Czech Republic

Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

Dnes bylo ve Sněmovně opět parno. Projednával se mimo jiné bod informace vlády ke kauze Vrbětice. Ministr kultury Lubomír Zaorálek na plénu uvedl, že Rusové nedbají suverenity zemí ani váhy lidských životů. To podle něj patří k historii Ruska. Tato slova pobouřila slovenského historika a politického analytika Eduarda Chmelára. Nestačí se divit, že taková slova jdou z úst kovaného sociálního demokrata.

Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie
Foto: Daniela Černá
Popisek: Eduard Chmelár, historik, politolog, analytik médií
reklama

„Jsem šokován demagogickou a xenofobní rétorikou českého ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který brutálně dezinterpretoval povídku Tolstého, aby zobecnil  ‚typické vlastnosti Rusů‘. Jsem zvyklý na tuto megadávku xenofobní ze strany fašistů, ultranacionalistů, ale ne od kovaných sociálních demokratů,“ nestačí se divit na Facebooku Chmelár a pokračuje:

„Že by Mr. Zaorálek také rád diskutoval o ‚typických vlastnostech Angličanů‘ podle povídek Charlese Dickense, o ‚typických vlastnostech Francouzů‘ podle románů Viktora Huga nebo o ‚typických vlastnostech bílých Američanů‘ podle Johna Steinbecka. Próza? Nebo zkusíme něco těžšího? Povíte nám o ‚typických vlastnostech Asiatů‘ podle knih Rudyarda Kiplinga nebo ‚typických vlastnostech Židů‘ podle Svetozára Hurbana Vajanského?“ vyjmenovává publicista a občanský aktivista a pokládá si řečnickou otázku, zda viděl Zaorálek živého Rusa, když tak tvrdí, že se s nimi dá jen těžko žít.

„Mám pocit, že je nejtěžší žít sám se sebou, pokud se někdo prezentuje jako sociální demokrat a ukáže se, že je obyčejný šovinistický prase... je neuvěřitelné, jak tato odporná mentalita 19. století ovládla ty, kteří se donedávna vydávali za národem přežitou identitu,“ uzavírá.

Zaorálek totiž na plénu uvedl, že způsob, jak se Rusko pohybuje po Evropě, je naprosto brutální. „Rusko tím bohužel opravdu dokazuje, že nedbá na suverenitu zemí, a dokonce ani nebere váhu lidských životů. To si myslím, že není něco úplně nového. Prostě to patří k historii Ruska. Vzpomínám si na Sevastopolské povídky Lva Nikolajeviče Tolstého, když tam je taková scéna, kdy tam dopadne granát a ti důstojníci, co si lehnou, pak zase vstanou, oprašují ten prach. Jeden z nich vezme pušku od mrtvého vojáka a řekne: Nic se nestalo, puška je celá. Chápete, to je něco, co víme, že je součástí toho, s čím se v Rusku setkáváme. Psal o tom Masaryk a další. A my víme, že tady máme mocnost, která takto naprosto brutálně je schopná nerespektovat suverenitu země, nerespektovat ztráty na životech, a popřít dokonce nos mezi očima, když jde o to, vydat odpovědnost z toho, co se stalo,“ uvedl za řečnickým pultíkem v úterý odpoledne.

CELÝ PROJEV LUBOMÍRA ZAORÁLKA

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude