Czech Republic

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Washington - Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska. Oznámil to dnes Pentagon. Rozhodnutí šéfa Bílého domu agentura Reuters označila za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Spojené státy mají v Somálsku zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Americké misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Malá část kontingentu podle nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany zůstane v hlavním městě Mogadišo.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi.

Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. "USA si udrží schopnost provádět cílené protiteroristické operace v Somálsku a včas dostávat varování a ukazatele týkající se ohrožení vlasti," doplnil.

Část vojáků stažených ze Somálska by podle prohlášení mohla být převelena mimo východní Afriku. Blíže neupřesněný počet vojáků bude přemístěn do sousedních zemí, což má umožnit přeshraniční operace.

Somálsko USA armáda Trump

Football news:

Tuchel wants to see Holand at Chelsea. The club will not buy Rice from West Ham after the change of coach
Eriksen pro goal for Milan: It was the perfect free kick for me. I am very happy
Conte on 2-1 with Milan: Before the winning goal, the result was unfair. Their goalkeeper is the best player of the match
Mikel Arteta: Arsenal did everything right, but they lost. Wins give confidence
Nicolo Barella: We proved that we are stronger than Milan
Go do your voodoo shit, you little ass. Ibrahimovic-Lukaku during the Cup match
Pioli on the defeat by Inter: The only difference was the relegation. There could be any result in equal teams