Czech Republic

V Jeseníkách lavina zasypala jednoho člověka. Oživování nebylo úspěšné, muž zemřel

V Jeseníkách odpoledne spadla lavina. Zasypala jednoho člověka, byl nalezen v bezvědomí. Resuscitace ale nebyla úspěšná a muž zemřel. Horští záchranáři v Jeseníkách v pátek vyhlásili druhý lavinový stupeň z pětibodové škály, což znamená mírné nebezpečí. Laviny se však v této situaci mohou uvolnit zejména na strmých svazích.

Lavina podle horské služby spadla kolem 13:00 v lokalitě Velkého kotle, kde leží jeden z lavinových katastrů. Na místě byli v té chvíli tři skialpinisté, jednoho z nich lavina zavalila. "Naši záchranáři byli během 20 minut na místě, mladíka už vyhrabali jeho spolujezdci, je v bezvědomí, v současné době transport vrtulníkem," uvedla horská služba.

Záchranáři později uvedli, že muž následkům podlehl. "Na místo byl z vrtulníku vysazen náš lékař, který pokračoval v resuscitaci. Ta bohužel nebyla úspěšná a muž byl prohlášen za mrtvého," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

V Jeseníkách celý den panuje extrémně silná mlha s viditelností do deseti metrů. Lavinový stupeň zvýšila jesenická horská služba v pátek s ohledem na sněžení, během týdne napadlo až 20 centimetrů nového sněhu. Na Ovčárně leží 70 centimetrů sněhu a stále sněží, v lavinových katastrech je sněhu ještě více.

Lavinové katastry leží v Jeseníkách v oblasti Velkého Kotle, Červené hory a Králického Sněžníku. Je v nich šest lavinových katastrů a dohromady 20 lavinových drah. Naposledy se velká lavina o délce 300 až 400 metrů se v lavinovém katastru ve Velkém Kotli uvolnila předloni v polovině ledna. Podle horské služby to byla za posledních 20 let největší lavina v Jeseníkách. Nikoho však neohrozila.

Na konci ledna 2010 zavalila lavina ve Velkém Kotli pětatřicetiletého skialpinistu. Muž měl sice u sebe zapnutý lavinový vyhledávač, podlehl však mnohočetným zraněním. V roce 2009 zemřel ve stejné lokalitě osmnáctiletý snowboardista. V oblasti Velkého Kotle ohrozila lidské životy lavina i v prosinci 2007, když zavalila tři lyžaře. Dva z nich přežili téměř bez zranění, třetí utrpěl poranění břicha.

V Jeseníkách se v současné době pohybuje velké množství skialpinistů, velký zájem potvrzují i půjčovny tohoto lyžařského vybavení. Podle nich je zájem v porovnání s předchozími lety enormní.

Football news:

Zlatan Ibrahimovic: Failure is part of success. If Zlatan can make a mistake, so can you
Goretzka pro 4:2 vs Borussia: Bayern deserved to win, although they did not enter the game well
Gundogan is the new Lampard. Pep's system made him the most productive midfielder in Europe
Barca midfielder Moriba: We never thought that the title race in La Liga was lost
Ignashevich about 1:2 with Chaika: Torpedo had enough chances for a confident victory
Holand escaped serious injury and will play against Sevilla
Inzaghi on 1:3 with Juventus: Lazio deserved much more