakažených země překročila 4. října.

Polské vládě, která relativně dobře zvládla boj s první vlnou pandemie na jaře, se v posledních týdnech nedaří zastavit šíření nákazy, což přetěžuje zdravotnický systém, píše Reuters. Opozice a lékaři kabinet kritizují, že v létě propásl šanci připravit se na druhou vlnu epidemie.

Očekává se, že vláda dnes oznámí další zpřísnění opatření s cílem zastavit nárůst počtu nových případů. Polská vláda už dříve vyzvala obyvatele, aby zůstali doma, nařídila uzavření tělocvičen či bazénů, omezila otevírací dobu restaurací a studenty středních a vysokých škol poslala na distanční výuku.

Nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie dnes oznámilo rovněž Maďarsko. Za poslední den se tam nákaza prokázala u 2032 lidí. Celkem se tak ve skoro desetimilionové zemi infikovalo dosud 52.212 osob, z toho 1305 jich zemřelo.

Maďarská vláda zatím neplánuje žádná další opatření proti šíření viru. Po jarní celostátní karanténě, která poznamenala maďarskou ekonomiku nejvýrazněji z celé střední Evropy, se nyní Orbánova vláda snaží dalším dopadům restrikcí na ekonomiku vyhnout, píše Reuters.

Kabinet premiéra Viktora Orbána dnes ale pověřil odborníky, aby prověřili účinnost vakcín proti koronaviru, které vyvíjejí Rusko a Čína. Kabinet zvažuje jejich koupi v pozdějším období, píše agentura Reuters s odvoláním na šéfa úřadu vlády Gergelyho Gulyáse. Maďarsko se podle něj zavázalo nakoupit 6,5 milionu vakcín, které vyvíjí firma AstraZeneca, a to v rámci širší dohody o dodávkách vakcín, je s výrobci uzavřela EU.

Slovinsko a Chorvatsko opět hlásí nejvíc nakažených za den

Chorvatsko a Slovinsko již druhý den v řadě hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od počátku epidemie. S odvoláním na statistiky ministerstev zdravotnictví o tom informovala média obou balkánských států.

V Chorvatsku se za poslední den nakazilo 1563 lidí. Čtyřmilionová balkánská země celkem od počátku epidemie eviduje bezmála 30.000 infikovaných a 406 úmrtí s covidem-19, z toho 13 za posledních 24 hodin. Zhruba tři čtvrtiny infikovaných se vyléčily, Chorvatsko hlásí 7380 aktivních případů. Dnešní bilance vychází z 6874 vzorků vyhodnocených v posledních 24 hodinách.

Slovinsko, kde se nově prokázalo 1663 infekcí, tento týden vyhlásilo na 30 dní stav nouze a zavedlo noční zákaz vycházení. Ode dneška jsou také uzavřena kina a kulturní instituce. Celkem se v této dvoumilionové alpské zemi od propuknutí epidemie nakazilo 17.646 lidí, z nichž jich 200 zemřelo. S koronavirem se aktuálně potýká přes 10.000 lidí. Slovinské laboratoře za posledních 24 hodin vyhodnotily 6215 testů.

Svět koronavirus

Football news:

Тот Tottenham midfielder Winks scored from 49 yards. This is the 3rd result in the Europa League, all - in this draw
This miss will hurt all men: Molde player missed from half a meter and drove into the bar
Mikel Arteta: I am Very happy with Pepe's game against Molde. Arsenal played well overall
Napoli players came out in t-shirts with Maradona's name and number 10 for the Europa League match
Daniele Bonera: Milan is happy with the game with Lille and only regrets the result
Neymar on Maradona: You will always remain in our memory. Football is grateful to you
If football was a movie, Diego would be its main character. Showsport readers say goodbye to Maradona