Czech Republic

V Česku vloni počet aut opět stoupl, je jich přes šest milionů a jsou ještě starší

V Česku na každého občana připadá více než polovina automobilu a průměrný věk auta se zase zvýšil. Vyplývá to s údajů Svazu dovozců automobilů.

Počet osobních aut na českých silnicích se loni zvýšil o 140 336 na 6,13 milionu. Jejich průměrné stáří stouplo o 0,35 roku na 15,27 roku. Celkem připadá 573 aut na 1000 obyvatel. Vyplývá to z aktuálních údajů Svazu dovozců automobilů.

Na stárnutí vozového parku osobních vozů má podle svazu velký vliv skladba dovozu ojetých vozidel, z nichž je již více než 54 procent starších deseti let a 23,5 procenta starších 15 let.

Průměrné stáří osobních automobilů v ČR podle nezávislého analytika Antonína Šípka meziročně roste od roku 2011. Ke konci minulého roku tvořily vozy starší než 15 let 46 procent vozového parku. Obměna vozového parku byla v roce 2020 jedna z šesti nejnižších od roku 1993.

"Z celkového počtu registrovaných osobních automobilů tvoří více než jednu třetinu značka Škoda. Nejmladší vozový park u osobních automobilů vykazuje značka Dacia," dodal Šípek.

Nejstarší kategorií jsou v tuzemsku motocykly s průměrným věkem 33,7 roku. Jejich počet se loni zvýšil o 34 265 na 1,215 milionu. Následují traktory s průměrem 32,7 roku. Nejmladší je naopak vozový park lehkých užitkových aut s 13,4 roku.

Football news:

Willian: I really wanted to stay at Chelsea. Leaving for Arsenal is a difficult decision, there is a serious rivalry between the clubs
Kane will not leave Tottenham this summer. Clubs do not have the money for such large deals
Antonio Conte: The fans of our rivals said that Conte should be kicked out of Inter. It would help them
Real Madrid is ready to listen to proposals for Varane if contract negotiations do not start by the summer
Antonio Cassano: Juve bought Ronaldo to win the Champions League, but the results got worse. They took Serie A without him
Manchester United could buy Pau Torres from Villarreal. Kunde from Sevilla is too expensive
Lautaro Martinez: I negotiated with Barca, but that's in the past. I will sign a new contract with Inter