Czech Republic

Úřad vlády potvrdil nedělní jednání o dalším uvolňování opatření

Praha - Ministři budou v neděli rozhodovat o dalším uvolnění opatření proti šíření koronaviru. Po dnešním jednání vládní rady pro zdravotní rizika to v tiskové zprávě potvrdil úřad vlády. V uplynulých dnech lídři vládní koalice poukazovali na stagnaci poklesu nově nemocných, premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že situace stále není dobrá a rozvolňovat se musí s rozmyslem.

"Kabinet projedná aktuální situaci v šíření nemoci covid-19 a příslušná protiepidemická opatření," napsala Strakova akademie k nedělnímu jednání, které má začít v 9:00. Podle pozvánky vláda počítá pouze s hodinovou rozpravou, často se ale stává, že ministři jednají déle, než předpokládá program zasedání.

Z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že rizikové skóre PES, od kterého se odvíjí plán rozvolňování, zůstává pátý den na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Podle plánu rozvolňování se skóre musí držet před přechodem k dalšímu uvolnění na stejném stupni nejméně sedm dní, nyní je Česko na čtvrté příčce škály. Výsledky dnešního jednání rady přiblíží ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odpolednena tiskové konferenci.

Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí 30. listopadu popsal Blatný ve čtvrtek večer jako padesát na padesát. Zmírnění by znamenalo například otevření obchodů, služeb a restaurací, i když s omezeními. Blatný uvedl, že řada krajů, zejména kolem Českomoravské vrchoviny, se podle něj ve svých parametrech zhoršuje a optimální nejsou ani počty nakažených v nemocnicích. Celostátní statistiku podle něj zlepšuje zejména Praha. Ministr chtěl nechat, než vláda o rozvolnění rozhodne, spočítat rizikové skóre i bez započítání hlavního města. Podle Asociace krajů hlavní hygienička Jarmila Rážová na jednání s hejtmany ve čtvrtek řekla, že pokud se situace v krajích nezlepší, rozvolnění ministrovi nedoporučí.

Dnes je podle skóre protiepidemického systému (PES) devět krajů ve čtvrtém stupni rizika a pět regionů ve třetím. Nejhůře je na tom Vysočina se 75 body, nejlépe Praha se 42 body.

vláda koronavirus

Football news:

Liverpool's results are an anomaly. Don't be fooled by the shouting-the crisis is not so global (although it may cost the championship) Showsport's emotional reaction to Klopp's results
Leicester have stopped negotiations on the loan of Eriksen due to the high salary of the player
Buffon-Ronaldo: CR 760! I could have scored less
Barcelona's appeal against the suspension of Messi was rejected
The youngster agreed to go to Arsenal. Real will give midfielder in rent without the right of redemption
President of Genoa: I intend to keep Shomurodov. Juventus did not contact us
Liverpool have not scored any of their last 87 shots in the Premier League. The team has 4 consecutive matches without goals