Czech Republic

ÚS rozhodne o odměnách pro zastupitele, kteří jsou také poslanci

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes oznámí, jak rozhodl o odměnách pro zastupitele, kteří jsou zároveň poslanci, senátoři nebo členové vlády. Dostávají jen 40 procent částky, na kterou by jinak měli nárok jako uvolnění členové zastupitelstva obce, kraje nebo Prahy.

Návrh na zrušení sporných částí obecního zřízení, krajského zřízení a zákona o hlavním městě Praze podala skupina 30 senátorů. Jednal za ně domažlický senátor Vladislav Vilímec (ODS). Ústavní soud se návrhem zabýval od loňska.

Snížení odměn vstoupilo v platnost od letošního roku. Cílem opatření bylo omezit kumulaci funkcí a dosáhnout úspor v obecních a krajských rozpočtech.

Podle senátorů sporná ustanovení porušují právo na přístup k voleným a jiným veřejným funkcím za rovných podmínek a omezují výši odměn uvolněných členů zastupitelstev jen u některých souběhů funkcí. Senátoři poukazují také na porušení zákazu diskriminace, zásah do právní jistoty a legitimního očekávání. Odměny se totiž snížily během funkčních období zastupitelů, jde prý o změnu pravidel "během hry".

senát správa soud Ústavní

Football news:

Mourinho on Lampard's resignation: Football is cruel, especially modern
Dzeko denied West Ham. Striker wants to leave Roma in the winter
Milan wants to sign Porto midfielder Otavio for free in the summer
Manchester United may loan Lingard to West Ham
Mourinho on the double Ntombela: He's very creative. One of those who knows how to sharpen the game
Atalanta and Sevilla have agreed on the transfer of Gomez. The midfielder will fly to Spain on Tuesday
Laporta on Messi at PSG: I read that they have losses. We need to discuss what deals they can afford