Czech Republic

Tovární komín s vodojemem ve Dvoře Králové je kulturní památkou

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Dvůr Králové nad Labem má další kulturní památku. Koncem srpna se jí stal tovární komín s vodojemem v bývalém areálu textilky TIBA Zálabí. ČTK to sdělila mluvčí radnice Miroslava Kameníková. Ministerstvo kultury k tomu dostalo podnět před šesti lety.

"K dotyčnému, který podnět na ministerstvo podal, bohužel nic bližšího nevíme, ani jestli je místní. Stavba v areálu, který vlastní společnost Slezan Holding, patří k nepřehlédnutelným dominantám města a připomíná slavnou průmyslovou minulost Dvora Králové nad Labem," řekla ČTK Kameníková.

Komín s nádrží na vodu vybudovala v roce 1941 komínářská rodinná firma V. Fischer a spol. Letky a původně sloužil pro textilní továrnu Josefa Sochora. Podle ministerstva kultury jde z celorepublikového hlediska o unikát, patří do specifické podskupiny komínových staveb. V ČR se jich z původního počtu zhruba 50 dochovalo 21, přičemž v Královéhradeckém kraji jen dvě.

"Jedná se o nejvyšší komín s vodojemem na území ČR a jeho reservoár má největší objem z komínových vodojemů v ČR, a to 300 metrů krychlových," uvedla Kameníková.

Komín vysoký 83 metrů je kónického tvaru, vyzděný z radiálních cihel, takzvaných komínovek. Průměr stavby v úrovni dvora činí 7,66 metru a ve vrcholové části 3,42 metru. Cihlový komínový vodojem má tvar komolého kužele, který je postavený na užší základně a je umístěn na železobetonovém prstenci, který podpírají výrazné krakorce. "Komín byl z provozu odstaven v roce 1969, vodojem byl v provozu do roku 2007," uvedli zástupci radnice.

Ve Dvoře Králové nad Labem je více než 60 objektů umístěných na seznamu památkově chráněných objektů. Například v roce 2016 ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku areál Afrického safari Josefa Vágnera v královédvorské zoologické zahradě.

správa památky stavby průmysl Dvůr Králové n.L.

Football news:

Juve congratulated Buffon on his 43rd birthday: Happy birthday, Superman!
Semin about Miranchuk: Well done, fighting for his future! It stands up to the competition in Atalanta
Jose Mourinho: I'm not a friend of Klopp, but I have no problems with him
Fiorentina have loaned Napoli defender Malcuis until the end of the season
Brandt was not close to joining Arsenal. Borussia will not let him go in the winter
Pogba to discuss contract extension with Manchester United: I'm going to talk to the club. I want to win
Manchester United defender Tuanzebe was subjected to racist abuse after the defeat to Sheffield United