Czech Republic

Tři nakažení to přivezli ze Slovenska, dva ze Švédska. Zanedbatelná čísla, mává rukou zdravotní statistik Dušek

Podle Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky, jsou čísla pro nákazu Čechů v zahraničí zanedbatelná. Jak uvedl v pondělním rozhovoru pro Radiožurnál, během července došlo k nakažení v šesti zemích, nejvíce nakažených je pak ze Slovenska a Švédska. Upozorňuje ale na možná ohniska související s návratem Čechů ze zahraničí.

Tři nakažení to přivezli ze Slovenska, dva ze Švédska. Zanedbatelná čísla, mává rukou zdravotní statistik Dušek
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Ladislav Dušek
reklama

„Čísla vidím teď tady před sebou, a to od 1. do 11. července. Jsou naprosto zanedbatelná. Nechápu, kolik novinových článků se kolem toho vydává. Četl jsem o víkendu, ani nevím kde, že v Chorvatsku jsou první nakažení,“ odpověděl Dušek, zda jsou k dispozici již přesná čísla nakažených Čechů v zahraničí. Hovoří o jednom nakaženém v Chorvatsku, Velké Británii, Maďarsku, Srbsku. Ve Švédsku pak o dvou nakažených a na Slovensku o třech. Podle něho se tak jedná o minoritní počty, které nemohou nic determinovat. „Tím ale samozřejmě nesnižuji nijak význam této agendy. A opravdu ji sledujeme, protože se do budoucna zcela jistě stane, že nám tady vzniknou nějaká malá lokální ohniska, která budou importem,“ pokračoval zároveň s tím, že taková fáze je nevyhnutelná. Nyní se ale nejedná o nic alarmujícího.

Co se týká vývoje v jednotlivých ohniscích v Česku, tak ty hodnotí veskrze pozitivně. „Všechna známá ohniska, vlastně to ani nejsou ohniska, ale spíše místní lokality zvýšené nákazy, se vyvíjejí pozitivně. Jsou podchycena. Ať už je to lokalita na Kutnohorsku, nebo na Jihlavsku,“ uvedl v rozhovoru s tím, že i největší skutečné ohnisko na Karvinsku se vyvíjí pozitivně. Podle jeho slov není patrná eskalace, naopak je pozorovatelný setrvalý pokles nově diagnostikovaných pacientů. Připustil, že kromě nově diagnostikovaných je potřeba sledovat také jiné parametry.

Krajské hygienické stanice v drtivé většině podchytávají primárně nakažené. „Nepozorujeme, že by se to v populaci masivně exponenciálně šířilo,“ zhodnotil dosavadní vývoj a dodal, že valná většina nakažených je bezpříznaková nebo s mírnými příznaky. „Do nemocnic nově v Moravskoslezském kraji v uplynulých třech nebo čtyřech dnech byli indikováni jeden dva nebo tři pacienti denně,“ přiblížil s tím, že aktuálně se situace jeví jako pozitivní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: sla

Football news:

Parejo and Coquelin has gone from Valencia to Villarreal
Coca: The win over Liverpool had a good impact on us. It is not easy to beat the European champion and the Premier League twice
Giovane Elber: Lewandowski is better than Messi now. Lionel is a genius, but this year Robert is unattainable
The head of the Belarusian Tribune was detained in Minsk. Max, we're with you
Karl-Heinz Rummenigge: FIFA is seriously thinking about awarding the Golden ball. I want Lewandowski to win
One Barca player among those starting the pre-season has contracted a coronavirus
Malinovsky settled in Italy: after the quarantine, he scored against Lazio and Juve, ahead of Mertens, Higuain and De Ligt in the ranking of the best players in Serie A