Czech Republic

Úspěch očkování je závislý i na potírání dezinformátorů

Jen pět procent české populace se dává očkovat proti chřipce. Na důvěře lidí nyní závisí připravované očkování proti covidu.

Česko nyní stojí před důležitým momentem. Jak nedávno řekl deníku Metro ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník, opětovná odvaha obyvatel hodně utrácet závisí na příchodu proticovidové vakcíny. V Česku jsme ale současně dlouhodobě nedůvěřiví k očkování. Je šance, že strach před koronavirem přece jen oslabí naši nedůvěru vůči ochraně protilátkami? „Z průzkumů víme, že přibližně pětina lidí je zásadně zaměřená proti očkování, ale daleko větší část, téměř šedesát procent, si není jistá,“ řekl deníku Metro Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Dvořáček uvádí, že za touto nejistotou stojí nedostatek průběžných a srozumitelných, vědecky podložených informací ohledně vakcín proti nemoci covid-19. „Zároveň tu působí obrovský dezinformační tlak,“ upozorňuje Dvořáček.

Zkušenost z Velké Británie se spalničkami

Tento tlak stojí i za tím, že ministerstvo zdravotnictví začalo tento týden využívat odborné rozbory a mapování dezinformací týkajících se koronaviru, nákazy covidem a všech nepravd, které se lavinovitě šíří na sítích. „Ministerstvo od nás jednou týdně dostane několikastránkový výstup s podrobnostmi a zdroji takových dezinformací,“ uvádí František Vrábel ze společnosti Semantic Vision, která se problematikou zabývá. Průvodním jevem je to, že na rozšiřování poplašných informací, například, že za nákazou je softwarový král Bill Gates, se „úspěšně“ podílí i mnohé české známé tváře, především ty z umělecké sféry.

Popírat jejich názory, včetně odporu proti chystanému očkování na covid-19, je pro odborníky potom velice obtížné. „Česko je na světovém chvostu proočkovanosti proti pneumokoku (bakterie způsobující například zánět mozkových blan – pozn. redakce). Je alarmující, že se absence tohoto očkování týká více než šedesáti procent dětí,“ vysvětluje pro deník Metro primářka pražské Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Podle ní za tím stojí především působení nejrůznějších antivakcinačních skupin. „Čeká nás nelehká cesta, pokud chceme dosáhnout 60 až 70 procent proočkovanosti, která v populaci zastaví šíření viru a umožní návrat do běžného života,“ říká Jakub Dvořáček z farmaceutické asociace. Pro lidi, kteří nesledují odborné informace, je podle něho jednoduché naletět všemožným dezinformátorům. 

Aktivní fake news

Football news:

Arteta on Ozil: It is always sad when such a figure leaves
Alabai will move to Real Madrid in the summer. The contract for 4 years is agreed, the salary is about 11 million euros (Marca)
Stefano Pioli: We will look at the table in April. For Milan, every match is the most important
Zlatan Ibrahimovic: Together with Mandzukic, we will scare the opponents of Milan. He signed a contract
Milan scored 43 points in 18 rounds - the best result since the 2003-04 season. Then the club became the champion
Aubameyang scored a double in a Premier League match for the first time in the season. Parti's first assist for Arsenal
Chelsea want to buy Holand in the summer and are ready to break their transfer record (The Athletic)