Czech Republic

Úřad pro ochranu osobních údajů: Kyberbezpečnost je především záležitostí naší vlastní zodpovědnosti

Úřad pro ochranu osobních údajů přijal záštitu nad prestižní mezinárodní konferencí IS2 – Information Security Summit. Jeho předseda Jiří Kaucký ve své zdravici shrnul nebezpečí, která znamená pohyb v kyberprostoru pro ochranu osobních údajů, i možná řešení, jak se těmto hrozbám vyhnout.

Úřad pro ochranu osobních údajů: Kyberbezpečnost je především záležitostí naší vlastní zodpovědnosti
Foto: ČT
Popisek: ÚOOÚ
reklama

Kaucký zdůraznil, že pouze čekat na globální řešení nestačí. Cílem by mělo být dosažení co největší míry soběstačnosti v technické oblasti ochrany dat. „Zmíněná soběstačnost nám poskytne kontrolu zejména nad tím, jak je s našimi daty skutečně nakládáno a že smazaná data nebudou mít nikde svou uloženou záložní verzi.  Bohužel ve správě a budování ICT systémů čelí stát přetrvávajícím bezpečnostním problémům, což potvrdila nejedna výroční zpráva BIS nebo NKÚ za poslední roky,“ uvedl.

Kyberbezpečnost pak nabírá na aktuálnosti během současných opatření proti pandemii onemocnění COVID-19, kdy se běžným prostředkem stala práce z domova. Taková praxe se ukazuje být velkou bezpečnostní výzvou nejen pro malé a střední podniky, které na podobnou realitu nemusely být zcela připravené, ale i pro státní správu. U ní přitom vzniká výrazné nebezpečí s ohledem na velké veřejné databáze státu.

Celoevropská či dokonce celosvětová regulace však nemůže v dynamickém prostředí digitálního světa nikdy být zcela efektivní. Pro úspěch je třeba zapojení všech občanů. “Důležitý je především odpovědný osobní přístup a neustálé navyšování ochrany, ať již odpovídajícími technickými prostředky či vyhodnocením pravděpodobnosti a závažnosti bezpečnostních rizik, které plynou z našeho vlastního jednání,“ vyzval předseda ÚOOÚ.

Mezinárodní konference IS2 – Information Security Summit, kterou v tomto týdnu znovu hostilo Karolinum Univerzity Karlovy, si i ve svém 21. ročníku vytkla za cíl zvýšit povědomí o důležitých trendech v oblasti informační bezpečnosti. Jednou z institucí, která nad akcí letos převzala záštitu, byl také Úřad pro ochranu osobních údajů.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Tisková zpráva

Football news:

Real started with Alaves: stupid hand Nacho and wild pass Courtois-again defeat
20 shells of times of the Second world war found on the basis of the Roma
Zidane Ob 1:2 with Alaves: the Start of the match is the worst for Real Madrid in the season. We lack stability
A clear penalty! Oh, my God. Ramos and Carvajal on the fall of Hazard in the match with Alaves
Ex-referee Andujar Oliver: Marcelo was pulled by the hair, it was necessary to put an 11-meter shot. There was no penalty on Hazard
Favre Pro 1:2 with Cologne: They were sitting in defence and Borussia were in too much of a hurry. There were few chances
Real Madrid conceded after a mistake by Courtois on a pass. Forward Alaves scored in an empty net