Czech Republic

Úředníka, který si řekl o desetimilionový úplatek, poslal soud na devět let do vězení

Za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku pražský městský soud potrestal Jiřího Junga devíti lety vězení. Jung, který podle obžaloby jako zaměstnanec Generálního finančního ředitelství požadoval úplatek deset milionů korun za poskytnutí neveřejných informací, ve středu u soudu odmítl, že by bylo jeho cílem získat peníze. Rozsudek není pravomocný. Jungovi hrozí až 12 let vězení.

Kromě trestu vězení uložil soud Jungovi peněžitý trest 1,5 milionu korun a desetiletý zákaz činnosti. Předseda trestního senátu Jan Šott konstatoval, že se Jung dopustil trestné činnosti nejen z pozice úřední osoby. Jeho jednání podle soudce směřovalo přímo k maření činnosti, jaké se měl jako zaměstnanec sekce řízení rizik věnovat, tedy k maření účelu daňových řízení. "Zásadně se zpronevěřil svým základním povinnostem a využil své pozice k páchání trestné činnosti," řekl Šott. Jungovo jednání vrhá podle soudce špatné světlo na činnost finanční správy.

Jung podle obžaloby oslovil Jiřího Žežulku, který působil jako zmocněnec společnosti, jež figurovala v prověřování finanční správy a která byla zároveň klientem firmy, pro níž Žežulka pracoval. Po prověřované společnosti Jung podle spisu požadoval deset milionů korun ve dvou splátkách za to, že jí poskytne neveřejné informace, které se v rámci svého pracovního zařazení dozvěděl a které se měly týkat údajných nelegálních aktivit společnosti.

Žežulka věc nahlásil na policii, Jung tak byl loni v únoru bezprostředně po té, co peníze převzal a předal za ně dokumenty, zadržen. Finanční správa Junga následně postavila mimo službu.

Jung s obžalobou nesouhlasí, nepopírá, že se některé události popsané v obžalobě odehrály, cítí se však nevinný. Ve středu soudu řekl, že neměl v úmyslu převzít úplatek, naopak chtěl podle svých slov Žežulku "chytit při činu". "Mým cílem rozhodně nebylo nechat si dát úplatek," zopakoval dnes Jung.

Žežulka, který před lety finanční správu krátce vedl, také vypovídal u soudu ve středu. Popsal, jak ho Jung oslovil se žádostí o schůzku. Na té ho prý obžalovaný upozornil, že má informace o jednom z jeho klientů. Žežulka se proto obrátil na Národní centrálu proti organizovanému zločinu, které oznámil, že z projektu Daňová kobra unikají informace.

Podle státního zástupce Pavla Prygla byla vina Junga u hlavního líčení prokázána. Jungova obhajoba je podle něj nevěrohodná, upozornil na to, že muž o kontaktech neinformoval ani policii nebo své nadřízené či kolegy.

Podle Jungových obhájců ale nebyla dostatečně vyvrácena verze o údajné policejní provokaci. Trestní řízení podle nich obsahuje závažné vady. Nikdo také prý nevyvrátil Jungovu obhajobu, která podle obhájců nemusí být srozumitelná, od počátku je však kompaktní. "Co když pánové chtěli opravdu odhalit jeden druhého," řekl jeden zJungových právníků soudu. Žežulkovi také podle jednoho z obhájců nynější trestní řízení "prospělo", v závěrečné řeči odkázal na to, že se muž nedávno stal šéfem slovenské finanční správy.

Football news:

Goretzka pro 4:2 vs Borussia: Bayern deserved to win, although they did not enter the game well
Gundogan is the new Lampard. Pep's system made him the most productive midfielder in Europe
Barca midfielder Moriba: We never thought that the title race in La Liga was lost
Ignashevich about 1:2 with Chaika: Torpedo had enough chances for a confident victory
Holand escaped serious injury and will play against Sevilla
Inzaghi on 1:3 with Juventus: Lazio deserved much more
Ex-midfielder Loko Zhaloliddinov has moved to Uzbekistan's Andijan. He has 0 games in the RPL