Czech Republic

To nesedí... Šmucler rozebral uniklá data. Nic pěkného pro Babiše

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se na svém Twitteru pozastavuje nad aktuálně schválenými opatřeními kvůli koronaviru. Důvod? Odkazuje se na data, která unikla, a zveřejnil je mimo jiné server Novinky.cz – o tom, kde se lidé nejvíce nakazí.

To nesedí... Šmucler rozebral uniklá data. Nic pěkného pro Babiše
Foto: Repro Interview ČT24
Popisek: Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler
reklama

V souvislosti s koronavirovou epidemií dochází v Česku k dalším omezením. Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů totiž podle vlády zatím nefungují. Premiér Andrej Babiš (ANO) se omluvil, že lidem znepříjemní život.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

hlasovalo: 2248 lidí

„Naše vláda přistoupila k dalším zásadním opatřením v boji s pandemií covid-19, a to vzhledem k situaci a dramatickému nárůstu pandemie,“ zahájil tiskovou konferenci Andrej Babiš (ANO). Dosavadní opatření podle něj nezploštila křivku a nefungují tak, jak by se očekávalo. Podle něj se nyní vláda snaží zabránit kolapsu zdravotnictví. 

Vláda se tak rozhodla omezit pohyb a kontakty s dalšími lidmi na nezbytně nutnou dobu. „Samozřejmě s výjimkou cest do práce, nezbytných cest za rodinou, nákupu základního sortimentu, nutné pomoci blízkým a cest k lékaři,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Pohyb v přírodě je možný do dvou osob.

„Vláda doporučuje zaměstnavatelům podporovat práci z domova, omezit výkon prací, které nejsou nezbytné pro jejich činnost, a omezit přímý kontakt se zákazníky,“ uvedl také Prymula, podle nějž jsou nová opatření nezbytná kvůli tomu, že se nepodařilo snížit reprodukční číslo. Opatření se podle něj budou rozvolňovat až ve chvíli, kdy reprodukční číslo klesne pod 0,8 a ubude vážných případů. 

Vláda nařídila uzavření maloobchodů a služeb, samozřejmě s výjimkou prodejen se základním sortimentem. Velkoobchodní prodej zůstává bez omezení. Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze potraviny, drogerie, lékárny a další provozovny uvedené v usnesení vlády. Uzavření obchodů platí od zítřejší šesté hodiny ranní. Dnešní opatření platí do 3. listopadu. 

Přitom podle uniklých dat se nejvíce lidí nakazí právě na pracovišti (32 % lidí) nebo v domácím prostředí (23,5 %). Naopak hromadné a společenské akce se podílejí na celkové nákaze velmi málo. Stejně tak se na nákaze málo podílejí sportovní akce a střední a vysoké školy. 14,4 procenta lidí se nakazilo při běžných aktivitách bez upřesnění. 

A na to poukazuje i Roman Šmucler. „Kde se lidé nakazí? Co zavřít, pokud by bylo nutné něco zavírat? Konečně data pro ČR!“ napsal Šmucler k datům. „Je to hodně jinak, než jak jdou opatření,“ dodal.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: vef

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

Rada České televize své pravidelné středeční jednání tentokrát prováděla částečně distančně. Někteří…

Football news:

Negredo scored for Barcelona after a mistake by Langle. Clement could not take the ball after an out, Ter Stegen did not have time to knock out
Kick It Out about whistling to players who took a knee in the championship: Applaud for ignoring hate speech
Flick about 3:3 with Leipzig: Crazy game. It is important that Bayern did not lose
Dybala has not scored any points in this season's Serie A, he has played 6 matches
Giroud has 6 goals in his last 4 games. He has scored in his last 6 games in Chelsea's Premier League start
Solskjaer Pro 3:1 with West ham: Very happy with the game. Manchester United is getting more stable
Marcus Rashford: Manchester United will win more with more dry matches