Czech Republic

Testovací místa nestíhají, lidi s příznaky by měli testovat praktici, říká Prymula

Praktičtí lékaři by měli začít testovat lidi s příznaky covidu, řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Na odběrová místa by podle něj měli praktičtí lékaři posílat bezpříznakové klienty. Se zapojením praktiků počítá do dvou týdnů, změna je podle něj předjednaná. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Souhrn nejdůležitějších událostí:

Dopravci zatím služby ve svých vlacích a autobusech i přes současnou epidemickou situaci neomezí. Beze změn by měl zůstat prodej jízdenek i občerstvení. Cestující se mohou rozesazovat podle volných míst. K opatřením jako na jaře, kdy dopravci omezovali formy prodeje jízdenek nebo občerstvení, tak zatím firmy nepřistoupí. Budou pokračovat v čištění a dezinfikování vozů. Už v minulých dnech dopravci omezili část spojů.

V některých domovech pro seniory v Ústeckém kraji chybí personál. Část pracovníků je doma s dětmi, jiní mají koronavirus nebo jsou v karanténě. Vedení domovů důchodců se proto obrací na dobrovolníky, hlavně na studenty středních zdravotnických škol. Shání ale i lidi mimo obor třeba na pomocné práce v kuchyni. 

ODS navrhuje, aby se o lidi s covidem-19 starali i ambulantní specialisté. Lidé, kteří už nepotřebují intenzivní péči, by se pak mohli doléčovat v lázních, aby se uvolňovala lůžka v nemocnicích. Novinářům to dnes řekl poslanec občanských demokratů Bohuslav Svoboda. Do zvládání epidemie by se podle něj měli také víc zapojit praktičtí lékaři.

Svoboda řekl, že dostatek lůžek a personálu v nemocnicích je klíčový. Se zvládnutím epidemie by podle něj pomohlo, kdyby pacienti s covidem-19 "do zdravotnictví přicházeli skrze praktické lékaře". "Aby tam dostali základní léčbu, bylo rozhodnuto, že budou testováni a bude jim zavedena karanténa," vysvětlil. Vyžaduje to ale vybavení praktiků kvalitními ochrannými pomůckami a také vyšší odměny za větší riziko, řekl.

Nizozemsko zaznamenalo ve středu nový rekord: přes 9000 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Vláda minulý týden zavedla přísná plošná opatření, včetně uzavření restaurací a barů.

V souvislosti s aktuálním vývojem epidemické situace a s ohledem na nová opatření vlády České republiky bude zrušen pietní akt dne 28. října 2020 u příležitosti 102. výročí vzniku samostatného československého státu.

Středočeská vědecká knihovna v Kladně je ode dneška na základě vládních nařízení a aktuální pandemické situaci do odvolání zavřená. Vrácené knihy po několikadenní karanténě dezinfikuje a poté je zařazuje zpět do fondu. On-line služby jsou v provozu, informovala dnes v tiskové zprávě za knihovnu Jitka Hrušková.

Lze očekávat, že vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav, řekl dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) novinářům po mimořádném jednání kabinetu. Zatím platí od 5. října do 3. listopadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že vláda se rozhodne až v pátek 30. října na základě vývoje epidemické situace.

Na konec stavu nouze je navázána platnost některých vládních krizových opatření. Kabinet může nouzový stav prodloužit pouze po předchozím souhlasu Sněmovny.

"Situace bez ohledu na to, která opatření budou postupně rozvolňována, ukazuje na to, že se nedostaneme z obrovského čísla, které tady je během 14 dnů, na hodnoty, které by umožňovaly jít dále bez nouzového stavu. V tomto slova smyslu je zřejmé, že tento návrh přijde a Sněmovna posoudí, jestli je to namístě, nebo není. Domnívám se, že epidemiologický charakter šíření je takový, že ty argumenty přijaty budou," uvedl Prymula.

V Kopřivnici na Novojičínsku se v pátek a o víkendu otevře mobilní odběrové místo. Přijít do něj mohou lidé z Kopřivnice a okolí, kteří byli odesláni k odběru do soukromé novojičínské nemocnice, kde ale odběrové místo o víkendu nefunguje. Kraj chce vysláním mobilního odběrového týmu zabránit tomu, aby lidé za odběrem cestovali po regionu. 

V Jižní Koreji zemřelo z přepracování 14 zaměstnanců doručovacích společností, zatížených kvůli epidemii koronaviru více než obvykle. Zaměstnanci musejí vyřídit mnohem víc objednávek než v minulosti, informovala agentura Reuters. Zatím poslední oběť tohoto pracovního vypětí zemřela tento týden. Byl to zaměstnanec firmy CJ Logistics, kterému se udělalo špatně v úterý při krátké večerní pauze a později zemřel v nemocnici. Mezi mrtvými je i člověk, který spáchal sebevraždu a v posledním vzkazu napsal, že nemůže dál snést těžké podmínky vyčerpávající práce. Příčinou úmrtí dalšího ze skupiny byl infarkt. Rodiny ostatních označily úmrtí termínem kwarosa, který se používá při náhlé smrti z přepracování vyvolané srdečním selháním nebo mrtvicí.

"K poklesu reprodukčního čísla na hodnotu 0,8 by mělo za dodržování opatření dojít v prosinci. Délka vlny epidemie je běžně dva měsíce," nastínil dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Kapacitu systému testování navýšíme tak, že bezpříznakoví jedinci se budou testovat PCR testem u praktických lékařů. Testů by se tak mělo udělat 80 tisíc denně," sdělil dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Ministr sdělil, že se zapojením praktiků počítá do dvou týdnů. Změna je podle něj předjednaná. Praktici by měli používat takzvané antigenní testy namísto PCR testů. Takzvaný antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou antigenního testu je rychlejší stanovení výsledku. Je známý během 15 až 30 minut, naopak výsledky PCR testu jsou známy asi za čtyři hodiny. Antigenní testy jsou levnější než PCR testy.

"Kapacita pro trasování dnes stačí na 10 až 12 tisíc nakažených denně. I nadále je trasování velmi důležité, vede k včasné minimalizaci kontaktů potenciálně nakažených jedinců," zdůraznil dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Nemocnice Kladno dnes zahájila provoz pavilonu pro pacienty s covidem-19. Přesouvá se do něj veškerá péče o lidi s tímto onemocněním. Nyní je v kladenské nemocnici hospitalizovaných 16 lidí, u kterých byla potvrzena nákaza koronavirem, šest pacientů čeká při hospitalizaci na výsledek testů. 

Stavba polní nemocnice v Letňanech podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) probíhá podle plánu. "80 procent našich vojáků pracuje nonstop. Předpoklad dokončení je do konce týdne, jak jsme slíbili," řekl.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) opět zdůraznil, aby lidé opatření dodržovali. "Jestli vidíte ta čísla, tak je jasné, že se jakákoli kapacita může potkat s tím, že již nebude dostatečná. Pokud nechceme republiku zavřít a říct, že nikdo nebude 14 dní vycházet, což ani technicky není dost dobře možné, tak musíme vyjít s těmi opatřeními, které teď jsou," řekl.

Ministr Prymula se také setkal s prezidentem Milošem Zemanem. "Řekl jsem mu své doporučení, že není vhodné ceremoniál udílení státních vyznamenání pořádat. Pan prezident o tom velmi zevrubně diskutoval, řešili jsme řadu otázek," řekl Prymula.

"Diskutujeme o tom, že by došlo k uvolnění pravidel pro nejvyšší soutěž hokejovou a fotbalovou," řekl ministr zdravotnictví Prymula. Zápasy by se ale hrály bez diváků a před každým zápasem by se musely oba týmy testovat. "Jsem přesvědčen, že za stávajících opatření budou tato utkání bezpečná," řekl ministr.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by nastal "zásadní problém", kdyby Česko stáhlo své lékaře z ostatních zemí. "Vídeň je zpola závislá na českých zdravotnících," řekl.

"U firem, které zpřostředkovávají rozvoz produktů, je povoleno, aby rozvážely i své vlastní zboží. Předchozí zákaz ve vládním nařízení byl chybný," sdělil dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

V Rakousku překonal denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem poprvé hranici dvou tisíc. Testy odhalily 2435 infikovaných. Nejvíce postiženou spolkovou zemí zůstává hlavní město Vídeň, kterou následují Horní a Dolní Rakousy, tedy spolkové země sousedící s Českem.

Kvůli rostoucímu počtu případů považuje stále více zemí Rakousko za rizikové. Dnes přidalo celou alpskou zemi na svůj seznam Nizozemsko a s výjimkou Korutan budou od soboty Rakousko za rizikové považovat i Němci. Rozhodnutí přitom Berlín učinil krátce před začátkem podzimních prázdnin v řadě německých spolkových zemí. To může výrazně poškodit rakouský cestovní ruch, neboť Němci tvoří zdaleka největší část zahraničních turistů v zemi.

"Už probíhá zasmluvnění 600 ventilátorů, které budeme urgentně potřebovat. Ventilátory ze hmotných rezerv budou připraveny. Vyšší rezervní kapacita je v nemocnicích větších a fakultních, prioritně budeme zvyšovat kapacitu v menších nemocnicích," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Ministr obrany Lubomír Metnar doplnil informace o zahraniční pomoci Česku.

S Německem se podle Metnara jednání teprve rýsují. "Jsme na počátku vyjednávání. Funguje to tak, že to zaštiťuje NATO," řekl. 
Vojenský personál, který dorazí z USA, se skládá z praktiků. "Lékaři z USA jsou vojenští praktičtí lékaři, personál má zkušenosti s bojem s pandemií covid," řekl Metnar.

"Jedná se čistě o zdravotnickou pomoc. Zahraniční kolegové zde budou sloužit beze zbraní," uvedl na tiskové konferenci. "Očekávám, že zítra odsouhlasí naši spojenci 60 ventilátorů z aliančních zásob NATO," sdělil dnes Metnar.

"Primárně budou přiděleni do Ústřední vojenské nemocnice a do polní nemocnice v Letňanech," doplnil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Vysvětlil také, jak je to s podmínkami pro pomoc lékařů ze zemí mimo EU. "Pokud jsou to lékaři z jiných zemí, než z EU, tak musíme skutečně vydat povolení z ministerstva zdravotnictví. V tuto chvíli se ovšem jedná o vojáky z NATO, kteří mohou poskytovat zdravotní péči," řekl Prymula.

Vývoj hospitalizovaných na Bulovce:

Slovinsko, kde se nově prokázalo 1663 infekcí, nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie, tento týden vyhlásilo na 30 dní stav nouze a zavedlo noční zákaz vycházení. Ode dneška jsou také uzavřena kina a kulturní instituce. Celkem se v této dvoumilionové alpské zemi od propuknutí epidemie nakazilo 17 646 lidí, z nichž jich 200 zemřelo. 

Vláda dnes souhlasila s pobytem vojenských zdravotníků členských zemí Evropské unie a NATO do 300 lidí pro pomoc s epidemií koronaviru. O rozhodnutí, které ještě musí schválit Parlament, informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Kabinet se mimořádně sešel, aby schválil působení skupiny armádních lékařů a zdravotníků z USA. Tým lékařů Národní gardy má mít 28 členů. Podle středečního vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly by měli američtí lékaři přijet příští týden.

V Chorvatsku se za poslední den nakazilo 1563 lidí, jde o nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Čtyřmilionová balkánská země celkem od počátku epidemie eviduje bezmála 30 000 infikovaných a 406 úmrtí s covidem-19, z toho 13 za posledních 24 hodin. 

Evropská komise kvůli vývoji koronavirové epidemie dodá České republice 30 plicních ventilátorů z krizových skladů Evropské unie. Na Twitteru to dnes po telefonickém hovoru s předsedkyní komise Ursulou von der Leyenovou uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň komise propojí Česko s ostatními členskými státy bloku, které nabídnou své volné kapacity.

V Česku je podle posledních dat v nemocnicích 1932 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, aktuálně je obsazeno 52,1 procenta.

Středočeský kraj zaznamenal za uplynulých 24 hodin rekordní nárůst nových případů nákazy covidem-19. Přibylo 1694 nemocných, o 98 více než byl dosavadní rekord. Aktuálně je v regionu 16 271 nemocných, od začátku pandemie zde onemocnělo 26 499 lidí, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice. S covidem-19 zemřelo 72 lidí, vyléčilo se 10 228 nemocných.

Majitelé kadeřnictví se vrátili v čase do poloviny března. Vláda ve středu rozhodla, že stejně jako většina dalších služeb musí kvůli šířící se nákaze koronaviru zavřít své provozovny, stejně jako už to jednou oznámila před sedmi měsíci. Kadeřnice i kadeřníci na to však tentokrát zareagovali po svém: někteří nastoupili na noční šichtu, aby ještě stihli utržit nějaké peníze. Uvítali to i zákazníci.

Počet potvrzených nákaz v Pardubickém kraji přesáhl dva dny po sobě více než 300 případů. Od začátku epidemie testy potvrdily covid-19 u 7010 lidí. Vyplývá to ze statistiky krajské hygieny. Údaje uvádí k 8:00. Dnes ráno přibylo pozitivně testovaných o 335, ve středu stoupl počet nakažených o 307. Předchozí dva dny rostly statistiky potvrzených osob s pozitivním testem na koronavirus pomaleji.

Infekční oddělení Nemocnice Jihlava se nyní na dvou standardních odděleních a jednotce intenzivní péče stará o 35 lidí s covidem-19. Od července hospitalizuje stále mladší lidí, dnes už nejsou výjimkou lidé narození v 60. a 70. letech 20. století. Podobný nápor nemocných, kterým ale stav zkomplikovala chřipka, zažilo oddělení naposledy před třemi lety. Tehdy muselo být najednou hospitalizováno 20 lidí, především seniorů z domovů důchodců, což se zlepšilo díky očkování proti chřipce

Fakultní nemocnice Hradec Králové dnes otevřela třetí odběrové místo na testování na covid-19. Chce tím uspokojit výrazně rostoucí počet zájemců. V posledních dnech se počet odběrů na dvou místech ve fakultní nemocnici pohyboval mezi 1000 až 1500, což způsobilo dopravní komplikace s kolonami aut a prodloužení čekací doby. Na konci září činil počet odběrů ve fakultní nemocnici necelých 400 denně.

Středočeské hygieniky povede nový ředitel Tomáš Vodný. Ve funkci tak vystřídá Jarmilu Rážovou, která byla v březnu pověřena funkcí hlavní hygieničky České republiky, v červnu ji pak vláda do této funkce jmenovala. Tomáš Vodný byl od jara pověřený řízením středočeské krajské hygienické stanice, řekla dnes mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová.

Výběrové řízení na ředitele Krajské hygienické stanice Středočeského kraje vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví 19. srpna. O funkci se ucházeli dva lidé.

Koronavirus se šíří i mezi obyvateli Náhorního Karabachu, kde probíhají boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Nemocní jsou i lékaři, kteří se však musí starat o zraněné. Více se dozvíte v článku.  

Belgická ministryně zahraničí a donedávna premiérka Sophie Wilmèsová je kvůli covidu-19 na jednotce intenzivní péče. S odvoláním na jejího mluvčího o tom dnes informovala belgická média. Stav 45leté političky je sice stabilní, potřebuje ale lékařskou péči.

Ministryni Wilmèsovou, která byla do 1. října předsedkyní belgické vlády, převezli na jednotku intenzivní péče ve středu večer. "Je při vědomí a komunikuje," uvedl její mluvčí. Nákaza koronavirem se u liberální političky, která zastává i funkci vicepremiérky, potvrdila v sobotu. Tehdy informovala, že ji patrně infikoval někdo z rodinného kruhu. Mimo domov totiž podle svých slov dodržovala nezbytná opatření.

Wilmèsová se 12. října účastnila v Lucemburku schůzky ministrů zahraničí EU. Nákaza se později prokázala i u šéfa rakouské diplomacie Alexandera Schallenberga. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že na schůzce s Wilmèsovou ani Schallenbergem nehovořil delší dobu.

Belgická premiérka Sophie Wilmèsová představuje nová opatření.

Belgická premiérka Sophie Wilmèsová představuje nová opatření. | Foto: Reuters

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 12 107 nově potvrzených případů koronaviru za den, což je dosud nejvíce. Eviduje rovněž nejvyšší počet úmrtí s covidem-19, za den zemřelo 168 lidí s nákazou. Očekává se, že vláda dnes oznámí nová opatření proti šíření infekce.

Polská vláda už dříve vyzvala obyvatele, aby zůstali doma, nařídila uzavření tělocvičen či bazénů, omezila otevírací dobu restaurací a studenty středních a vysokých škol poslala na distanční výuku.

Zákaz provozu stravovacích zařízení v obchodních centrech nebyl po středečním vystoupení zástupců vlády jasný. Způsobilo to zmatky mezi správci obchodních center i nájemci, kteří do poslední chvíle nevěděli, jak mohou dále fungovat. Hned ráno ale začala policie dodržování nového nařízení kontrolovat. Dnes to řekl vedoucí oddělení maloobchodního sektoru a správy obchodních center v poradenské společnosti CBRE Tomáš Míček.

V Irsku dnes začala platit přísná opatření v boji se šířením koronaviru. Omezení budou trvat šest týdnů, po čtyřech týdnech chce vláda premiéra Micheála Martina zhodnotit, jak proti šíření viru zabrala. Premiér Martin tento týden mimo jiné řekl, že se vláda přísná opatření rozhodla přijmout nyní, aby umožnila lidem rozumným způsobem strávit Vánoce.

O půlnoci se Irsko ocitlo v páté, tedy nejvyšší kategorii restrikcí v systému vypracovaném za účelem boje s epidemií covidu-19. Po celém Irsku musejí být zavřené maloobchodní prodejny s výjimkou obchodů s potravinami, lékáren a několika dalších. Irové nemohou využívat ani některé služby včetně těch kadeřnických. Restaurace a hospody smí prodávat jídlo jen s sebou. Omezeny jsou také volný pohyb a shromažďování lidí. Pohybovat se ale lidé mohou - s určitými výjimkami - jen v okruhu pěti kilometrů od domova.

Irská ministryně spravedlnosti Helen McEnteeová vyzvala lidi, aby pravidla dodržovali, zároveň ale varovala, že v případě potřeby se budou ukládat pokuty. Ty se mohou vyšplhat až na 500 eur (13 600 Kč).

Epidemická situace v Německu je velmi vážná a je třeba počítat i s tím, že se koronavirus bude v zemi šířit nekontrolovaně. Na tiskové konferenci to dnes řekl epidemiolog a ředitel Institutu Roberta (RKI) Kocha Lothar Wieler. RKI za posledních 24 hodin zaznamenal 11 287 potvrzených případů nákazy. Jde o skokový nárůst oproti bilanci z předchozího dne, kdy přibylo zhruba 7600 případů. Podle Wielera má ale Německo stále kapacity, aby mohlo přijmout i pacienty s covidem-19 ze zahraničí, včetně Česka.

"Rád bych uvedl, že na základě doporučení ministra zdravotnictví Romana Prymuly pan prezident rozhodl že akt předávání státních vyznamenání bude odsunut a bude se konat 28. října 2021," oznámil Mynář s tím, že seznam vyznamenaných za letošní rok se objeví 28. října ve 20:00 na webu Pražského hradu.

"Rád bych uvedl věci na pravou míru. Od samého začátku jsme neplánovali, aby byl po aktu předávání vyznamenání pořádán nějaký raut nebo party," řekl na tiskové konferenci kancléř prezidenta Vratislav Mynář s tím, že vždy byli pozvaní pouze vyznamenaní.

Ačkoli počet nakažených novým typem koronaviru i počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 v poslední době v Česku prudce roste, co se týče smrtnosti patří Česko mezi nejlepší na světě. Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse v Česku doposud zemřelo 0,8 procenta lidí z celkového počtu nakažených. V EU je na tom v tomto ohledu lépe pouze Slovensko (0,3 procenta), nejvyšší smrtnost mají na světě Jemen (29 procent) a Mexiko (10,1 procenta), třetí je podle tohoto kritéria nejpostiženější evropská země Itálie (8,44 procenta).

Rusko dnes oznámilo 15 971 nově detekovaných případů nákazy za 24 hodin, přičemž 290 lidí ve stejném období s koronavirem zemřelo. Dosud nejvyšší počet úmrtí země zaregistrovala ve středu, kdy s nákazou zemřelo 317 Rusů.

Prezident Vladimir Putin nicméně ve středu podnikatele a průmyslníky ujistil, že vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření. Vyzval je, aby se zapojili do výroby vakcíny proti koronaviru, kterou označil za dobrý byznys i z hlediska vyhlídek na světovém trhu. Ještě dříve mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že úřady v reakci na rostoucí údaje o počtech nakažených v současnosti neplánují zavést celostátní karanténu.

Testy potvrdily na Ukrajině za poslední den koronavirus u 7053 lidí. Je to dosud nejvíce nově prokázaných případů v zemi za 24 hodin a poprvé, co denní přírůstek překročil hranici 7000. 

Ukrajina zaznamenala přes 5000 nově potvrzených nakažených skoro každý den od začátku října. Nárůst počtu případů koronaviru přiměl vládu prodloužit karanténní opatření až do konce roku. Ministr zdravotnictví zároveň nevyloučil další zpřísnění opatření proti šíření nákazy. Vláda se k nim podle něj uchýlí, pokud se denní přírůstek dostane k číslům 11 000 až 15 000 nakažených za den.

Pražský primátor Zdeněk Hřib nastoupí do nemocnice jako dobrovolník.

Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby do konce roku prodloužila program Antivirus B v nezměněné podobě. Může podle nich pokrýt zásadní výpadek lidí ve firmách, který už není možné změnit například reorganizací provozů. ČTK dnes o tom informovaly Svaz průmyslu a dopravy, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Antivirus B dorovnává 60 procent náhrady výdělku do 29.000 korun superhrubé mzdy. Je určen firmám, které opatření nezasáhla přímo. Poskytovat se má zatím do konce října.

Co jsou to prodejny se základním sortimentem? Odpovídá ministr zdravotnictví Roman Prymula.

V nemocnici v Letňanech pomáhají také hasiči.

Podle údajů deníku The New York Times je Česká republika podle počtu úmrtí na 100 000 obyvatel za uplynulý týden už na druhém místě ve světě, před týdnem byla čtvrtá. Nejvyšší denní nárůst, o 100 zemřelých, přibyl do statistik toto pondělí. Celkově je Česká republika v počtu úmrtí od začátku pandemie na 100 000 obyvatel na 52. místě (před týdnem byla na 61. místě) na světě, v rámci Evropské unie pak na 11. místě (před sedmi dny byla na 14. místě). 

Navzdory koronavirové pandemii se na brněnském náměstí Svobody i letos rozsvítí vánoční strom. Představitelé města, městské části Brno-střed, turistického informačního centa a další zapojení partneři se shodli na podobě adventních trhů. O to zásadní lidé nepřijdou. Neuskuteční se ale například oslavy Silvestra a zřejmě nebudou stánky s jídlem a pitím.

Česká republika v současnosti vykazuje nejvyšší podíl pozitivních testů ze všech zemí Evropské unie, už v druhé polovině září překročil deset procent a stále roste. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je klouzavý průměr za posledních sedm dnů přes 28 procent, rekordní je tato hodnota z 9. října (přes 31 procent).

Srovnání zemí EU podle procenta pozitivních testů za týden od 5. do 11. října (u označených zemí od 28. září do 4. října):

ZeměPřípadů za týdenTestů za týdenTestů za týden na 100.000 obyvatelProcento pozitivních testů
Slovensko647656.1631030,4311,53
Maďarsko602168.499700,928,79
Slovinsko192422.5661084,438,53
Chorvatsko253132.218790,387,86
Bulharsko235330.015428,787,84
Portugalsko7327151.1071470,404,85
Litva88219.599701,424,50
Irsko404696.2101961,774,21
Rakousko*5079130.8741477,343,88
Řecko246573.761687,773,34
Malta54216.4653335,973,29
Švédsko*3654127.8441249,672,86
Estonsko26911.272850,832,39
Lotyšsko57727.0141407,002,14
Lucembursko65139.6126452,581,64
Finsko133689.9521630,181,49
Německo*15.0971,095.8581320,011,38
Dánsko*3089307.4145294,691,00
Kypr17521.1662416,490,83

V Ústeckém kraji se ve středu zvýšil počet pozitivně testovaných na nový typ koronaviru o 1099 osob. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Je to víc než dvojnásobek úterního přírůstku 543 pozitivně testovaných a také rekordní číslo od začátku epidemie. 

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádá premiéra o svolání mimořádného jednání vlády kvůli zahraniční pomoci.

V Olomouckém kraji přibylo ve středu rekordních 1307 nově pozitivních případů covidu-19. Dosavadní nejvyšší údaj z úterka byl překonán o 430 případů, vyplývá z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví. Ve statistikách přibyly další tři oběti v souvislosti s tímto onemocněním, dosud zemřelo 91 lidí. Aktivně se s nemocí potýká 7877 lidí, mezi nimi je i současný hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) i budoucí hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

Francouzský premiér Jean Castex nejspíš na čtvrteční podvečerní tiskové konferenci oznámí, které další francouzské regiony se budou muset kvůli vzestupu počtu nakažených řídit přísnějšími pravidly.

Za posledních sedm dní připadá v Praze na 100 000 obyvatel zhruba 563 nakažených. Mnoho okresů v zemi je na tom hůře. Například na Zlínsku a Prostějovsku se tento ukazatel pohybuje okolo 880 případů, přes 800 se dostaly také okresy Hradec Králové a Plzeň-jih.

Nová opatření vlády jsou kvůli výjimkám jen cár papíru, lidé budou umírat zbytečně, život se zastaví, zaplatíme velkou cenu, říká evoluční biolog Jaroslav Flegr. 

Kvůli stále rychlejšímu šíření koronavirové nákazy sahají další a další země ke zpřísňování opatření - od čtvrtka začnou kromě Česka fungovat nová omezení například v Irsku, v Itálii či ve Španělsku. O dalších krocích v boji s pandemií se bude rozhodovat také v Polsku, ve Francii nebo na Slovensku.

V Irsku má přísnější režim fungovat zatím šest týdnů a jeho součástí je uzavření obchodů s výjimkou těch, které lidé potřebují ke každodennímu životu jako jsou například potraviny či lékárny. Obchody a služby zůstanou zavřené i v Česku, zatímco v severoitalském regionu Lombardie budou muset lidé dodržovat noční zákaz vycházení od 23:00 do 05:00.

V Německu přibylo za poslední den přes 11 000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Informoval o tom ve čtvrtek Institut Roberta Kocha (RKI). Oproti předchozí středeční bilanci, podle níž se počet infikovaných zvýšil o zhruba 7600, jde o skokový nárůst.

Od čtvrtečního rána začínají v Česku kvůli šíření nemoci covid-19 platit plošná omezení pohybu, obchodu i služeb. Lidé mají od 06:00 omezit na minimum pohyb a setkávání s ostatními, vyjma cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Zavřeny mají být všechny maloobchodní prodejny kromě obchodů se základním sortimentem, třeba potravinami či léky, a dalším vybraným zbožím. Nebude fungovat ani většina služeb. Opatření potrvají do konce nouzového stavu 3. listopadu.

Více informací o aktuálních opatřeních se dozvíte v infografice Aktuálně.cz.

Denní nárůst nových případů koronaviru v ČR opět zrychlil. Ve středu jich poprvé přibylo téměř 15 000. Laboratoře jich odhalily 14 968, zhruba o 3000 více než v úterý. V zemi je nyní zhruba 124 000 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 1739 lidí, z toho zatím 253 tento týden. V pondělí bylo obětí 100, dosud nejvíce za jeden den.

Počet nových nakažených koronavirem v Itálii dnes překročil hranici 15 000 osob. To je nejvíce od doby, kdy země začala po první vlně epidemie uvolňovat omezení, uvádí agentura Reuters. Ve srovnání se středou se počet nových nakažených zvýšil téměř o polovinu. Výrazný růst zaznamenal i počet mrtvých za posledních 24 hodin, a to z úterních 89 na dnešních 127 úmrtí.

Jihočeští hygienici dnes zaznamenali 821 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvyšší jednodenní nárůst od března. Dva senioři s koronavirem dnes zemřeli. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Dodržujte opatření, žádá ministr vnitra Jan Hamáček.

Alternativní taxislužba Bolt ode dneška v reakci na současnou epidemiologickou krizi přepravuje lékaře, zdravotní sestry a další zdravotnický personál zdarma. Společnost oslovila zdravotnická zařízení, oznámila dnes v tiskové zprávě. Bolt v současnosti působí v Praze, Brně, Ostravě a Kladně. Pomoc při řešení koronavirové krize na jaře nabídli i někteří další přepravci.

Přehled dnešních událostí ze zahraničí:

Premiér Andrej Babiš (ANO) se obává toho, že celkový počet potvrzených případů za dnešek může být kolem 15 000. Předseda vlády to řekl České televizi, TV Nova a Primě. Svůj odhad zdůvodnil velmi vysokým průběžným výsledkem z podvečera.

Po více než půl roce se podařilo kynologovi Gustavu Hotovému a jeho týmu ověřit u psů schopnost poznat čichem lidi nakažené novým typem koronaviru a u vycvičených psů metodu vyzkoušet. Kynolog zvířata nechal rozeznávat vzorky pachů zdravých lidí a neinfekční vzorky nakažených. Vzorky pro výzkum mu poskytovala pražská Nemocnice na Bulovce, nyní hledá kynolog z Mostecka nového partnera.

Dolar dnes dále oslaboval. Dolarový index ke koši šesti měn klesl na sedmitýdenní minimum. Americký prezident Donald Trump naznačil ochotu přistoupit na dohodu s demokraty ohledně pomoci americké ekonomice. Někteří investoři poté začali sázet na riskantnější měny.

Dalších 26 676 nakažených koronavirem za posledních 24 hodin a 166 mrtvých hlásí Francie. Počet obětí nemoci covid-19 tak už dosáhl 34 048. Testy za dobu pandemie dosud odhalily 957 421 případů infekce, vyplývá z dnešních aktualizovaných údajů francouzského ministerstva zdravotnictví.

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil dnes ruský prezident Vladimir Putin podnikatele a průmyslníky. Vyzval je, aby se zapojili do výroby vakcíny proti koronaviru, kterou označil za dobrý byznys i z hlediska vyhlídek na světovém trhu. Ještě dříve Putinův mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že úřady v reakci na rostoucí údaje o počtech nakažených v současnosti neplánují zavést celostátní karanténu.

Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Sledujte speciál DVTV o nových opatřeních.

Ministerstvo průmyslu a obchodu za první den pokračování programu COVID nájemné eviduje 1302 žádostí za 87,6 milionu korun. Většina žádostí je zatím rozpracovaná, podnikatelé jich dokončili jen 27. Příjem žádostí resort spustil ráno v 09:00, zájemci mohou o dotaci na komerční nájem za třetí čtvrtletí žádat do 21. ledna. Na podporu je připraveno 1,2 miliardy korun.

Španělsko jako první země v západní Evropě překonalo hranici jednoho milionu nakažených koronavirem. Za den tam přibylo téměř 17 000 nových případů, částečně jde ale o dopočty z minulých dnů. Celkový počet lidí s pozitivním testem na virus SARS-CoV-2 tak stoupl na 1 005 295. 

Model vytvořený Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který se nejvíc blíží současné rychlosti šíření covidu-19, počítá první listopadový týden s 205.000 nakaženými a druhý s více než 330.000 nakaženými. Mírné zlepšení znamená pokles počtu pozitivních případů téměř na polovinu. Vyplývá to ze čtyř modelových scénářů pokračování epidemie, které dnes podle zveřejněného záznamu představil poslancům ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Minulou středu a dnes přijatá přísná opatření mají šíření epidemie zbrzdit a ČR poslat na cestu některého z pozitivnějších scénářů.

Přehled dnešních událostí z domova:

Pacientů s Covid-19, který potřebují hospitalizaci, živelně přibývá. Nemocnice volají o pomoc a žádají dobrovolníky. Podívejte se, kde všude můžete pomoci.

"S rostoucí epidemiologickou zátěží populace narůstá také pravděpodobnost nákazy při běžných aktivitách dne, a často tedy nelze místo nákazy jednoznačně prokázat," uvedla k datům ÚZIS hlavní hygienička Jarmila Rážová. V datech tak je podle ní jak místo nákazy, tak sociální prostředí nebo aktivita, které uvedl nakažený jako pravděpodobné. Některé případy jsou tak ve více kategoriích.

Zdrojem dat jsou prověřování krajských hygienických stanic, mají ale určité zpoždění. "Pokud nebylo místo nebo prostředí nákazy určeno jednoznačně, může být jedna osoba zařazena i do více kategorií," dodala Rážová.

Laboratoře v Česku provedly v úterý poprvé od začátku epidemie přes 40 000 testů na koronavirus. Pozitivních bylo téměř 30 procent vzorků.

V nemocnicích přibylo dalších 353 lidí s covidem na celkových 4417 hospitalizovaných. Počet úmrtí stoupl oproti údajům z rána o 100 na 1719 případů.

V Česku dále rekordně roste počet nakažených novým koronavirem. V úterý přibylo téměř 12 000 případů, za dnešek zatím dalších 8840, což je dosud nejvyšší nárůst k 18:00 od začátku epidemie. Celkem se tak v Česku nakazilo už přes 200 000 lidí. Vyplývá to z aktuálních statistik na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.

Kvůli novým opařením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta. Vyplývá to z odhadů ekonomů. Před druhou vlnou pandemie přitom očekávali letos propad ekonomiky kolem 6,5 až sedmi procent. Zároveň je zatím podle nich situace lepší než na jaře v tom smyslu, že velké firmy nepřerušily výrobu a zároveň není přerušen pohyb zboží a služeb přes hranice. Na druhou stranu někteří upozornili, že pro řadu firem situace může být horší, protože již nemají dostatečné rezervy.

Sněmovna se dnes věnovala řadě ekonomických opatření. Co vše schválila, najdete zde:

Odpůrci vládních opatření plánují další demonstraci, informoval o tom server iDNES.cz. Akce s názvem Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci bude podle stejnojmenné facebookové události probíhat 28. října na Náměstí republiky od 11:55 do 15:00 a to i přes to, že již bude platit omezení shromažďování. Poslední akce tohoto typu vyústila v násilné střety s policií, organizátoři nyní radí účastníkům vzít si s sebou polštáře na sezení a zachovat její mírumilovný ráz.

Předávání státních vyznamenání se 28. října na Pražském hradě nemůže konat v obvyklém režimu. Situace není epidemiologicky příznivá, řekl dnes novinářům po jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). O možnosti předávání vyznamenání později odpoledne jednal i na Hradě, výsledky schůzky ani jedna strana nekomentovala. Prymula dříve uvedl, že při splnění veškerých hygienických podmínek by pro vyznamenání osobně dorazil. Prezident se mu chystá udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie.

Nejvíc lidí se na podzim covidem-19 nakazilo v zaměstnání. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky jich do 17. října bylo tolik jako za celé září, téměř 27 000. V září se přitom v práci podle dat získaných hygieniky pravděpodobně nakazilo téměř 60 procent všech pozitivně diagnostikovaných. Vláda dnes přijala další přísnější opatření, kterými dál omezila život v Česku. Uzavřela většinu obchodů nebo služeb, zaměstnavatelům doporučila umožnit lidem práci z domova.

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není možné zatím žádat. Důvodem je, že příspěvek dosud nebyl schválen, jedná o něm stále Sněmovna

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) má pozitivní test na nákazu covidem-19. Virové onemocnění má u něj zatím mírný průběh. "Horší rýma," oznámil dnes Okleštěk na Twitteru. Hejtman kvůli nákaze novým koronavirem pracuje z izolace.

"Podnikl jsem všechny potřebné kroky, abych ochránil své okolí. Dodatečně jsem rád, že jsem se v minulých dnech choval zodpovědně, nosil jsem roušku. Snad jsem nikoho nenakazil. Pracuji na dálku, jsem on-line," uvedl Okleštěk.

Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu znovu otevřít školy, se dal očekávat, shodli se dnes předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. Slibu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), že se první stupně vrátí do škol 2. listopadu, podle svých slov již dříve nevěřili.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dalších kroků, kterými se dá šíření epidemie nového koronaviru dál omezit, není mnoho. Omezení průmyslu nepřichází v úvahu. Na dotaz ČTK to po dnešním jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Připravuje se podle něj pětistupňový plán opatření podle vývoje epidemie.

"Dalších kroků už není mnoho. Samozřejmě můžeme omezit ještě aktivity, které tam jsou tak, že uzavřeme téměř všechny služby, nebudou téměř žádné výjimky," uvedl Prymula. Další kroky by musely jít do průmyslové infrastruktury, podle ministra ale nepřicházejí v úvahu.

Především o nutnosti rychlých kompenzací pro lidi zasažené koronavirovými opatřeními hovoří po dnešním vyhlášení další vlny vládních omezení opoziční politici. V reakcích na dotaz ČTK a na sociálních sítích také upozorňují na nekvalitní přípravu vlády na druhou vlnu epidemie covidu-19 a chaotické vystupování ministrů. Apelují zároveň na občany, aby restrikce dodržovali.

V lázních se budou zpřísňovat opatření, měli by se striktně oddělovat lidé pozitivní na onemocnění covid-19 od negativních. V budoucnu by se u příchozích klientů mohli využívat i antigenní testy. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Aktuálně je platné opatření, na základě kterého jsou lázně uzavřeny pro wellness, ale aktivity hrazené ze zdravotního pojištění přetrvávají.

"V lázních budeme velmi zpřísňovat opatření, protože máme i negativní signály od německých partnerů, kteří tvrdí, že dochází k zavlékání onemocnění na jejich území od lázeňských hostů, kteří byli v České republice. Nemusí to být klasičtí lázeňští hosté, ale třeba hosté, kteří tam jedou na wellness. Jinak opatření zůstává, jak je nastaveno - uzavření lázní pro wellness, aktivity, které jsou ze zdravotního pojištění, nadále přetrvávají. Každopádně by se měla uvolnit poměrně významná lůžková kapacita lázní a my s tím počítáme pro využití," uvedl Prymula.

Uzavření hotelů je v dané situaci logické, vláda by ale měla obnovit program COVID ubytování či odklad splátek úvěrů. Z důvodu předchozích opatření a výrazného omezení volnočasových aktivit, restaurací a konferencí hlásí většina hotelů a penzionů obsazenost maximálně čtyři procenta. Více rezervací měla některá zařízení na horách. V tiskové zprávě to dnes uvedla Asociace hotelů a restaurací ČR.

Ošetřovné bude stát vyplácet po celou dobu uzavření škol nebo karantény dítěte. Má činit 70 procent denního vyměřovacího základu, schválila sněmovna.

Nemocnice zřizované Jihomoravským krajem odkládají plánované operace. Neprovádí je Kyjov, Znojmo a ode dneška je zakázala provádět i Břeclav s výjimkou ortopedie. Řekli to zástupci nemocnic. Podle krajského radního Milana Vojty (ANO) se omezení týká všech krajských nemocnic. Obě brněnské fakultní nemocnice zatím plánované operace omezily částečně a některé ještě provádějí. Cílem omezení je uvolnit lůžka pro pacienty s nemocí covid-19.

Uzavření obchodů a showroomů s nábytkem nedává smysl, je to bezhlavý přístup. Mnohdy totiž mají plochu i tisíce metrů čtverečních a dodržovat zde dvou i vícemetrové odstupy není problém, řekl tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš. 

"Nezaměňujme tvrdý postup proti koronaviru za bezhlavý přístup. Zavřít obchody, showroomy, designérská interiérová studia, kde se za den vystřídá pět až deset zákazníků, je holý nesmysl. Je to nezodpovědná marketingová akce, která má ospravedlnit neschopnost reálně uvažovat a vyvolat strach," uvedl Lukeš.

Nemocnice zřizované Jihomoravským krajem odkládají plánované operace. Neprovádí je Kyjov, Znojmo a ode dneška je zakázala provádět i Břeclav s výjimkou ortopedie. Řekli to zástupci nemocnic. Podle krajského radního Milana Vojty (ANO) se omezení týká všech krajských nemocnic. Obě brněnské fakultní nemocnice zatím plánované operace omezily částečně a některé ještě provádějí. Cílem omezení je uvolnit lůžka pro pacienty s nemocí covid-19.

Nová vládní opatření proti šíření epidemie koronaviru významně zasáhnou hoteliéry v největším krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně. Na příští týden, kdy na středu 28. října připadl státní svátek, byly hotely obsazeny z více než poloviny, řekl dnes majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. Podle dnešního nařízení vlády budou hotely od čtvrtka 22. října do 3. listopadu pro rekreaci uzavřeny.

"Co vím od hoteliérů, tak lidi se opravdu na prodloužený víkend těšili. Chtěli změnit prostředí a vyrazit do přírody. Špindl byl skoro plný, někdo měl obsazenost z 50 procent, někdo z 80, ale i ze sta procent. Převažovala česká klientela," řekl Jandura.

Lidé s covidem častěji volají záchranáře, i když nemají komplikace. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové počet výjezdů meziročně roste, ale nepřibývá jich u vážných případů. Naopak na jaře podle ní počet klesal, zřejmě to souviselo s obavami z nákazy.

"Za září jsme zaznamenali zhruba desetiprocentní nárůst výjezdů oproti loňskému roku. Další nárůst přinese s jistotou i tento měsíc," uvedla. Záchranáře podle ní často volají lidé, kteří mají pozitivní test na koronavirus, ale nemají žádné příznaky, případně má u nich onemocnění lehký průběh.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Matematické kombinace musejí kvůli novým opatřením vlády oprášit ze dne na den řady kadeřnic. Do termínů plných i několik měsíců dopředu musejí nyní vměstnat zákaznice nahlášené do konce nouzového stavu. Minimálně po tuto dobu se totiž kadeřnictví kvůli pandemii koronaviru znovu uzavřou.

"Zákaznice mě už bombardují od rána, jsou někdy i takové, které se hádají, kdo byl v pořadníku dřív," řekla dnes ČTK přerovská kadeřnice Radka Kadlecová. Zrušení termínů bude podle ní na úkor jejího volna, práci bude muset dohnat.

Slovinské a chorvatské úřady dnes oznámily nejvyšší denní přírůstky počtů nakažených koronavirem od počátku pandemie. V Chorvatsku testy koronavirus potvrdily u dalších 1424 lidí a ve Slovinsku u 1503, což je bezmála dvakrát více než minulý týden, kdy Lublaň oznámila předchozí rekordní bilanci.

Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to dnes oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má podle něj zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné.

Krajská nemocnice v Karviné chystá ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ostravě a Fakultní nemocnicí Ostrava jednodenní srovnávací studii testovacích metod na koronavirus. Na vzorku 500 až 600 lidí bude zkoušet spolehlivost antigenních testů. Zapojit chce do studie i horníky, které pravidelně ve spolupráci s nemocnicí nechává testovat společnost OKD.

Čeští výrobci certifikovaných ochranných pomůcek, které jsou využívány proti šíření nemoci covid-19, disponují podle posledních dostupných údajů ze začátku října výrobní kapacitou v milionech kusů tohoto zboží za měsíc. Dnes to sdělila mluvčí státní agentury CzechInvest Jana Kohoutová. Seznam zhruba třicítky firem je k dispozici na webu spojujemecesko.cz.

Předseda ODS Petr Fiala k zavedení opatření:

V budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 začalo fungovat nové nové odběrové místo pro testování na covid-19. Informovala o tom mluvčí Prahy 3 Zuzana Křížková. Místo, které provozuje firma aiomica v městské budově, je otevřeno denně a zajišťuje odběry k PCR testům z nosohltanu pro samoplátce i zájemce se žádankou. Cena PCR testu pro samoplátce s výsledky do 48 hodin je 1690 korun.

Vláda kvůli epidemii koronaviru od čtvrtka omezila účast na svatbách a pohřbech na deset lidí. Od počátku tohoto týdne platilo omezení na 30 osob.

V Česku se dále zpřísňují opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření koronaviru. Aktuálně.cz přináší přehled aktuálních zákazů a opatření.

Koho mohou hotely ubytovat i s nastupujícími pravidly?

 • osoby za účelem výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti,
 • osoby, kterým byla nařízena pracovní povinnost podle krizového zákona,
 • cizince do doby opuštění území České republiky a cizince s pracovním povolením na území České republiky,
 • osoby, kterým byla nařízena izolace nebo karanténa,
 • osoby, jejichž ubytování bylo sjednáno státem, územním samosprávným celkem nebo jimi zřízenými nebo založenými subjekty za účelem uvolnění kapacit
 • poskytovatele zdravotních služeb nebo poskytovatelů sociálních služeb nebo pro zajištění ubytování osob bez domova,
 • osoby za účelem dokončení ubytování zahájeného před účinností tohoto usnesení vlády

"Ven si můžete jít zaběhat, nemusíte mít roušku. Co se týká venkovních prostor, tak se mohou stýkat pouze dvě osoby," řekl Prymula.

"V rámci Evropy jsme solidární. Nemyslím si, že bychom měli nějaký problém," řekl Andrej Babiš na dotaz, zda nebude složité v Evropě žádat o pomoc, když premiér na jaře tvrdil, že by země, které se s pandemií potýkají dobře, neměly platit za ty méně úspěšné.

"První stupeň má vrcholovou prioritu, ale bude nutné to posoudit. Může se stát, že budou vráceny jen první druhá třída, posoudíme to podle dat," řekl Prymula k plánovanému návratu do škol 3. listopadu.

Prymula k předávání cen 28. října: "Situaci dnes budeme projednávat. Ceremoniál určitě nemůže proběhnout v původním režimu. Situace není epidemiologicky příznivá."

"Zítra budeme mít konferenci V4. Podle vývoje situace se budeme informovat a pokud bude potřeba, požádáme o pomoc," řekl Babiš.

"Můžete mi vyčítat, že jsme nepredikoval, jak se vir bude chovat. Můžete mi vyčítat, že neumím dobře mluvit, to opravdu neumím, občas se vyjadřuju špatně. Ale když je krize, tak si myslím, že jsem byl ten, kdo jako první přišel a kontaktoval firmu Linet a podobně. Lidi to s odstupem času posoudí, jak jsme to zvládli a jak jsme to nezvládli. Můžu ale říct, že děláme maximum," řekl premiér Babiš.

Podle Prymuly zaváděná opatření ještě neznamenají lockdown. "Celkový nárůst v Evropě je naprosto univerzální. Většina zemí zavádí přísná opatření. Nemluvil bych o lockdownu. Ten znamená celé uzavření společnosti, uzavírá se průmysl, obchod, s výjimkou kritické infrastruktury nic nefunguje. To je lockdown, a to se rozhodně nezavádí," řekl Prymula.

"V horizontů týdnů bychom se měli dostat do hodnot, které budou přijatelné," řekl Roman Prymula.

"Pevně věřím, že všichni uvěřili, že covid-19 není chřipečka a že je situace vážná. Pevně doufám, že se situace změní a bude jako za první vlny," řekl Babiš.

Příspěvek OSVČ a odklady placení daní mohou využít i obory nově dotčené dnešním rozhodnutím vlády. Původně se týkal oborů omezených od 14. října.

Zda požádá o prodloužení nouzového stavu, který platí do 3. listopadu, se vláda rozhodne příští pátek. Bude záležet na vývoji epidemie, řekl Babiš.

"Hobbymarkety nejsou otevřené. Co se týká obchodních center, tak je otevřena jenom ta část provozovny, která má dominantní prodej potravin," řekl Prymula. "Pokud tam jsou lékárny nebo prodej krmiv pro zvířata, tak jsou otevřeny," dodal.

Ministr obchodu Havlíček doplnil, že zahradnictví a květinářství otevřeny mohou být. Zdůvodnil to blížícím se svátkem zesnulých.

Hotely by měly být uzavřeny ve vztahu k rekreačním aktivitám, lidé, kteří jsou ale například na pracovní cestě, se ubytovat mohou, oznámil Prymula.

"Co se týká hotelů, tak se na ně vztahují kompenzace," řekl Havlíček. Platí to pro programy Covid Nájemné i Antivirus.

"S okamžitou platností jsme aktivovali klíčové nástroje podpory," řekl ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček. "Spouštíme projekt Covid Nájemné II. Na základě této výzvy mohou žádat všechny postižené firmy o kompenzaci nájemného ve výši 50 % v rámci posledních 3 měsíců," oznámil.

"Systém antigenních testů začíná fungovat v pilotních projektech," řekl ministr zdravotnictví. Podle něj již funguje v rámci Karviné a některých sociálních zařízení. "Byl spuštěn proto, abychom verifikovali výsledky a použít je v těchto zařízeních a v projektu, který je připraven pro celou ČR," řekl Prymula.

Celkový počet potvrzených případů koronaviru v Polsku od počátku epidemie s další nejvyšší denní bilancí překonal hranici 200 tisíc. Milník 100 tisíc nakažených země překročila 4. října, píše agentura Reuters. Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 10 040 nových infekcí.

Vláda maximálně omezí styk státních úředníků s veřejností. "Nařizujeme všude, kde je to možné, aby úředníci přešli na režim home office," řekl Prymula. Dále mají využívat výhradně elektronického nebo písemného kontaktu.

"Prakticky třetina všech testů, které provádíme, je pozitivní. To znamená, že v populaci je obrovský počet osob, který takto zachytáváme," uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

"Omezení volného pohybu osob je nejúčinnější forma prevence," řekl Prymula. "V uplynulém období se toto bohužel nepovedlo zabezpečit. Vidíme, že některé obchody dělají akce na víkend, aby došlo k masivním nákupům, což ukazuje, že opatření nefungují," dodal.

"Opatření, která chceme provést, děláme proto, abychom se nedostali nad kapacitu našeho zdravotnictví," řekl Prymula. 

V počtu hospitalizací je Česko podle ministra Prymuly na 80 procentech původní kapacity. Nepodařilo se snížit reprodukční číslo, opatření jsou nezbytná. "Na JIP máme už 611 osob, 360 požaduje ventilaci," řekl.

"Jsme na 80 procentech celé kapacity. Za včerejší den jsme měli vysoké číslo nově pozitivně diagnostikovaných. Je zřejmé, že ta opatření jsou nezbytná," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze prodejny potravin, drogerie, lékárny a několik dalších provozoven, uvedl ministr Prymula.

"A i když máme robustní zdravotnický systém a za posledních 14 dní jsme navýšili kapacitu na 15 500 lůžek, tak zkrátka při různých predikcích matematických modelů by náš zdravotnický systém zkolaboval kolem 7. až 11. listopadu," řekl Babiš.

"Naše vláda přistoupila k dalším zásadním opatřením a to vzhledem k dramatickému nárůstu. Ty opatření, které jsme udělali v minulých týdnech, zatím nefungují. Máme také obrovský nárůst hospitalizovaných," řekl na začátku tiskové konference Andrej Babiš.

"Omlouvám se, že jsem v minulosti tuto možnost vyloučil," dodal.

Po vypuknutí koronakrize lidé třídili odpad lépe než dříve. Vyplývá to z průzkumu ve 14 evropských zemích, k nimž patří i Česko. Větší množství odpadu než normálně podle ankety vytřídilo 64 procent respondentů. Na 86 procent tázaných soudí, že po pandemii bude ještě důležitější starat se o planetu a životní prostředí. Dvaapadesát procent lidí se pak přiklonilo k názoru, že i přes ekonomické problémy v důsledku covidu, není ekonomika důležitější než životní prostředí. Průzkum provedla agentura Lucid ve spolupráci s evropskou iniciativou Every Can Counts (Každá plechovka se počítá).

Policie v Jihomoravském kraji uložila od začátku října desítky pokut kvůli nenošení roušek, na dodržování opatření se hlídky zaměřují i dnes. V Česku ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. 

"Na dodržování opatření se zaměřujeme v rámci běžného výkonu služby, a to zejména na místech, kde je větší koncentrace lidí," uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Rakousko dnes zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem od počátku epidemie. Za posledních 24 hodin jich přibylo 1958. Nejvíce nových případů opět hlásí hlavní město Vídeň.

V Královéhradeckém kraji za posledních 24 hodin přibylo rekordních 811 potvrzených případů covidu na 8317, rekordní byl i nárůst aktivních případů o 578 na 4801. S nemocí covid dosud zemřelo v hradeckém kraji 57 lidí, ve středu je to o sedm více, než bylo v úterý dopoledne. Přibylo také uzdravených z covidu o 226 na 3459. Vyplynulo to z dnešních údajů Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové, údaje zveřejňuje denně k 09:00.

V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku pandemie. Kyjev hlásí 141 zemřelých, Moskva 317 mrtvých. Ukrajina navíc zaznamenala také dosud nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů koronaviru - 6719. Ruský federální operativní štáb oznámil 15 700 nových případů nákazy, což je oproti úterním 16 319 případům o něco méně.

Vládní opatření zavedená kvůli šíření koronaviru Pražané podle policie převážně dodržují. Policisté udělují pokuty jen výjimečně, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Policisté podle ní kontrolují dodržování veškerých zákazů, statistiky přestupků si však nevedou. Ode dneška dohlížejí stejně jako strážníci na dodržování nové povinnosti mít zakrytá ústa a nos i venku v zastavěných oblastech.

Na protestech je nejrizikovější skandování bez roušek a rozestupů, kdy se šíří více kapének. Epidemiolog Rastislav Maďar to řekl k nedělním protestům odpůrců vládních opatření v Praze. Na Staroměstském náměstí se sešlo podle odhadů asi 2000 lidí, došlo i ke střetům s policisty. Dva lidé byli obvinění z výtržnictví a útoku na veřejnou osobu.

Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202 nakažených. Provedeno bylo přes 13 800 testů, což je druhý nejvyšší počet za jeden den od propuknutí pandemie nemoci covid-19. Bratislava ve snaze odhalit ohniska nákazy připravuje plošné testovaní obyvatel na koronavirus.

"Zásadní rozdíl je v tom, že chřipka má sezonní charakter. Dovoluje nám si oddechnout a po jaru nabrat síly. Covid nás nešetří, ten sezonnost nezachovává. Další rozdíl je v tom, že proti chřipce se lze očkovat, na covid-19 zatím vakcínu nemáme. A další věc, proti chřipce máme léky i v tabletách, které jsou daleko dostupnější než proti covidu," uvedla lékařka Eva Hanková, která se v krajské nemocnici v Náchodě stará o pacienty s onemocněním covid-19.

V domově pro seniory v Hranicích na Přerovsku se novým typem koronaviru nakazilo 47 seniorů a sedm zaměstnanců. Jde téměř o čtvrtinu z celkového počtu klientů zařízení. Do domova dnes dorazí 21 příslušníků armády, vyřeší tak chybějící pracovní síly, řekla ve středu ředitelka zařízení Simona Hašová. Infekční onemocnění covid-19 postihlo v kraji také domov pro seniory diakonie v Sobotíně na Šumpersku. I tam je pozitivních téměř padesát lidí.

 Z veřejné sbírky "Liberecký kraj sobě! COVID-19", kterou vyhlásil kraj letos na jaře, pořídí kraj pro nemocnice další přístroje. Lékaři v Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípě dostanou co nejdříve šest přístrojů pro kyslíkovou terapii dohromady za více než 488 000 korun. Do každé nemocnice poputují dva přístroje, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Vicepremiérovi a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) potvrdil test nákazu koronavirem. Řekla to mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová. Testovat se předseda sociálních demokratů nechal po setkání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), u kterého test koronavirus potvrdil v neděli. Další členové vedení ČSSD, kteří se s Tomanem setkali ve čtvrtek v Lidovém domě, měli testy negativní, doplnila mluvčí.

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. V zemi je nyní více než 113 000 nakažených. Většina z nich má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných ale přibývá, momentálně jich je více než 4000, z toho 634 ve vážném stavu. S covidem-19 dosud v ČR zemřelo 1619 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V Říčanech u Prahy budou příští týden zavřené všechny mateřské školy zřizované městem. O mimořádných prázdninách rozhodli radní kvůli epidemické situaci a šíření koronaviru. V karanténě už je několik dětí a učitelů v Mateřské škole Zahrádka a také ve dvou třídách ve školce U Slunečních hodin. Tato zařízení omezují provoz už nyní, uvedla dnes radnice na facebooku.

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin rekordních 1333 potvrzených případů nemoci covid-19. O 27 vzrostl i počet úmrtí lidí s nemocí, přičemž byli v průměrném věku 82 let. Přibylo i 35 hospitalizovaných, celkem je v nemocnicích 516 lidí, z toho 69 ve vážném stavu. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

 V Ústeckém kraji v úterý přibylo 543 pozitivně testovaných na onemocnění covid-19. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. V pondělí jich bylo 272. Hygienikům pomáhá s testováím armáda, policie kontroluje nošení roušek. Nemocnicím se hlásí dobrovolníci. Masarykova nemocnice použila v boji s onemocněním poprvé mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO) na podporu životních funkcí.

V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo přes 190 000 lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupá, v posledních dnech rostou počty prokázaných případů o 10 000 za jeden až dva dny.

Ze želevčické společnosti Linet ve středu brzy ráno vyjely první vozy s vybavením pro polní nemocnici v Letňanech, kterou stát buduje jako záložní zařízení pro pacienty s koronavirem. Kamiony vezou zdravotnická lůžka a příslušenství. Ve středu má být do Letňan doručeno celkem dvě stě lůžek, podle pracovníka expedice se jich do jednoho kamionu vejde 50, řekl na místě.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo nižší než dosud rekordní bilance 7830 infikovaných ohlášená v sobotu, informoval dnes Institut Roberta Kocha.

Vláda podle expertů neprohrává jenom boj s pandemií koronaviru, ale také se lžemi o něm. Tisíce Čechů je šíří na sociálních sítích. 

Od března se v hlavním městě nakazilo 33 626 lidí, vyléčilo se jich 15 008, obětí je 265. V Praze tak aktuálně je 18 353 lidí s prokázanou nemocí covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V posledních osmi dnech byl denní nárůst v hlavním městě sedmkrát vyšší než 1000 případů. Jedinou výjimkou byla neděle, kdy se ovšem testuje méně. Za uplynulých osm dní tak v Praze přibylo více než 9300 potvrzených případů koronaviru.

V Praze odhalily laboratoře v úterý 1571 případů koronaviru. Je to nejvíce od začátku epidemie. V hlavním městě je nyní více než 18 300 nakažených.

Němečtí vojáci by v případě potřeby mohli být v rámci krizového plánu Severoatlantické aliance vysláni do členských či partnerských zemí, kde by pomáhali v boji s pandemií covidu-19. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na německé ministerstvo obrany, podle nějž spolková vláda vyčlenila pro daný plán potřebný personál.

Mluvčího ministerstva obrany uvedl, že v německé armádě bude v případě zájmu uvolněn pro působení v zahraničí lékařský personál, ženisté a armádní experti na obranu před jaderným, biologickým či chemickým nebezpečím. Celkem by armáda mohla do vyslat do zahraničí 160 specialistů, které by podle ministryně Annegret Krampové-Karrenbauerové mohli doprovázet další armádní příslušníci z Německa.

Ve Spojených státech zemřelo během letošní pandemie covidu-19 o téměř 300 000 lidí více, než kolik bylo obvyklé za stejnou dobu v předchozích letech. Uvedlo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) s tím, že v polovině října oficiálně evidovalo zhruba 216 000 zemřelých po nákaze koronavirem.

Ode dneška musí nemocnice všechny nově přijaté pacienty s covidem-19 nahlásit do systému koordinace péče do jedné hodiny. Dosud to nemocnice podle březnového nařízení dělaly do 24 hodin, do hodiny hlásily jen nové vážné případy a zhoršení stavu vyžadující intenzivní péči. O změně rozhodla v pondělí vláda.

"Tato hlášení jsou nutná, abychom byli schopni operativně řídit kapacitu celého systému prakticky v on-line režimu," řekl po zasedání kabinetu ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 23 227 nakažených koronavirem a 661 úmrtí s nemocí covid-19. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters. Země se připravuje na rozsáhlý program očkování obyvatelstva, v jehož rámci pořídí vakcíny z Číny.

Foto: Reuters

Hospitalizovaných v Česku přibývá, momentálně jich je více než 4000, z toho 634 ve vážném stavu. S covidem-16 dosud v ČR zemřelo 1619 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. V zemi je nyní více než 113 000 nakažených. Většina z nich má mírný průběh nemoci. 

Mimo zastavěné oblasti roušky požadovány nejsou, uvedl v pondělí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

V Česku ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Povinné jsou roušky opět i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy své rodiny. Opatření, které má zabránit šíření koronaviru, v pondělí zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Současně musí mít lidé zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorách budov kromě domácnosti nebo ubytování, také ve vozech a na nástupištích hromadné dopravy.

Vláda dnes ráno na mimořádném zasedání rozhodne, zda kvůli špatné epidemické situaci znovu zpřísní opatření proti šíření koronaviru. 

Server Seznam Zprávy uvedl, že Prymula navrhne vládě ve středu uzavření obchodů a služeb. "Mělo by to být jako na jaře. Zavřené služby a obchody, vyjma potravin a drogerií. Když nic neuděláme, tak nám to ty špitály zničí," řekl serveru jeden z účastníků jednání.

Členové vlády dnes večer diskutují o možném omezení pohybu lidí, služeb i otevírací doby obchodů kvůli šíření koronaviru, uvedla Česká televize na základě vyjádření nejmenovaného účastníka jednání.

Francie opět ohlásila více než 20 000 nových případů koronavirové infekce za posledních 24 hodin. Už minulý týden tuto hranici překročila pětkrát a dvakrát dokonce francouzské úřady zaznamenaly více než 30 000 nově nakažených. Počet hospitalizovaných s covidem-19 vzrostl za poslední den o 797, což je nejvíce od počátku dubna.

Itálie a Španělsko dnes ohlásily přes 10 000 nových případů nákazy koronavirem. Šedesátimilionová Itálie zaznamenala 10 874 nových případů, celkem více než 400 000. Španělsko se zhruba 47 miliony obyvatel hlásí 13 873 infikovaných za poslední den, čímž se celkový počet případů koronaviru v zemi od začátku epidemie přiblížil k jednomu milionu osob. Kvůli růstu počtu nakažených obě země zvažují zpřísnění opatření.

Přehled nejdůležitějších událostí:

První dáma Spojených států Melania Trumpová nedoprovodí prezidenta na dnešní volební mítink ve státě Pensylvánie. Její mluvčí Stephanie Grishamová oznámila, že u Trumpovy manželky po koronavirové nákaze přetrvává kašel a že v zájmu maximální opatrnosti se rozhodla plánovanou cestu zrušit.

V Jihočeském kraji v úterý zemřelo šest pacientů s koronavirem. Všichni byli v seniorském věku. V jižních Čechách se dnes prokázalo 568 nových případů covidu, 104 nemocných se uzdravilo. Aktuálně je v kraji 5609 pozitivních. Od března zemřelo na jihu Čech v souvislosti s koronavirem 59 lidí. Sdělila to ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Armáda ve středu vyšle 20 vojáků na pomoc domovu pro seniory v Hranicích na Přerovsku, který se potýká s epidemií koronaviru. Od středy také začnou vojáci pomáhat v domově pro seniory v Rokytnici nad Jizerou. Již dnes nastoupili v Jablonci nad Nisou. Řekla to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Vojenští zdravotničtí záchranáři od dnešního dne rovněž pracují ve Vojenské nemocnici v Brně.

Návrh na poskytnutí jednorázového příspěvku 5000 korun všem důchodcům je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. K vládní předloze se v úterním druhém čtení sešla desítka poslaneckých úprav. Například Piráti chtějí snížit příspěvek na 1500 korun a hnutí STAN chce navíc poslat 6000 korun samoživitelům, samoživitelkám a rodičům pobírajícím rodičovský příspěvek. Poslanci by mohli hlasovat o podobě návrhu zřejmě už koncem příštího týdne.

Na Vysočině stoupl v posledních čtyřiadvaceti hodinách počet potvrzených případů nemoci covid-19 o 411, byl to jeden z nejvyšších denních přírůstků od začátku koronavirové epidemie. Počet úmrtí se v souvislosti s tímto onemocněním dnes zvýšil o tři, uvedla na webu krajská hygienická stanice k 18:15. Celkem už v tomto kraji zemřelo 72 lidí nakažených novým koronavirem.

Země Evropské unie zaregistrovaly od března do konce června bezmála o 170 000 více mrtvých, než činí průměr předchozích čtyř let. V pondělí o tom informoval evropský statistický úřad Eurostat. Nejvyšší počet nadprůměrných úmrtí evropské země zaznamenaly na konci března a na začátku dubna. V České republice byl nadprůměrný počet úmrtí zaznamenán od poloviny března do konce dubna a pak v červnu.

Vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech bude mít v případě využití charakter nemocnice následné péče, umístěni v ní tak budou pacienti na doléčení. Sloužit by také mohla pro pacienty, kteří ještě budou v karanténním opatření. Na základě informací z Nemocnice na Bulovce, která bude za zařízení po zdravotnické stránce zodpovídat, to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

V pondělí přibylo v Česku 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, nejvíce za den od začátku epidemie. Počet hospitalizovaných vzrostl o 343 na 4064.

V Česku dnes k večeru přibylo přes 6800 případů covidu-19, což je nejvyšší nárůst k 18:00 od začátku epidemie. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku.

Sněmovna podpořila dosud přijatá opatření proti epidemii koronaviru a vyzvala k jejich dodržování. Rozhodla o tom v úterý na návrh předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Zároveň poděkovala všem, kdo ke zvládnutí situace pomáhají.

"Poslanecká sněmovna, vědoma si závažnosti současné epidemiologické situace a bez ohledu na politické rozdíly, podporuje přijatá protiepidemická opatření za účelem snížení výskytu nemoci covid-19 a vyzývá občany k jejich maximálnímu dodržování," stojí v usnesení. Hlasovalo pro něj 72 z 94 přítomných poslanců. Nepodpořila jej SPD a Trikolóra a s jednou výjimkou ani ODS a STAN.

Do hodnocení hospodářské situace domácností v Česku se ekonomické důsledky koronavirové epidemie zatím příliš nepromítly. Za dobrou považovala v září životní úroveň vlastní domácnosti více než polovina obyvatel, zatímco opačný názor měla přibližně desetina lidí. Je to podobný výsledek jako ve stejném měsíci loňského roku, tedy půl roku před propuknutím epidemie v ČR. Vyplývá to výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Připravované plošné opakované testování obyvatel pětimilionového Slovenska na koronavirus bude patrně dobrovolné. Kdo se ale žádným testem neprokáže, bude muset pod hrozbou pokuty nastoupit do karantény. Novinářům to v úterý řekl premiér Igor Matovič. Prezidentka Zuzana Čaputová by naopak uvítala, pokud by za neúčast na testech nehrozily sankce. Pilotní fáze otestování lidí ve vybraných regionech země je naplánována už na konec tohoto týdne, hlavní část se pak uskuteční zejména o dalších dvou víkendech. Na zorganizování největší akce svého druhu v novodobé historii Slovenska bude stát potřebovat pomoc asi čtvrtiny z celkového počtu zdravotníků a mediků v zemi.

Prezidentka Čaputová, která se rovněž zúčastnila jednání bezpečnostní rady státu, novinářům řekla, že plošné testování obyvatel by mělo být dobrovolné a bez sankcí. Za nesprávnou označila skutečnost, že nebyla i jako hlavní velitelka armády dopředu informována o plánu vlády zorganizovat plošné testování obyvatel na koronavirus.

Česká lékařská komora vyzvala menší zdravotní pojišťovny k opětovnému hrazení péče na dálku, například hovoru ambulantního specialisty s pacientem přes telefon nebo video. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) u hrazení distanční péče zůstala. Menším zdravotním pojišťovnám to ale zákon jednoduchou formou neumožňuje, řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Ministerstvo školství řeší s vedením vysokých škol problémy způsobené opatřeními proti covidu-19, řada témat je podle něj ale předčasných. Zatím není jasné, co bude s poplatky za případné prodloužení studia posluchačů z důvodu uzavření škol. Vyplývá to z vyjádření mluvčí úřadu Anety Lednové. Zástupci studentů a akademiků v pondělí vyzvali vládu k úpravě legislativy tak, aby se kvůli současné situaci v budoucnu poplatky za delší studium nevyžadovaly.

Spojené státy v pondělí znovu zaznamenaly okolo 60 tisíc nových případů nákazy koronavirem a nárůst denních bilancí tak pokračuje i dva týdny před hlavním termínem letošních voleb. Objevují se proto spekulace, zda se může epidemická situace citelně promítnout do chování voličů. Samotné počty nových infekcí nicméně podávají zkreslený obrázek vývoje, nejen v důsledku rostoucího počtu testů, píše deník The New York Times (NYT).

Vědci z britské Královské univerzity v Londýně ve spolupráci s partnery dnes představili kontroverzní studii, při které plánují zdravé lidi záměrně nakazit koronavirem, aby mohli zkoumat dopady nemoci a urychlit tak vývoj vakcíny. Podle vědců půjde o první studii svého druhu na světě.

Vědci nyní hledají dobrovolníky ve věku 18 až 30 let, v dobrém zdravotním stavu a bez rizikových faktorů. V první etapě vědci infikují dobrovolníky virem SARS-CoV2 a budou zkoumat, jaké je minimální množství látky, které u pacientů vyvolá příznaky koronaviru, popisuje na svých webových stránkách Královská univerzita v Londýně (Imperial College London). Do studie by se měly zapojit desítky nebo stovky dobrovolníků. 

"Naší prioritou číslo jedna je bezpečnost dobrovolníků," uvedl Chris Chiu z oddělení infekčních nemocí na ICL.

Ve středu ráno se mimořádně sejde vláda. Měla by projednávat i možné zpřísnění opatření proti šíření koronaviru, o kterém v úterý ve sněmovně mluvil ministr zdravotnictví Prymula.

Papež František poprvé oblékl na mši roušku, a to během bohoslužby v římském kostele Panny Marie u Nebeského oltáře. Dříve ji měl nasazenou jen v autě, které ho vozí na pravidelné audience. 

Foto: Reuters

Bezplatné testování českých pendlerů na německé straně přechodu Železná Ruda odhalilo 3,3 procenta pozitivních lidí jezdících za prací do Bavorska. Jde o 48 Čechů z 1456, kteří se dali otestovat minulý týden od pondělí do čtvrtka. Zemský okres Regen, který testování Čechů financuje za podpory vládního obvodu Dolní Bavorsko, v něm bude pokračovat. Zamezuje to dalšímu šíření nákazy, řekla zemská radní Rita Röhrlová.

Počet mrtvých s covidem-19 v Bosně a Hercegovině, kde žije asi 3,3 milionu lidí, překročil tisíc, informuje dnes agentura Reuters s odvoláním na zdravotnické úřady této země. Přibylo také 728 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce během jediného dne.

Aktuálně.cz přináší detailní časovou osu posledních měsíců, které rozhodly o tom, že se Česko ocitlo kvůli šíření koronaviru v kritické situaci.

V nemocnicích zřizovaných Jihomoravským krajem je dostatek lůžek pro pacienty s covidem-19, nemocnice ale potřebují výpomoc zhruba 500 studentů. V tiskové zprávě to po svém úterním jednání uvedl krizový štáb Jihomoravského kraje. Vyzval také odběrová místa v nemocnicích ke zvýšení kapacit. Znovu se štáb sejde příští úterý.

Polský Sejm, dolní komora parlamentu, dnes odložil projednávání dalších opatření v boji proti koronaviru. Týkají se mimo jiné podpory zdravotnického personálu v situaci, kdy se zvyšuje počet nakažených. Poslanci středové Občanské koalice tvrdí, že kvůli předpisům vytvořeným vládnoucí národně-konzervativní stranou Právo a spravedlnost by bylo možné nutit zdravotnice brzy po porodu, aby se zapojily do týmů starajících se o pacienty s koronavirem.

PiS také vytýkají, že návrh do Sejmu poslal v pondělí večer. I díky tomu, že dnes v Sejmu chybělo mnoho poslanců vládního uskupení, prosadila opozice odložení jednání o nových opatřeních. Polsko dnes zaznamenalo druhý nejvyšší denní nárůst nových případů koronavirové infekce.

Zákaz vycházení zavede od pátku také jihoitalský region Kampánie. Předseda regionální vlády Vincenzo De Luca oznámil, že požádá italského ministra zdravotnictví o zavedení nočního zákazu vycházení od pátku. "Od 23 hodin se přeruší aktivity a pohyb," uvedl De Luca. Kraj na jihu Itálie od pondělí otevře základní školy, distanční vyučování na školách bylo zavedeno od 16. října.

Podle De Lucy Kampánie směřuje k uzavření, protože na jednotkách intenzivní péče zůstalo volných 15 lůžek. Kampánie, která má 5,8 milionu obyvatel, zaznamenává po desetimilionové Lombardii druhý nejvyšší denní přírůstek nově nakažených koronavirem. V pondělí region registroval 18 314 nemocných a 85 pacientů je hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče.

Nákaza novým typem koronaviru v domově pro seniory Diakonie v Sobotíně na Šumpersku již postihla 31 klientů a 16 zaměstnanců, je to téměř dvojnásobek počtu oproti minulému týdnu. Osm klientů v souvislosti s onemocněním zemřelo, ve všech případech šlo o seniory s řadou dalších onemocnění, uvedlo na svých stránkách vedení domova. Domov je kvůli rozšířenému onemocnění v izolaci od začátku října. Kvůli personálnímu oslabení využil pomoci čtyř studentek sociálních a zdravotních oborů.

Vakcíny prodávané v Evropské unii budou moci mít popis jen v jednom jazyce, a to angličtině. Shodli se na tom podle agentury Reuters evropští regulátoři, a vakcíně tak udělili výjimku z běžného pravidla, aby balení zboží prodávaného v EU mělo popisek ve více jazycích, používaných ve společenství 27 států.

Do jazyků jednotlivých zemí bude v tomto případě přeložen papírový leták, který bude krabičku s látkou provázet. Rozhodnutí pomůže urychlit distribuci očkování, jakmile bude k dispozici, píše Reuters. 

Město Plzeň a fakultní nemocnice v úterý spustily výzvu pro občany, kteří chtějí pomoci sociálním službám nebo nemocnici. Kampaň Pomáháme Vám, pomozte Vy i nám hledá pečovatele pro domovy seniorů i další pobytová zařízení a obslužný personál pro nemocnice. Snahou je předejít personální nouzi v době šíření koronaviru. Výkon práce bude za odměnu. Řekl to plzeňský primátor Martin Baxa (ODS).

Senát by o zákonech ve vztahu k epidemii koronaviru, o jejichž zrychlené projednání požádala vláda, měl rozhodovat ve čtvrtek 29. října. Termín stanovil organizační výbor horní komory.

Přehled nejdůležitějších událostí:

Noční zákazy vycházení vyhlásila v předchozích dnech některá evropská města, tento zákaz platí například od soboty ve Francii v devíti největších městech (tedy pro asi 20 milionů Francouzů) mezi 21:00 a 6:00 hodinou a ode dneška ve stejnou dobu ve Slovinsku (dva miliony lidí).

Firma Linet a vláda uzavřely v pondělí smlouvu o dodání 1618 zdravotnických lůžek. První dvě stovky poveze společnost do polní nemocnice v Praze Letňanech ve středu, informovala dnes Daniela Benešová za Linet, který má provoz ve středních Čechách.

Vláda minulý týden projevila zájem o 4000 lůžek. "Zareagovali jsme okamžitě. Připravili plán výroby i nabídku, byla to pro nás jasná priorita. Jsem česká firma a chceme pomoct Česku, když nás potřebuje," uvedl ředitel Linetu Tomáš Kolář. Zakázku, pro kterou je nyní podepsána smlouva, bude tvořit 1198 standardních lůžek a 420 lůžek pro intenzivní péči.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) naznačil, že mohou přijít další, přísnější opatření k omezení šíření nového koronaviru. Konkrétnější však před poslanci nebyl. Řekl, že i za současných omezení je kontaktů mezi lidmi stále příliš mnoho. Restrikce podle Prymuly nejsou vždy dodržovány. Největší nápor na zdravotnický systém očekává Prymula mezi 3. a 11. listopadem.

"Tím je logické, že budeme muset zřejmě představit vládě přísnější opatření," řekl ministr. Nezbývá podle něho příliš času. "Na vrcholovou kapacitu, kterou už těžko ovlivníme, protože tady je doběh nějakých deseti až 14 dnů, že se dostaneme podle předpokladů se špičkou někdy 11. listopadu," uvedl.

Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka na dva týdny omezí pohyb obyvatel, opustit region budou moci lidé jen z důležitých důvodů, například kvůli práci. Podobná uzavírka platí ve Španělsku, kde se počet nakažených od počátku pandemie už blíží milionu, v řadě měst, včetně jeho metropole Madridu, kde má ale toto opatření skončit v sobotu.

Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa dnes na tiskové konferenci řekl, že vláda zvažuje možnost nočního zákazu vycházení v celé zemi. K tomu by ale bylo podle Illy zřejmě nutné vyhlásit ve Španělsku opět nouzový stav, proti němu je opoziční Lidová strana (PP). 

Ve středních Čechách přibylo za 24 hodin 1177 nově nakažených koronavirem. V regionu je nyní 14 577 lidí s nemocí covid-19. Počet zemřelých vzrostl o dva na 72, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice. Od počátku pandemie onemocnělo ve Středočeském kraji již 23 322 lidí.

Veřejné slyšení Senátu o dotační politice a střetu zájmů, které se mělo konat ve čtvrtek, bylo kvůli vývoji epidemie koronaviru odloženo na neurčito. O odkladu v úterý rozhodl organizační výbor horní komory. Informovala senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Nový termín slyšení podle ní určí senátoři na některé z příštích schůzí.

Pražský městský soud v úterý zrušil rozhodnutí pražské hygienické stanice, které v září zakázalo osobní přítomnost vysokoškolských studentů na výuce. Pravomocným rozsudkem vyhověl podané správní žalobě. Uvedl, že rozhodnutí hygieniků je nepřezkoumatelné, protože v něm chybí dostatečné zdůvodnění. Na rozhodnutí upozornil server Česká justice.

Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová řekla, že rozsudek nebude mít žádné praktické důsledky, protože od 14. října jsou vysoké školy uzavřené podle rozhodnutí vlády. Zmínila nicméně, že hygiena využije opravné prostředky. V úvahu připadá podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Výdajová okénka fungují lépe než na jaře, shodují se v analýzách prvních tří dnů po příkazu zavření restaurací stravenkové firmy. Plánují slevy a podpory gastronomickým provozům, sdělili jejich zástupci ČTK. Například podle Edenredu, který provozuje systém Ticket Restaurant, bylo dva dny po uzavření o 15 procent více otevřených restaurací než na jaře po tehdejším "lockdownu". Tržby se jim nyní propadly o zhruba polovinu, na jaře šlo o 83 procent.

V Karlovarském kraji se zapojili do pomocných prací ve dvou covidových centrech v nejdeckém Rehosu a v nemocnici Mariánské Lázně i vojáci. Kraj nicméně stále shání kvůli nedostatku personálu zdravotníky a dobrovolníky, kteří by vypomáhali v nemocnicích nebo v covidových centrech. V nemocnici již pomáhají studenti středních zdravotnických škol, medici, hasiči nebo záchranáři, řekl novinářům hejtman Petr Kubis (ANO).

V Íránu za uplynulý den přibylo přes 5000 nakažených koronavirem, což je nejvyšší denní údaj od začátku epidemie. Tamní zdravotnické úřady také oznámily 322 nových úmrtí, o něco méně než v pondělí. Podle agentury AP jsou teheránské nemocnice přeplněné a minulý týden úřady hlásily, že na jednotkách intenzivní péče už nejsou volná lůžka.

Celkově v zemi s covidem-19 zemřelo přes 31 000 lidí a nakazilo se více než 539 tisíc lidí. Minulý týden se denní nárůst nových případů nákazy pohyboval pod pěti tisíci.

Češi při současné vlně epidemie koronaviru zatím jen mírně omezili své kontakty s ostatními, v druhém říjnovém týdnu byli v blízkém kontaktu v průměru s 20 lidmi. Proti letním prázdninám, kdy byla situace podobná jako před epidemií, je to zhruba o dva kontakty méně. Proti březnu, kdy se nákaza koronavirem začala šířit, je to však přibližně o 12 více. Vyplynulo to z výzkumu, který v úterý zveřejnila organizace PAQ Research. Podle ní je současný stav dán mimo jiné tím, že práci z domova nyní využívá méně lidí než na jaře.

Koronavirová nákaza se rozšířila zhruba do poloviny z 28 domovů pro seniory a zdravotně postižené zřizovaných Jihomoravským krajem. Nemoc covid-19 tam mají desítky lidí, klientů i zaměstnanců. Hospitalizovaných z ústavů jsou jednotky, stejně i zemřelých. Řekl to hejtmanův náměstek Marek Šlapal (ČSSD). V domovech je podle něj nedostatek zaměstnanců, situaci se ale daří s vypětím sil zvládnout díky dobrovolníkům. Nakažení jsou i v domovech jiných zřizovatelů.

Vedení Karlových Varů je v dobrovolné karanténě. U dvou radních se potvrdilo onemocnění covid-19. Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) a všichni náměstci se odebrali do dobrovolné domácí karantény, potvrdila Pfeffer Ferklová. Jednotliví nakažení nebo lidé v karanténě jsou i mezi pracovníky magistrátu, úřad ale zatím činnost výrazně nemusel omezit.

Rusko hlásí další rekord v počtu nově prokázaných případů koronaviru. Za poslední den úřady potvrdily nákazu u dalších 16 319 lidí. Celkem se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo od začátku pandemie už 1 431 635 osob.

Dalších 269 nakažených za posledních 24 hodin zemřelo, celkem Rusko od vypuknutí pandemie zaznamenalo už 24 635 úmrtí.

Péče o hospitalizované dětské pacienty ve Zlínském kraji se začíná soustředit do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB). Dětská oddělení v nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži jsou v době pandemie koronaviru poloprázdná, snahou tedy je maximálně uvolnit lůžkové a personální kapacity, které všechny nemocnice potřebují v souvislosti s organizací péče o covidové pacienty, sdělil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Aplikace eRouška zaznamenávající kontakty s nakaženými covidem-19 by měla být po aktualizaci přesnější. Uživatelé si v poslední době stěžovali na falešná hlášení, uvedli na twitteru zástupci Chytré karantény, jejíž je aplikace součástí. Aktualizace je zatím pro telefony s operačním systémem Android, připravuje se i pro výrobky Apple. Aplikaci má aktivováno 1,265 milionu lidí.

Zasedání Poslanecké sněmovny začne krátkou diskusí k epidemii koronaviru, řekla novinářům místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřina Valachová. Z dohody grémia komory podle ní vyplynulo, že debata by měla být maximálně věcná a z každé z devíti stran zastoupených ve Sněmovně se do ní zapojí jen jeden zástupce. Zařazení diskuse o aktuální druhé vlně epidemie v Česku žádaly opoziční strany.

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 1524 potvrzených případů nákazy koronavirem. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve spolkové zemi Horní Rakousy, která hraničí s Českem, vstoupila v platnost nová opatření proti šíření viru.

Od počátku epidemie se v Rakousku infekce koronavirem prokázala u více než 67 000 lidí. S covidem-19 zemřelo 914 nakažených. Přes 51 400 lidí se viru SARS-CoV-2 zbavilo.

Nad hranicí jednoho tisíce se denní přírůstky v Rakousku drží od 13. října. Dosavadní rekord v počtu nakažených za den ohlásila alpská země v sobotu, kdy přibylo 1747 případů. V nemocnicích je nyní 889 pacientů s covidem-19, z toho 145 na jednotkách intenzivní péče.

Pražské městské policii (MPP) se v posledním týdnu zdvojnásobil počet zaměstnanců nakažených nemocí covid-19. K dnešnímu dni eviduje 26 nakažených, většina jsou strážníci. Zvýšil se rovněž počet zaměstnanců v karanténě. Řekl to v úterý ředitel MPP Eduard Šuster. Městskou policii zřizuje hlavní město a má přes 2000 zaměstnanců. Praha patří k pandemií nejpostiženějším regionům.

Na jižní Moravě přibylo za posledních 24 hodin 539 potvrzených případů nemoci covid-19 a šest úmrtí v souvislosti s tímto onemocněním, uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Připravované plošné testování obyvatel Slovenska na koronavirus bude patrně dobrovolné. Kdo se ale žádným testem neprokáže, bude muset nastoupit do karantény, řekl premiér Igor Matovič. Pilotní fáze otestování lidí ve vybraných regionech země je naplánována už na konec tohoto týdne, hlavní část se pak uskuteční zejména o dalších dvou víkendech.

Liberečtí chemici pomohou s péčí o seniory ve dvou domovech v Libereckém kraji, kde klienty i personál ve větší míře zasáhl koronavirus. Dva týmy po šesti vojácích z liberecké chemické brigády vyrazily dopoledne na pomoc do domovů důchodců v Jablonci nad Nisou a v Rokytnici nad Jizerou. Zatímco z Jablonce se bude tým každý den vracet do kasáren, v Rokytnici mají vedle jídla zajištěné i ubytování, řekl v úterý před odjezdem vojáků náčelník štábu Jan Fiala.

Nemocnice Šumperk kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem-19 a chybějícímu personálu požádala o výpomoc okolní praktické lékaře, ambulantní specialisty i jejich zdravotní sestry. Nemocnici aktuálně chybí z více než tisícovky zaměstnanců zhruba 120 pracovníků, kteří jsou v izolaci, karanténě či se starají o členy domácnosti, řekla mluvčí nemocnice Hana Hanke.

Pražští strážníci zaznamenali od 1. do 20. října 3666 případů, kdy lidé v MHD porušili nařízení proti šíření nemoci covid-19 a neměli nasazenu roušku. Většina přestupků byla vyřešena domluvou. Sdělil to ředitel pražské městské policie Eduard Šuster. Proti minulému úterý strážníci zaznamenali o 1886 takových případů více. V říjnu dosud řešili strážníci 4648 případů porušení krizových a mimořádných opatření.

Plicní ventilátory CoroVent vyvinuté na jaře s pomocí peněz českých dárců by podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) měly mít do středy českou registraci pro nouzové použití. Uvedl to ve videu, které bylo v úterý ráno zveřejněno na jeho profilu na Twitteru. V Česku je podle posledních dat v nemocnicích 1898 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, aktuálně je obsazeno 52 procent.

V Královéhradeckém kraji bylo dopoledne 4223 aktivních případů koronaviru o 127 více než v pondělí v 9:00. Za posledních 24 hodin stoupl i počet úmrtí lidí s covidem o tři na 50. Od začátku pandemie v hradeckém kraji bylo zjištěno 7506 potvrzených případů covidu-19, o 337 více než v pondělí dopoledne. V regionu se dosud vyléčilo z koronaviru 3233 lidí, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice v Hradci Králové. Hygienici údaje zveřejňují k 9:00.

Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku pandemie. Zároveň se v posledním dni rekordní počet lidí uzdravil, a to 3044 nakažených, píše server Ukrajinska Pravda. Nově se virem v zemi nakazilo 5469 osob.

Firma Nanospace má v e-shopu, kde prodává české nanoroušky i respirátory, denně kolem 1000 objednávek. Je to několikanásobně víc než v létě. Poptávka vzroste pokaždé, když vláda vyhlásí nová koronavirová opatření. Nanospace dokončuje certifikaci, aby mohla roušky začít vyrábět jako chirurgické. Firmě roste i prodej lůžkovin z nanovláken. Řekl obchodní ředitel Nanospace Jiří Kůs.

Indie dnes ohlásila nejnižší denní nárůst případů koronaviru a úmrtí s covidem-19 za poslední tři měsíce. Za uplynulý den se tam nákaza potvrdila u 46 790 lidí a zemřelo 587 lidí. Přesto zůstává země po USA co do nakažených druhou nejpostiženější na světě. Od začátku epidemie se v Indii nakazilo téměř 7,6 milionu lidí a zemřelo 115 197 nemocných.

V Praze se denní nárůst potvrzených případů koronaviru vrátil zpět nad 1000, v pondělí přibylo 1050 nakažených. V neděli byl počet pozitivních testů zhruba o 400 nižší. Od března se v Praze nakazilo přes 32 000 lidí, z toho zhruba 14 500 se z nemoci vyléčilo a 259 pacientů s prokázanou nákazou zemřelo. Aktuálně je tak v metropoli 17 354 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

 V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo již přes 182 000 lidí (k dnešku jich je 181 962). Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupá, v posledních dnech rostou počty prokázaných případů o 10 000 za jeden až dva dny.

Poslední dobou se objevují studie, podle nichž se většina lidí nakazí aerosolem.

Za 24 hodin přibylo v Ústeckém kraji v pondělí k 18:00 celkem 272 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Je to nižší přírůstek než v předchozích dnech. Krajská zdravotní, která spravuje pět nemocnic v regionu, zvyšuje kapacitu lůžek pro lidi s novým typem koronaviru.

Německo hlásí 6868 nových případů nákazy koronavirem a 47 úmrtí za posledních 24 hodin, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha.

Česko, které má přibližně osmkrát méně obyvatel, ohlásilo za pondělí 8076 nově potvrzených případů, což představuje nejvyšší nárůst v prvním pracovním dni týdne od začátku epidemie.

Aktuálně nemocných je v Česku přes 105 000 lidí, většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale roste. Nyní jich je přes tři a půl krát víc než na konci září. Počet pacientů s covidem s těžkým průběhem se ztrojnásobil, v neděli vyžadovalo intenzivní péči 589 hospitalizovaných. Údaje za pondělí zveřejní ministerstvo zdravotnictví dnes vpodvečer.

Předchozí pondělí bylo o téměř 3800 případů méně. Do statistik od pondělního podvečera přibylo dalších 12 úmrtí, celkem s nemocí covid-19 zemřelo 1513 lidí, na pondělí připadá zatím 46 úmrtí. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 3721 lidí.

Denní nárůst prokázaných případů nemoci covid-19 v Česku se vrátil nad 8000, v pondělí přibylo 8076 nakažených. Je to nejvyšší nárůst v prvním pracovním dni týdne od začátku epidemie.

Argentina se stala pátou zemí na světě, která překročila hranici jednoho milionu potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Smutného mezníku Argentina dosáhla poté, co se v posledních týdnech šíření nákazy zrychlilo.

V jihoamerické zemi s přibližně 45 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo 1 002 662 lidí, z nichž 26 761 zemřelo, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Irská vláda oznámila jedny z nejpřísnějších protikoronavirových opatření v Evropě. Zavřou se maloobchodní prodejny, které neposkytují klíčové služby, restaurace a hospody budou nově smět pouze prodávat jídlo s sebou. Zároveň vláda obyvatele vyzvala, aby se drželi ve vzdálenosti do pěti kilometrů od domova. Školy v Irsku naopak zůstanou otevřené.

Mezi Trumpem a Faucim nepanuje shoda o tom, jak zvládnout pandemii covidu-19, která si jen ve Spojených státech vyžádala už skoro 222 000 mrtvých a oslabila pozici republikánského prezidenta před volbami, jež se uskuteční 3. listopadu.

V Jihočeském kraji dnes zemřeli další tři pacienti s koronavirem. Od poloviny září hygienici v regionu evidují více než čtyři desítky takových úmrtí. Celkem na jihu Čech od března zemřelo 53 pacientů s koronavirem.

Nejvyšší velitelé americké armády už dostali povolení k návratu na pracoviště po izolaci, kterou zahájili před necelými dvěma týdny v souvislosti s pozitivním testem druhého muže pobřežní stráže. S odvoláním na činitele z ministerstva obrany o tom dnes informovala agentura AP.

První oblast v Německu přistoupila k částečnému lockdownu.

Několik španělských regionů v pondělí zpřísnilo restrikce ve snaze zastavit druhou vlnu koronavirové nákazy. Španělsko je z hlediska počtu nakažených nejhůře postiženou zemí v západní Evropě a v následujících dnech patrně překoná hranici milionu infikovaných, informovala agentura Reuters.

 Ve Francii prudce roste počet hospitalizovaných s covidem-19, poprvé od 12. června je jich více než 11 000. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na francouzské zdravotní úřady. Na jednotkách intenzivní péče francouzských nemocnic je nyní přes 2000 nakažených s koronavirem, což je nejvíce od 17. května.

Nemocnice musí do systému koordinace péče nově hlásit nově přijatého s covidem-19 do hodiny. Dosud to musely podle nařízení ze 24. března dělat jednou denně. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Nové případy hlásily nemocnice každý den do 10:00 ráno, do hodiny jen nové vážné případy a zhoršení stavu vyžadující intenzivní péči.

"Velmi si hlídám, co říkám, nechci viset někde na titulku, že jsem v rozporu s vládou. Komunikace je oblast, kde jsou asi největší rezervy," uvedl Jan Hamáček ve speciálním vysílání DVTV.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nevyloučil podporu konání škol v přírodě pro děti z prvního stupně základních škol, aby bylo možné pokračovat ve výuce a zároveň zamezit šíření koronaviru ve společnosti. Řekl to v pondělí novinářům po jednání vlády. Na rozhodnutí je ale podle něj příliš brzy, bude záležet na vývoji epidemie v nadcházejících dnech.

Ministerstvo zdravotnictví je před podpisem smluv se dvěma největšími dodavateli zdravotnických lůžek v Česku. Bezprostředně po podpisu smlouvy dodají 600 lůžek do vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech, řekl dnes po jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Lůžka, která jsou ve státních zásobách, podle Prymuly neodpovídají standardům.

Podzimní vlna koronavirové nákazy přiměla tento týden k omezení provozu instituce Evropské unie. Poslanci Evropského parlamentu, kteří se v pondělí měli podle původních plánů sejít ve Štrasburku, zahájili v rámci prevence šíření viru plenární schůzi na dálku. Ministerská jednání, která se tento týden konají v Lucemburku, jsou podle diplomatů na několik týdnů patrně posledními osobními setkáními zástupců unijních vlád. Do virtuálního prostoru se po pandemií ovlivněném summitu z minulého týdne přesunují i jednání unijních prezidentů a premiérů.

O případném zavedení lockdownu se podle ministra Prymuly nebude diskutovat na vládě tento týden. Podle něj musí opatření prokázat účinnost za 14 dní.

Srbské zdravotnické úřady v pondělí v bělehradské sportovní hale Arena zprovoznily dočasnou nemocnici pro nakažené covidem-19. Letos je to už podruhé, co srbská armáda nemocnici otevírá. Podobná zařízení se staví také v hlavních městech Česka a Polska.

Nosit roušku bude od středy povinné i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Novou povinnost v pondělí schválila vláda, informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula. Povinné budou také roušky v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny.

Roušky bude od středy nutné nosit i venku na území obcí, pokud budou lidé od sebe blíže než dva metry, a v autě, uvedl Prymula. Výjimku mají rodiny.

Pohřební služby streamují obřady.

Do večera přibylo zatím 4086 potvrzených případů covidu, tedy dvakrát více než do 18:00 minulé pondělí. Nakažených je nyní v Česku téměř 104 000.

Pardubičtí basketbalisté se kvůli výskytu koronaviru v kádru ocitli v karanténě. Východočeský celek je už sedmým klubem v Národní basketbalové lize, ve kterém se nákaza objevila. Pardubice na svém webu oznámily, že na konci minulého týdne bylo pozitivně testováno několik hráčů i členů realizačního týmu, poté co se u některých z nich objevily příznaky nemoci.

Počet lidí s covidem v nemocnicích stoupl o dalších 202 na celkem 3721. Ve vážném stavu je 589 z nich. Přibylo dalších 79 úmrtí, obětí je dosud 1501.

Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním možném počtu a přijímají další opatření, jak zajistit akceschopnost sboru a bezpečnost ve městě. Připraveny pomoci jsou jednotky dobrovolných hasičů, v záloze jsou krizové scénáře při dalším zhoršení situace. K dnešku bylo pozitivně testovaných na covid-19 dvacet hasičů, 12 je v karanténě a 62 má nařízenou izolaci. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí hasičů Martin Kavka. V Praze je přes 850 příslušníků hasičského záchranného sboru.

V Rusku za den přibylo rekordních 15 982 potvrzených případů koronaviru. Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na federální operativní štáb. Dalších 179 lidí s nemocí covid-19 za poslední den zemřelo. Celkem se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo od začátku pandemie už 1.415.316 lidí. Přes 15 000 nově nakažených Rusko poprvé zaznamenalo ve čtvrtek.

Čtyři vzdělávací skupiny pro děti svých zaměstnanců otevřela v pondělí Fakultní nemocnice Plzeň. Největší zdravotnické zařízení jihozápadních Čech tak umožní zaměstnancům, kteří by jinak byli kvůli uzavření základních škol doma s dětmi, aby je nechali ve vzdělávací skupině a sami mohli pracovat. Skupiny jsou rozmístěné v obou nemocničních areálech na Lochotíně i na Borech. Řekla to mluvčí fakultní nemocnice Gabriela Levorová.

Kvůli narůstajícímu počtu lidí s nemocí covid-19, kteří potřebují hospitalizaci, omezí od úterý Stodská nemocnice dočasně provoz ve své porodnici. Lůžka novorozeneckého oddělení nemocnice využije pro pacienty interního oddělení, kteří nemají koronavirus. Celé interní oddělení nemocnice vyčlení pro péči o nemocné s covidem. Rodičky, které plánovaly ve Stodu v nejbližší době rodit, nemocnice žádá, aby po dobu nezbytně nutnou dočasně využily služeb rodinné porodnice v Domažlické nemocnici.

Zavřené restaurace a kavárny, povinnost pracovat z domova, pokud je to možné, či zákaz nočního vycházení. Tak vypadá ode dneška realita druhé koronavirové vlny v Belgii, která je v poměru nových případů covidu-19 na obyvatele hned po Česku nejhorší z celé Evropské unie. Na rozdíl od české vlády se ta belgická rozhodla zatím nechat otevřené školy, divadla či kina, o čemž se v médiích či na sociálních sítích vedou velké diskuse.

S péčí o seniory v domovech v Libereckém kraji pomůže armáda. Ve třech krajských zařízeních se koronavirem nakazilo zhruba 50 klientů a chybí také třetina pracovníků přímé péče. Největší problémy mají nyní v domovech v Jabloneckých Pasekách a také v Rokytnici nad Jizerou. Na pomoc by mělo v úterý dorazit 12 vojáků, šest pomůže v Pasekách a šest v Rokytnici, řekl dnes náměstek libereckého hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda (ČSSD).

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun, schválila to dnes vláda. Na Twitteru to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Ta minulý týden uvedla, že půl miliardy korun pro toto odvětví je vyčleněno z rozpočtu jejího resortu.

 Notářská komora uspořádá i letos den otevřených dveří, tentokrát ovšem kvůli koronavirové situaci na dálku. Zájemci se mohou ve čtvrtek 22. října obracet na pět telefonních linek, kde jim budou notáři zdarma odpovídat na dotazy ze svého oboru. Očekávají mimo jiné otázky na problematiku tunelování fondů oprav společenství vlastníků jednotek.

Ministerstvo spravedlnosti dnes doporučilo předsedům soudů, aby kvůli nepříznivé epidemické situaci zvážili nutnost konání nařízených jednání i nařizování jednání nových. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Prodlení, která v této souvislosti vzniknou, nebude ministerstvo pokládat za průtahy v řízení. Doporučení bude platit od středy.

Nemocnice Znojmo má kvůli covidu-19 nedostatek personálu, o víkendu musela povolat na pomoc i vyučující ze zdravotnických škol. Zařízení má 64 zaměstnanců s pozitivním testem nebo v karanténě. Potřebuje proto minimálně 25 mediků, nyní má jednu medičku. V nemocnici, která má přes 1000 zaměstnanců, leží 77 pacientů s covidem-19. Nedostatek zaměstnanců řeší i jiné nemocnice včetně obou brněnských fakultních.

Znojemská nemocnice je největší nemocnicí zřizovanou krajem. "Máme dostatek lůžek včetně přístrojového vybavení pro pacienty s covidem-19, ale problém je chybějící personál, který by se o pacienty staral. Máme 64 zaměstnanců, kteří jsou buď pozitivní nebo v karanténě a nemohou práci vykonávat, protože mají příznaky nemoci," uvedl ředitel nemocnice Martin Pavlík.

Wales zavede kvůli šíření koronaviru od pátku na více než dva týdny celostátní karanténu. Zavřít se budou muset všechny podniky vyjma těch, které jsou pro fungování země nezbytné, oznámil velšský první ministr Mark Drakeford. Každá ze čtyř částí Spojeného království si určuje vlastní opatření v boji s pandemií. Ve Walesu žijí asi tři miliony z 67 milionů obyvatel Británie.

Radní Vysočiny v úterý projednají uvolnění dalších dvou milionů korun na nákup ochranných pomůcek. Kvůli rostoucímu počtu nakažených covidem-19 je hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) připravený podepsat 75 pracovních příkazů pro studenty odborných středních škol a Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ), pomáhat by měli ve zdravotnictví a sociálních provozech. Po dnešním jednání krizového štábu kraje to řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

Vládní ČSSD chce ještě v souvislosti s návrhem státního rozpočtu na příští rok jednat o platech ve státním sektoru. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes v tiskové zprávě uvedl, že je nepřijatelné nepřidat hasičům, policistům a zdravotníkům, kteří v první linii bojují s covidem-19. Rozpočtem se schodkem 320 miliard korun se dnes začne zabývat vláda.

Návrh státního rozpočtu počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic. Hamáček dnes uvedl, že debata o zvyšování platů vládu teprve čeká. "Pro mě je nepřijatelné, aby nerostl plat těm, kdo byli v první linii v boji proti covidu-19, hasičům, policistům či zdravotníkům," řekl. ČSSD bude chtít, aby jim odměny vzrostly.

Polský vicepremiér a předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński je preventivně v karanténě, protože se setkal s osobou nakaženou koronavirem. Podle veřejnoprávní stanice TVP nemá příznaky.

Ministerstvo spravedlnosti připravilo v reakci na vyhlášený nouzový stav novelu, jež má obdobně jako na jaře zmírnit dopady nastavených opatření na lidi a firmy v insolvenci. Například podnikatelům, kteří se kvůli vládním omezením dostanou do přechodných hospodářských obtíží, chce odložit povinnost podat na sebe insolvenční návrh. 

"Vliv omezení přijatých orgány veřejné moci v boji s novým koronavirem se bezpochyby projevuje i na ekonomické situaci lidí a podnikatelů v České republice. Řadě z nich se výrazným způsobem propadly příjmy v důsledku ztráty zákazníků, došlo k omezení provozu obchodních závodů, navýšení nákladů na zajištění hygienických standardů či v nejzazším případě dokonce k uzavření provozoven," konstatoval úřad v předkládací zprávě.

Írán zaznamenal v minulých 24 hodinách 337 úmrtí s covidem-19, což je rekordní údaj od začátku epidemie. Země je nejpostiženější ve svém regionu, má přes 30 000 mrtvých a více než 534 000 potvrzených nákaz.

Statistiky úmrtí začaly v Íránu prudce stoupat v minulých týdnech, podle tamních úřadů už v hlavním městě nejsou na jednotkách intenzivní péče volná lůžka

Íránské úřady ani v minulosti nenařídily celkovou uzávěru ze strachu z dalšího poškození ekonomiky ochromené americkými sankcemi. Jak napsala agentura AP, v posledních dnech ale začaly vyhlašovat částečná omezení - vláda nařídila znovu zavřít školy a univerzity, které obnovily výuku teprve nedávno. V Teheránu zůstávají zavřená muzea, knihovny a další veřejná místa. Venku se musí povinně nosit roušky.

Krajský domov seniorů U Biřičky v Hradci Králové je v karanténě. Koronavirus má jedna klientka, která je nyní hospitalizována ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Jak se nákaza do zařízení dostala, se nepodařilo zjistit. Vedení domova nechá v příštích dnech otestovat 550 lidí, sdělili dnes zástupci kraje. V Domově U Biřičky nejde o první výskyt koronaviru.

Domov U Biřičky je největší zařízení svého druhu v Královéhradeckém kraji. Ubytováno je tam 340 klientů, o které pečuje 240 pracovníků.

Slovinská vláda dnes kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru vyhlásila třicetidenní nouzový stav. Kabinet rovněž zavedl zákaz nočního vycházení, a to od 21:00 hodin do 6:00 hodin. Opatření platí ode dneška.

Ministr vnitra Aleš Hojs na tiskové konferenci dále oznámil, že budou zakázány veřejné a náboženské akce. Slovinci se nebudou moci setkávat ve větším počtu, než je šest lidí najednou. Dosud se mohlo ve Slovinsku sejít maximálně deset lidí. Vláda také zakázala cestování mezi jednotlivými regiony země, které jsou nákazou nejvíce postižené.

Počet potvrzených případů se minulý týden oproti týdnu předchozímu více než zdvojnásobil, a to z 2255 případů na 4845 potvrzených případů. Dnes Slovinsko ohlásilo 537 nových případů nákazy z celkových 2637 testů, což znamená, že země poprvé eviduje více než dvacet procent testů pozitivních na koronavirus.

Neziskové organizace, které poskytují sociální služby seniorům, postiženým, dlouhodobě nemocným, lidem bez přístřeší, rodinám v nouzi či obětem domácího násilí, mohou žádat o peníze z mimořádného Fondu pomoci potřebným. Kvůli druhé koronavirové vlně ho zřídil Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV). Podpora se dá využít na získání nových spolupracovníků na dohodu, pořízení ochranných pomůcek i techniky či na pokrytí zvýšených výdajů na dopravu. 

Na jaře musely knihovny v nouzovém stavu zavřít, nyní zatím zůstávají v provozu a přizpůsobují se poptávce a okolnostem koronavirové pandemie. Některé jihomoravské knihovny zkrátily provozní dobu, jiné ji naopak prodloužily, aby víc vyhovovala školákům, kteří teď nemají dopoledne výuku. Plánované akce jsou buď zrušené, anebo převedené do on-line prostoru.

"Aktuálně se zájem o půjčení knih zvyšuje. Půjčují si víc hlavně studenti, kteří teď mají distanční výuku," řekl mluvčí Moravské zemské knihovny Radoslav Pospíchal.

Senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) dohodli s ministry Karlem Havlíčkem (za ANO) a Tomášem Petříčkem (ČSSD) konkrétní kroky, které povedou k přijetí a využití pěti automatizovaných linek na výrobu roušek z Tchaj-wanu. Vystrčil to dnes oznámil na svém Twitteru. Jednání členů vlády označil za "velmi konstruktivní". Ministr zahraničí Petříček na svém Twitteru dohodu potvrdil.

Českobudějovická nemocnice od středy odkládá hospitalizace i operace, u nichž je to bezpečné. Omezení potrvá zřejmě do 13. listopadu. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Iva Nováková.

"O odložení konkrétních typů výkonů rozhoduje vždy primář oddělení. Opatření se netýká léčby akutních onemocnění a onemocnění, jejichž odklad by mohl vést k poškození zdraví pacientů (například onkologická léčba). Pacienty, jejichž zákrok byl odložen, vyrozumí telefonicky či e-mailem personál naší nemocnice. Od pondělí 19. října jsme také uzavřeli druhé výdejní místo Lékárny pro veřejnost v ulici L. B. Schneidera," uvedl předseda představenstva českobudějovické nemocnice Michal Šnorek.

V nemocnicích v Libereckém kraji bude nejpozději do konce týdne k dispozici 400 míst pro pacienty s covidem-19. Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Aktuálně je v kraji hospitalizováno 162 lidí s koronavirem, z toho 36 ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných v kraji rychle roste, od minulé středy se jejich počet zdvojnásobil. Více než polovina nemocných leží v liberecké nemocnici, která je největším zařízením svého druhu v kraji.

Lůžek s plicními ventilátory je od začátku října v nemocnicích o 90 víc, nyní celkem 1882. Kapacita se postupně plní, za měsíc ubylo volných lůžek o více než šest procent, jen za necelý týden skoro o čtyři procenta. Nejméně těchto lůžek neobsazených mají v Karlovarském kraji, nejvíc v Plzeňském. Vyplývá to z dat dispečinku intenzivní péče ze soboty 17. října, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. V nemocnicích je aktuálně více než 3500 lidí s covidem-19. V těžkém stavu, který nejčastěji plicní ventilaci vyžaduje, je 587 z nich.

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje opět přibylo pacientů s koronavirem, k dnešku v nich leží 296 lidí s onemocněním covid-19, z toho 35 je na umělé plicní ventilaci a jeden na mimotělním oběhu. V neděli krajské nemocnice evidovaly 276 pacientů s covidem-19. Roste také počet chybějícího personálu, jde již o více než 460 zdravotníků ve všech čtyřech krajských nemocnicích, před týdnem jich chybělo 320.

"S covidem nebo v domácí karanténě je nyní 134 lékařů, sester a dalších nelékařských zdravotnických profesí, na ošetřovném zůstává doma padesátka zdravotníků," uvedl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Nemocnice již dříve požádaly o pomoc dobrovolníků či studentů.

Grémium ČSSD je v dobrovolné karanténě po čtvrtečním jednání, kterého se účastnil ministr zemědělství Miroslav Toman. Test u něho prokázal nákazu koronavirem. Členy grémia jsou další ministři včetně předsedy strany a ministra vnitra Jana Hamáčka a také předseda sněmovního klubu sociálních demokratů Jan Chvojka. Mluvčí ČSSD Eva Gregorová řekla, že všichni, kdo se jednání užšího vedení strany zúčastnili, jsou v dobrovolné karanténě a v úterý půjdou na test.

V Moravskoslezském kraji za neděli přibylo 664 lidí nakažených covidem-19. Denní přírůstek byl proti sobotě vyšší o 72 případů. Od počátku pandemie tak v regionu onemocnělo 18 734 lidí. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

V Karlovarském kraji začne ode dneška fungovat druhé zařízení pro pacienty nakažené covidem-19, pro které již nebudou stačit kapacity v hlavních nemocnicích. Jako první zařízení určil kraj nemocnici v Mariánských Lázních, kde je k dispozici 39 lůžek. Do Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče Rehos Nejdek, kde by mělo být připraveno 66 lůžek, se dnes začnou stěhovat první pacienti, řekla dnes mluvčí krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý se nakazil covidem-19. Nejedlý dnes Deníku N řekl, že nemá příznaky a dodržuje karanténu. S prezidentem se setkal deset dnů před tím, než absolvoval test. Server uvedl, že podle výsledků víkendových testů je nakažen ještě jeden zaměstnanec kanceláře prezidenta.

Polsko se chystá otevřít dočasnou nemocnici pro pacienty s onemocněním covid-19 na Národním stadionu ve Varšavě. Země tak reaguje na nárůst počtu lidí s koronavirem a obavy z přetížení zdravotnického systému. V prostorách stadionu bude 500 lůžek, první by měla být k dispozici už tento týden.

Server Rzeczpospolita píše, že vláda nechtěla provizorní zdravotnické zařízení nazývat polní nemocnicí, jelikož ty jsou budovány podle ní spíše z kontejnerů nebo stanů a jsou spojeny s armádou.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) je v karanténě po kontaktu s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), který má koronavirus. Zaorálek ČTK napsal, že se s kolegou setkal ve čtvrtek v Lidovém domě, jednali tam o situaci na řece Bečvě po ekologické katastrofě. Na test by měl jít Zaorálek podle mluvčí ministerstva kultury Michaely Lagronové v úterý.

V Rusku za den přibylo rekordních 15 982 potvrzených případů koronaviru. Dalších 179 lidí s nemocí covid-19 za poslední den zemřelo. Celkem se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo od začátku pandemie už 1 415 316 lidí.

První armádní konvoj dorazil na Letňany, informuje ČT. Z Hradce Králové vyrazil v 08:00, do Prahy přijel krátce po 10:00. Vojáci nyní začnou se skládáním materiálu a se samotnou stavbou nemocnice. Automobily s materiálem budou na letňanské výstaviště přijíždět i v příštích dnech, přivezou také materiál ze Správy státních hmotných rezerv. Nemocnice má v případě nouze sloužit pacientům s méně závazným průběhem nemoci covid-19. Připravena má být do neděle.

Královéhradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) se po kontaktu s nemocným nakazil koronavirem. "Můj test vyšel pozitivní, byť nemám vůbec žádné příznaky a cítím se dobře. Jsem v karanténě," oznámil dnes na Facebooku.

Řízení kraje v plném rozsahu převzal první náměstek hejtmana a jeho statutární zástupce Martin Červíček (ODS), řekl ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Červíček se má stát jako lídr ve volbách vítězné koalice ODS, STAN a Východočeši novým hejtmanem. Dnes ráno začalo pravidelné zasedání rady kraje, její jednání řídí Červíček.

Obavy Čechů z nemoci covid-19 v poslední době rostou, lidé ale sami polevují v nošení roušek či dodržování odstupu. Vyplývá to z říjnového průzkumu technologické a konzultační firmy Ipsos. Na jaře například omezovaly osobní styky se známými skoro dvě třetiny lidí v Česku, zatímco teď už jen třetina. V květnu také ještě většina Čechů věřila, že Česko zvolilo dobrý postup v obraně proti koronaviru, teď už mají lidé většinou opačný názor.

Podíl obyvatel ČR, kteří dodržovali opatření v dubnu a nyní (v pct.):

Duben 2020Říjen 2020
Nošení roušky8367
Používání dezinfekce5854
Pravidelné mytí rukou7975
Vycházení jen v nutných případech5730
Vyhýbání se místům s větší koncentrací lidí6859
Omezení využívání MHD4937
Omezení osobního styku se známými6230
Nošení ochranných rukavic3510

Zdroj: Ipsos

Kolona mířící do pražských Letňan jede po dálnici D11 a doprovázet ji bude Vojenská policie.

V dalších dnech ještě budou z Hradce Králové do Prahy mířit menší kolony s materiálem. Celkem by mělo být ze skladů 6. a 7. polní nemocnice v Hradci Králové do Prahy přepraveno 339 tun materiálu, a to pomocí 80 kusů vojenské techniky ve 49 kontejnerech. Další materiál se bude do Letňan navážet až do pátku a půjde o vybavení ze Správy státních hmotných rezerv.

Krajem zřizované nemocnice Jihlava a Třebíč ode dneška omezí kvůli koronaviru ambulantní péči. Nemocnice Pelhřimov to zřejmě po vyhodnocení epidemické situace udělá během tohoto týdne, řekl ředitel nemocnice Michal Kozár. Už dřív nemocnice omezily neakutní péči na svých lůžkových odděleních, aby šetřily lůžka pro pacienty s covidem-19 i personál, který se o ně bude starat.

V Olomouckém kraji přibylo v neděli dalších 232 pozitivně testovaných na covid-19. V porovnání s předchozími týdny je to až několikanásobný nárůst. Minulou neděli to bylo 80 případů a o týden dříve dvě desítky případů, vyplývá z dnešních informací ministerstva zdravotnictví. Dosavadní nejvyšší nárůst byl ve čtvrtek, kdy přibylo za 24 hodin 873 potvrzených případů onemocnění. O víkendu se však testuje méně. Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) v souvislosti se strmým růstem začne dnes stěhovat pacienty z některých klinik. Připraví tak další covid lůžka.

19 nakažených, 23 v karanténě, 70 v preventivní izolaci. Taková jsou v tuto chvíli čísla pražských hasičů.

V Praze přibylo v neděli 660 potvrzených případů koronaviru. Je to pokles oproti předchozím pěti dnům, kdy laboratoře odhalily vždy více než 1000 nakažených. Zároveň jde o nejvyšší nedělní nárůst od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Od března se v Praze nakazilo 31 028 lidí, z toho 14 157 lidí se z nemoci vyléčilo, zemřelo 255. Aktuálně je v metropoli 16 616 nakažených.

Koronavirová nákaza se celosvětově prokázala už u více než 40 milionů lidí. Na základě své statistiky, kterou opírá o data zveřejňovaná jednotlivými státy, o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která pandemii covidu-19 dlouhodobě sleduje, je nakažených zatím 39,899 milionu.

Nejvíce postiženou zemí světa zůstávají co do počtu potvrzených případů nákazy Spojené státy americké. Země s 328 miliony obyvatel má už více než 8,1 milionu infikovaných. Na druhé příčce je Indie, která hlásí téměř 7,6 milionu nakažených z 1,3 miliardy obyvatel. Třetí nejvíce zasaženou zemí je nadále Brazílie, která má zhruba 209 milionů obyvatel a potvrdila již 5,2 milionu nakažených.

V Ústeckém kraji se zvýšil za 24 hodin k nedělní 18. hodině večer počet pozitivně testovaných na covid-19 o rekordních 942. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Nejvíce aktivních případů je na Litoměřicku, v celém kraji je aktuálně 5807 nemocných. 

Nemoc se šíří v kolektivech, objevila se v několika domovech pro seniory. Testy o víkendu odhalily nákazu covid-19 u 32 klientů Domova pro seniory Podbořany na Lounsku. Většina nemá vážné komplikace. Z 62 testovaných zaměstnanců byl výsledek testu na covid-19 pozitivní u 22.

"Pacientů neustále přibývá a obáváme se toho, že naše kapacita stačit nebude," říká primář ARO táborské nemocnice Radovan Prchlík. Podívejte se, jak to vypadá na poslední instanci lékařského boje s covidem-19. 

Reportéři Aktuálně.cz se vydali do jihočeského Tábora. Zatímco personálu je málo, pacientů tu stále přibývá. Lékaři očekávají, že následující tři týdny budou krušné. "Za normálních okolností jsme měli z pěti lůžek obsazeno zhruba padesát procent. Náročné to je i v tom, že to je jiný styl práce. Jednak kvůli ochranným pomůckám, ale je to i psychicky náročné, protože výsledky bohužel nejsou tak radostné jako u jiných pacientů. Jejich prognóza je skutečně velice závažná," popisuje primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

V Německu koronavirus testy od propuknutí epidemie potvrdily u 366 299 lidí. Za posledních 24 hodin na komplikace spojené s covidem-19 zemřelo dalších 12 lidí a Německo se tak v celkovém počtu zemřelých blíží hranici jednoho tisíce. Více než 294 800 lidí se již z nemoci vyléčilo.

Německo za posledních 24 hodin eviduje 4325 nových případů nákazy koronavirem, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Agentura DPA upozornila, že víkendové bilance jsou obvykle nižší, protože tamní úřady neobdrží údaje od všech laboratoří. Oproti jiným pondělním statistikám ale počet infekcí výrazně vzrostl; minulý týden jich Německo oznámilo 2467.

Do statistik od nedělního podvečera přibylo dalších 20 úmrtí, celkem s onemocněním covid-19 zemřelo 1422 lidí. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 3519 lidí.

V neděli přibylo v Česku 5059 potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba o 3600 méně než v sobotu. Jde ale o nejvyšší nedělní nárůst od začátku epidemie. Z celého týdne je v neděli denní nárůst obvykle vždy nejnižší, nejméně se testuje. Aktuálně nemocných je přes 100 tisíc lidí.

Z Hradce Králové do Prahy vyrazí dnes v osm hodin ráno vojenský konvoj, který poveze vybavení do budované záložní nemocnice na výstavišti v pražských Letňanech. Nemocnice má v případě nouze sloužit pacientům s méně závazným průběhem nemoci covid-19. Připravena má být do příští neděle.

Svatby a pohřby se ode dneška mohou v Česku konat jen s omezeným počtem účastníků, podle vládních opatření proti šíření koronaviru jich může být nejvíce 30. Dosud platila pro tyto akce výjimka z přijatých restrikcí a mohlo se jich účastnit libovolné množství lidí. Následné svatební oslavy a smuteční hostiny v restauracích mohou být do půlnoci. Od minulého týdne jsou přitom restaurace, bary či kluby zavřené a lidé si v nich mohou jídlo koupit jen ve výdejových okénkách.

Čeští pendleři se mohou na bavorské straně přechodu Železná Ruda nechat zdarma testovat na covid i v pondělí od 06:00 do 18:00. Testování, které začalo v pondělí, skončilo ve čtvrtek. Němci ho ale kvůli velkému zájmu prodloužili. Dvě stanoviště na hraničním přechodu Bayerisch Eisenstein za čtyři dny otestovaly 1500 pendlerů jezdících za prací do Německa.

Zatím se testování prodloužilo o den, řekla koordinátorka česko-bavorské spolupráce Simona Fink ze Zemského úřadu v Regenu, který testování Čechů financuje za podpory vlády Dolní Bavorsko. O tom, zda budou testy na hranicích pokračovat i v dalších dnech, se rozhodne v pondělí.

Hasičský záchranný sbor dnes požádal prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU o humanitární pomoc kvůli covidu-19. Hasiči žádají o plicní ventilátory a přístroje pro podporu plicních funkcí. Informovali o tom na twitteru. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka žádají pro případ, že tuzemské kapacity nebudou stačit. Již v týdnu takto požádali o pomoc s lůžky.

Hasiči požádali o pomoc prostřednictvím CECIS, což je společný komunikační a informační systém pro mimořádné události. Systém je jedním ze dvou nástrojů mechanismu civilní ochrany EU. Propojuje úřady a kontaktní místa v členských státech a obsahuje databáze s informacemi o registraci a dostupnosti dobrovolně vyčleněných zdrojů zúčastněných států určených pro odezvu na katastrofy.

S koronavirovou nákazou se v Česku aktuálně potýká více než 100 tisíc lidí. Právě tolik pozitivních testů totiž laboratoře potvrdili jen za první polovinu října. Navíc se dá předpokládat, že další desítky tisíc lidí se nakazili aniž by o tom věděli. Od začátku března, kdy se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem prokazatelně nakazilo už přes 171 tisíc lidí, necelých 70 tisíc se z nemoci vyléčilo. 

V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo již přes 170 tisíc lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupá, v posledních dnech rostou počty prokázaných případů o téměř 10 tisíc denně. S koronavirovou nákazou se v Česku aktuálně potýká více než sto tisíc lidí.

Itálie zaznamenala 11 705 nových případů nákazy koronavirem, což představuje dosud rekordní denní nárůst. V souvislosti s covidem-19 zemřelo za posledních 24 hodin 69 lidí. V Británii se za poslední den infikovalo 16 982 osob a 67 zemřelo, informovala s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters.

Počet zemřelých s covidem-19 stoupl o 50 na celkových 1402. Hospitalizovaných bylo v sobotu podle dat ministerstva zdravotnictví 3519 pacientů, o 104 více než pátek. Laboratoře v sobotu provedly 28 834 testů, zhruba o deset tisíc méně než v rekordní pátek. Nakažených mezi testovanými bylo v sobotu 30,21 procenta.

Švýcarská vláda po mimořádném zasedání ohlásila zpřísnění opatření proti šíření covidové epidemie, která je v zemi na vzestupu. Povinnost nosit roušky byla rozšířena z prostředků veřejné dopravy celoplošně také na nádraží, letiště či autobusové a tramvajové zastávky. Kromě toho bude od pondělí roušková povinnost platit v uzavřených veřejných prostorech a na veřejných prostranstvích bude zakázáno shromažďování více než 15 lidí, informovala agentura Reuters.

Povinnost nosit roušky se bude vztahovat například na obchody, školy, kostely a kina, uvedla vláda. "Strmý nárůst počtu případů je v posledních dnech znepokojivý," uvedla vláda v dnešním prohlášení a dodala, že tento vývoj je zjevný ve všech věkových skupinách a ve všech kantonech. Stoupá také počet hospitalizovaných.

Švýcarsko, které má přibližně 8,6 milionu obyvatel, v pátek zaznamenalo 3105 nových případů infekce, což bylo nejvíce od začátku pandemie. Dosud se v zemi nakazilo 74 422 lidí a 1823 z nich zemřelo.

Do pražských Letňan dorazila první část organizačního týmu a část vojáků, kteří mají za úkol vybudovat v areálu tamního výstaviště záložní nemocnici pro pacienty s covidem-19. Část lidí se po vyložení materiálu vrátila zpět, část zůstala na místě. Konvoj s materiálem a vybavením z armádních skladů má vyrazit z Hradce v pondělí ráno.

Vojáci v Letňanech zatím vybudovali velín, odkud budou od pondělí dohlížet na příjem materiálu. Ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Ladislav Šlechta řekl již v sobotu, že zařízení má být plně připraveno k činnosti v neděli 25. října v 16:00. "Záložní zdravotnické zařízení musí být za týden postavené. Od zítra (pondělí) navážíme materiál. Celkem 339 tun přepravíme 80 kusy techniky a ve 49 kontejnerech," uvedla Armáda ČR.

Ministr zemědělství Miroslav Toman měl pozitivní test na koronavirus, uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Ministr je podle něj v kontaktu s pražskou hygienickou stanicí a řídí se jejich pokyny. Toman je prvním českým ministrem, který měl pozitivní test. Několik členů kabinetu bylo již dříve jen v preventivní karanténě kvůli kontaktu s nakaženým člověkem.

Toman se ve přitom středu v Lánech setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Jednali spolu například o koronavirových opatřeních nebo o rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. "Opatření byla dodržena, pan prezident není ohrožen," sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

"V rámci plnění pracovních povinností dodržoval pan ministr veškerá preventivní opatření, včetně nošení roušky a dodržovaní rozestupu při všech osobních jednáních," řekl ČTK mluvčí ministerstva zemědělství. Více informací po domluvě s ministrem nebude poskytovat. Serveru Lidovky.cz šedesátiletý ministr pozitivní výsledek testu potvrdil a napsal jim, že se zatím cítí dobře.

Plošné testování bude vyžadovat velké personální kapacity i mnoho pomůcek, z nichž některé jsou už nyní nedostatkové. Problém je i s nižší spolehlivostí antigenních testů. Uvedl to neurobiolog a expert na DNA diagnostiku Omar Šerý z Masarykovy univerzity v Brně. 

Šerý zmínil, že na otestování šesti milionů lidí bude potřeba 12 milionů vyšetřovacích rukavic. "A ty se nedostávají. Naše laboratoř je stahuje z celé Evropské unie, Číny, protože máme obrovské spotřeby," uvedl Šerý. Dodal, že na každého člověka jsou potřeba nové, některé laboratoře mají například problém také se špičkami k pipetování. "Některé hlásí, že přestanou testovat během několika dnů, protože nejsou," podotkl vědec.

"Pokud budeme potřebovat otestovat třeba šest milionů lidí, tak budeme potřebovat 10 000 lidí na plný úvazek po dobu 14 dnů, kteří by ty odběry prováděli. A to budou muset být specialisti," upozornil. "De facto nám toto zabrzdí i testování s pomocí PCR, protože pokud by se vybíraly tyto kapacity, vezmeme si, že budeme potřebovat pět minut na odběr a provedení takového testu na jednoho člověka," dodal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádal ve svém projevu na sociálních sítích občany, aby dodržovali vládní opatření proti šíření nemoci covid-19. Situace je podle něj vážná a klíčový bude příští týden. Pravděpodobně ve středu se podle něj rozhodne, zda vládní opatření přijatá minulé pondělí fungují, nebo zda bude nutné přistoupit k dalším.

Příští týden se tak podle něj rozhodne třeba o tom, jaká bude situace o Vánocích. Premiér mimo jiné poděkoval všem, kteří si do mobilního telefonu stáhli aplikaci eRouška. Tato aplikace má už podle něj 1,23 milionu stažení a za týden přibylo 580 000 jejích uživatelů. Děkoval všem zdravotníkům i hygienikům. Budeme bojovat za každý život, chceme ochránit každý život," ujistil Babiš. V nemocnicích je nyní podle jeho údajů hospitalizováno kvůli covidu 3 519 lidí a z toho 541 leží na jednotkách intenzivní péče.

Krajské hygienické stanice (KHS) by měly kvůli epidemii způsobené novým koronavirem dostat více peněz na platy zaměstnanců. Navrhuje to ministerstvo vnitra v rámci takzvané systemizace služebních a pracovních míst, kterou v pondělí projedná vláda. Navýšení prostředků týká všech 14 hygienických stanic. Zařízení by měla dostat navíc od 1,5 milionu do pěti milionů korun.

Největší objem prostředků by měla dostat středočeská hygienická stanice, nejméně liberecká. Navýšení by mělo začít platit hned po schválení systemizace. "Důvodem je zajištění zvýšených osobních nákladů v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobené koronavirem s označením SARS-CoV-2," uvedlo vnitro.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se prostřednictvím videa na Facebooku obrátil na občany s naléhavou výzvou, aby svým chováním pomohli udržet počty nových případů koronavirové nákazy na nízké úrovni. Podle něj není nereálné, že v Rakousku bude v prosinci denně přibývat 6000 případů infekce a zdůraznil, že sousední Česko je v podobné situaci už nyní.

V Rakousku, které má necelých devět milionů obyvatel, se za posledních 24 hodin nákaza potvrdila u dalších 1672 lidí. V sobotu země hlásila rekordních 1747 nakažených, zatímco v Česku, které má o necelé dva miliony obyvatel více, laboratoře v pátek odhalily 11 105 nově nakažených.

Izrael díky poklesu nových případů nákazy covidem-19 po měsíci uvolnil část tvrdých opatření proti koronaviru. Otevřely se jesle a školky, národní parky a pláže. Lidé se mohou nově vzdálit dále než kilometr od domu. Otevřeno mohou mít malé podniky a restaurace budou moci prodávat jídlo s sebou. Uvolnění se netýká některých míst, kde žijí ultraortodoxní židé, kde je nemocnost stále vysoká.

"Tentokrát budeme karanténu uvolňovat opatrně," ujistil Izraelce v sobotu večer premiér Benjamin Netanjahu. Dodal, že první fáze uvolňování opatření proti koronaviru, která vstoupila v platnost 18. září, se protáhne na několik měsíců až do února příštího roku.

Setkávat se v Izraeli může i nadále nejvíce deset lidí v uzavřené místnosti a 20 lidí venku. Země se podobně jako Česko dobře vyrovnala s první vlnou nákazy na jaře a opatření rychle uvolnila, aby pomohla oživení ekonomiky. Počet nově nakažených ale začal rychle stoupat a v září byla míra nákazy jedna z nejhorších na světě.

Ke konci září se počet nově nakažených v devítimilionovém Izraeli pohyboval mezi 8000 a 9000. Ve středu se údaj dostal pod 2000 denně. Od začátku epidemie vykázalo izraelské ministerstvo zdravotnictví více než 302.800 nakažených, z nichž více než 2200 zemřelo.

Nizozemsko ohlásilo rekordních 8114 nakažených za posledních 24 hodin. Je to 130 více než v pátek, kdy úřady zaznamenaly 7984 případů koronavirové infekce.

Podle institutu veřejného zdraví RIVM poslední čísla nicméně ukazují, že šíření nákazy začíná zpomalovat. Vláda ve středu výrazně zpřísnila protikoronavirová opatření, zavřít musely bary a restaurace.

Vlnu kritiky vzbudila v pátek zpráva, že královská rodina odletěla na podzimní prázdniny do Řecka poté, co vláda vyzvala obyvatele, aby cestovali co nejméně. V pátek večer královský pár ohlásil, že pobyt na jihu Evropy ruší.

V Belgii se poprvé denní přírůstek nových případů koronaviru dostal nad hranici 10 000. Po přepočtu, který provedl belgický zdravotní ústav Sciensano, v úterý přibylo 10 369 případů. Belgie, která má 11,5 milionů obyvatel, patří s Českem mezi evropské státy s nejvyšším výskytem nových případů infekce za posledních 14 dní.

V týdnu od 7. do 13. října, za který jsou kompletní výsledky, ústav Sciensano zaznamenal v průměru 6764 případů nákazy denně. To je téměř dvakrát tolik než v předchozím týdnu. Zdvojnásobil se také průměrný počet nově hospitalizovaných denně a o dvanáct procent se zvýšil průměr mrtvých za den, a to na 25 lidí.

Podle ústavu za posledních 14 dnů přibylo v Belgii v průměru denně 621 nových nákaz koronavirem na 100 000 obyvatel. To je po Česku druhý nejvyšší údaj v EU. Od začátku epidemie v Belgii onemocnělo covidem 202 000 lidí a zemřelo 10 359 osob.

Podle ministra vnitra a předsedy Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) bude pro případná další vládní opatření proti epidemii koronaviru klíčový nadcházející týden, řekl to v posledním vydání nedělního pořadu Partie na televizi Prima.  "Klíčový moment bude konec příštího týdne. Před jakýmkoliv dalším rozhodnutím je čas ještě pět, šest dní počkat," uvedl.

Poslední opatření vyhlásil kabinet Andreje Babiše uplynulé pondělí, mimo jiné zahrnuje zákaz všech kulturních akcí, zavření hospod, barů a restaurací či pití alkoholu na veřejnosti. Pokud nezaberou a čísla infikovaných nesrazí, vláda už má podle Hamáčka jen jedinou možnost.

"Jsem přesvědčen, že ta poslední opatření musejí zabrat, na to jsou analýzy a studie ze zahraničí. Pokud by se ukázalo, že ta taktika nezabírá, tak z alternativ, které vláda má, už je jen alternativa lockdownu," zmínil. V praxi by to znamenalo uzavření všech služeb a zastavení ekonomiky.

V Česku se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo téměř 169 tisíc lidí. V tomto týdnu počty případů nemoci covid-19 v tuzemsku třikrát překonaly rekord a podle údajů deníku The New York Times je Česká republika podle počtu případů nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden na druhém místě ve světě; stejně tomu tak bylo i před týdnem. Hůře je na tom jen Andorra, malé knížectví mezi Francií a Španělskem s asi 77 tisíci obyvateli a s rozlohou přibližně jako Praha. V závěsu za ČR pak následují Belgie a Nizozemsko.

S více než 54 tisíci případy za sedm dní je Česko nyní celosvětově na desátém místě (před týdnem bylo dvanácté). Nejhůře je na tom Indie s více než 440 tisíci nakaženými a Spojené státy (přes 393 tisíc nakažených covidem-19). V Evropě má více případů než ČR za uplynulý týden Francie, Británie, Španělsko a Belgie.

V sobotu potvrdily testy 8 713 případů nákazy koronavirem, jde o největší přírůstek ve víkendovém dni od počátku epidemie. Počet infikovaných překonal rekord ze soboty minulého týdne, kdy se nakazilo 4 636 lidí.

Ze zahraničí se na výpomoc v Česku v době epidemie koronaviru na základě výzvy prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka zatím přihlásilo 16 lékařů. Kubek to dnes řekl Radiožurnálu. Komora výzvu zveřejnila ve středu na webu. Nemocnicím začíná chybět personál kvůli přílivu pacientů s covidem i rostoucímu počtu nakažených zdravotníků.

"My je přesměrováváme na ministerstvo zdravotnictví na odbor zdravotních služeb, doporučujeme jim, aby kontaktovali zároveň svoji bývalou nemocnici, kde mají vazby," řekl Kubek. Za úspěch by považoval, pokud se takto vrátí několik desítek dobrovolníků.

Velké evropské země - Británie, Francie, Rusko, Nizozemsko a Španělsko - se v tomto týdnu postaraly o polovinu evropských nakažených. Francie má v absolutních číslech nejvyšší průměrný přírůstek za posledních sedm dnů - 21 210. Následuje Británie, Rusko, Španělsko a Nizozemsko.

Několik evropských zemí zavírá školy, ruší lékařské zákroky, jež snesou odklad, a kvůli hrozícímu kolapsu zdravotnictví povolává studenty medicíny. V Rusku se výuka odehrává on-line, Severní Irsko zavírá školy na dva týdny a restaurace na čtyři. Ve Španělsku nařídily katalánské úřady uzavření barů a restaurací na 15 dní a omezily počet lidí v obchodech.

V pátek přibylo ve světě poprvé více než 400 tisíc nakažených koronavirem za den. Evropa, které se povedlo utlumit první vlnu pandemie, se v uplynulých týdnech stala novým epicentrem nákazy a v posledním týdnu registrovala v průměru 140 tisíc infikovaných denně, informovala s odvoláním na vlastní propočty agentura Reuters.

Evropa momentálně vykazuje vyšší denní přírůstky než Indie, Brazílie a Spojené státy dohromady, za pátek na kontinentu přibylo 150 tisíc infikovaných. Region momentálně hlásí milion nakažených každých devět dnů a od začátku pandemie eviduje 6,3 milionu případů koronavirové infekce.

Jihočeští hygienici dnes zaznamenali 523 nových případů koronaviru. Je to nejvíce za sobotu. Před týdnem jich bylo téměř o dvě stovky méně. Jeden starší pacient s koronavirem dnes zemřel.

"Ve zhruba 120 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině, ve čtyřech desítkách ve škole a v pěti desítkách v zaměstnání. Šest osob se infikovalo v rámci sportovních aktivit, pět na svatbě a čtyři v Brně. V deseti případech došlo k nákaze v zahraničí. U dalších případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit," uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Plošné testování na covid-19 není žádný experiment. Vzkázal to dnes na twitteru ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) starostovi Uherského Hradiště Stanislavu Blahovi (ODS). Prymula za experiment naopak považuje různé slavnosti, které podle něj stojí za nárůstem počtu nakažených na Uherskohradišťsku.

Blahovi se nelíbilo, že se o záměru začít pilotní projekt plošného testování covid-19 na Uherskohradišťsku město dozvědělo z twitteru. Lidé v oblasti, která má vysoké nárůsty nakažených na počty obyvatel, si podle něj nezaslouží být pokusnými králíky. Dnes Blaha napsal, že nekritizoval přímo plošné testování, ale špatnou komunikaci ministra.

Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména v říjnu, kdy opakovaně zemřelo dvacet, ale i více lidí za den (dosavadní rekord je 64 mrtvých z 12. října). Počet zemřelých se tak za říjen zdvojnásobil.

Na jaře přitom rostl podobným tempem v řádu týdnů. První stovka mrtvých byla překročena až za 17 dní od prvního úmrtí. A přes léto se růst ještě zpomalil. 

Pak ale počty zemřelých s koronavirem začaly přibývaly o stovku v řádu dní: hranice 600 mrtvých padla za devět dní 26. září, hranice 700 za dalších šest dní a 800 za čtyři dny. Dalších 100 mrtvých přibylo za tři dny a hranice tisíce obětí padla za dva dny 11. října. Na hodnotu 1300 obětí se Česko dostalo 17. října a aktuálně se počet zemřelých zastavil na hodnotě 1338.

Několik stovek fotbalových fanoušků protestovalo na Slovensku proti koronavirovým opatřením. Před úřadem vlády v Bratislavě kromě jejich rozvolnění požadovali i odstoupení premiéra Igora Matoviče. Dav provolával vulgární hesla a házel dýmovnice. Policisté proti radikálům, kteří na ně házeli kameny a láhve, použili slzný plyn a vodní dělo, informoval deník SME. Demonstrace fotbalových a hokejových fanoušků se očekává v neděli také v Praze.

Británie zaznamenala za posledních 24 hodin 16 171 nových případů nákazy koronavirem, což je o několik set více než pátečních 15 650. Dalších 150 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

Itálie v posledních dnech čelí rostoucímu počtu nových případů koronaviru. Dnes úřady ohlásily 10 925 nových případů koronavirové nákazy, což je opět nejvíce od začátku epidemie v zemi. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za poslední den 47 osob. Od začátku epidemie se nakazilo 402 536 lidí a zemřelo 36 474 osob. Vláda chce růst nákazy zbrzdit novými opatřeními a uvažuje o rozsáhlejším zavedení práce na dálku. Výskyt koronaviru mimo jiné roste i v italském parlamentu, kde je nakaženo už 17 zákonodárců.

V Česku vedle denního nárůstu počtu potvrzených případů koronaviru dál stoupá počet hospitalizovaných a zemřelých s prokázaným onemocněním covid-19. Počet úmrtí se od ranních údajů zvýšil o 55 na celkových 1338 zemřelých. Polovina úmrtí připadá na říjen, dnes zatím zemřelo 21 lidí. Hospitalizovaných bylo v pátek podle dat ministerstva zdravotnictví 3415 lidí, o 295 více než ve čtvrtek, ve vážném stavu jich bylo 596, o 45 víc.

V sobotu přibylo v Česku zatím 4 308 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 1360 méně než ve stejnou dobu v rekordní pátek. O víkendu se ale obvykle méně testuje. V pátek laboratoře v Česku vyhodnotily rekordních 37 825 testů, dosavadní maximum ze středy bylo zhruba o tři tisíce nižší. Pozitivních testů bylo v pátek 29,36 procenta.

Dvě nemocnice v Pardubickém kraji od pondělí rozšíří kapacitu svých odběrových míst. Vysoké počty pozitivních na covid-19 zvyšují poptávku po testování, lidé se na ně nyní mohou objednat až na konec příštího týdne. Situaci má brzy vyřešit nový přístroj, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Čína podává stále většímu počtu lidí vakcíny proti koronaviru, přestože ještě neprošly všemi fázemi testování. Státní firma Sinopharm, která vyvíjí dvě různé vakcíny, je například nabídla zdarma čínským studentům plánujícím vydat se na studium do zahraničí. Město Ťia-sing zase nabízí očkování firmy Sinovac ohroženým skupinám obyvatel, píše agentura AP. Západní experti Čínu kritizují, že postupuje příliš rychle a ohrožuje veřejnost.

China National Biotech Group, divize státní firmy Sinopharm, již v uplynulých týdnech poskytla svou neschválenou vakcínu pracovníkům ve zdravotnictví a v přístavech či zaměstnancům čínských firem před odjezdem do zahraničí. Vysoký představitel firmy v září uvedl, že očkování takto dostalo 350 tisíc lidí.

V Íránu za uplynulý den zemřelo s covidem-19 253 lidí, takže počet mrtvých v této blízkovýchodní zemi překročil 30 tisíc. Podle sobotního oznámení ministerstva zdravotnictví je nově 4 103 nakažených. Více než osmdesátimilionový Írán je na Blízkém východě nejpostiženější zemí - od jara tam zemřelo 30 123 lidí a nákaza se potvrdila u více než 526 tisíc obyvatel.

Situace se v Íránu rychle zhoršuje, vláda ale přesto nepřikročila k přísným opatřením, jaká nyní vyhlašují některé evropské země, protože Írán si v době amerických sankcí nemůže dovolit uzavřít ekonomiku.

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček, který se zúčastnil jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Lucemburku, možná zamíří do karantény. Dva z účastníků jednání, šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg a belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmèsová, byli totiž pozitivně testováni na covid-19.

Přesto, že ani s jedním z infikovaných zahraničních ministrů Petříček údajně nehovořil delší dobu, bude prý situaci řešit s hygieniky. "O nakažení rakouského kolegy jsem se dozvěděl až dnes," sdělil dnes ministr zahraničí TomáíšPetříček. Postupovat bude podle instrukcí hygieniků, a to včetně případné izolace. Na testy chodí pravidelně, další ho čeká v pondělí. Dnes dopoledne se Petříček účastnil výsadby aleje Porozumění mezi Hostivicí a Jenčí u Prahy. Dodal, že přes víkend už preventivně neplánuje žádné aktivity a kontakty.

Evropská unie uvolní na přeshraniční převoz pacientů, vybavení a personálu 220 milionů eur (šest miliard korun, pozn. redackce), napsala německá tisková agentura DPA.

Německo je připraveno převzít koronavirové pacienty z jiných států Evropské unie, pokud mu to kapacity dovolí. Dnes to v rozhovoru s mediální skupinou RND řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Pokud jsou u našich sousedů problémy s péčí o koronavirové pacienty, nabízíme samozřejmě rychlou pomoc tak, jak nám to umožní naše kapacity," řekl Maas. Dodal, že evropský systém včasného varování nyní funguje lépe než na jaře a že Německo pomoc nabízí i Izraeli.

Test na onemocnění covid-19 musí absolvovat i malé děti, které měly rizikový kontakt či mají příznaky nákazy. Radiožurnálu to sdělila předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová. Lékařům a hygienikům v posledních dnech připomněla tuto povinnost hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Testování bez ohledu na věk platí od začátku šíření koronaviru. Podle serveru iRozhlas.cz ale rodiče testy u svých potomků někdy odmítali, a tak hygienici i lékaři děti místo toho posílali rovnou do karantény, někdy ji upřednostnily i samotné hygienické stanice, když byly přetížené.

Země sousedící s Českou republikou zaznamenávají rekordní růst počtu nakažených koronavirem. Nejvyšší denní bilance dnes ohlásily Rakousko, Německo a Polsko; Slovensko má druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Žádná z těchto zemí ovšem nepřekonala hranici 10 000 nových případů jako Česko, které za uplynulých 24 hodin zaregistrovalo 11 105 infikovaných.

Slovensko, kde se denní počet nově nakažených vrátil pod 2 000, chystá plošné testování. Rychlý růst nákazy je patrný nejen v Evropě. Na celém světě se za poslední měsíc zvýšil počet infikovaných o devět milionů navíce než 39 milionů.

Vojáci dnes začali ve skladech v Hradci Králové nakládat dvě polní nemocnice. S jejich pomocí armáda postaví v hale v pražských Letňanech záložní zdravotnické zařízení pro pacienty s nemocí covid-19. Zařízení má být plně připraveno k činnosti 25. října v 16:00, řekl novinářům ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Ladislav Šlechta.

Vojáci do Prahy převezou deset intenzivních a 80 standardních lůžek, operační sál, jednotky intenzivní péče, laboratoře a rentgeny, součástí je i deset ventilačních stanic jednotek intenzivní péče. V kontejnerech jsou také zdravotnické přístroje, nábytek a další vybavení. První předvoj, který připraví prostory, opustí Hradec v neděli ráno.

V Rakousku v uplynulých 24 hodinách přibylo 1747 nakažených covidem-19, což je nové denní maximum. Nemoci zároveň podlehli další čtyři lidé. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví. Předchozí údaj o 2317 nově nakažených, který přinesl deník Kronen Zeitung, byl chybný kvůli započtení zdvojených dat. Chybné byly i údaje z jednotlivých spolkových zemí a celková čísla o hospitalizacích.

Bratislava již objednala 13 milionů takzvaných antigenových testů v ceně zhruba čtyři eura (110 korun) za kus. Jde sice o méně přesné testy než jsou obvykle používané PCR testy, výsledek je ale k dispozici rychleji.

"Bude to operace, jakou Slovensko nezažilo. Pokud se rozhodneme, že to má být povinné testování, musíme změnit zákon," uvedl Matovič. Pozitivně testování by následně zůstali v domácí karanténě. Bližší informace ohledně plošného testování úřady zveřejní patrně v příštích dnech.

Slovensko plánuje otestovat na koronavirus všechny obyvatele, patrně s výjimkou dětí do deseti let. Zatím ale nebylo rozhodnuto, zda podstoupení testu bude povinné. Vyplývá to z dnešního prohlášení premiéra Igora Matoviče.

V nejrizikovějších okresech by bezplatné testování mělo proběhnout příští víkend, v ostatních regionech za dva týdny, tedy na Dušičky. Následně by se testy měly ještě jednou zopakovat. Pětimilionové Slovensko v posledním období zaznamenává rekordní přírůstky nakažených, za poslední den přibylo 1968 případů koronavirové infekce.

Premiéři Andrej Babiš a Igor Matovič na svém společném setkání v Praze.

Premiéři Andrej Babiš a Igor Matovič na svém společném setkání v Praze. | Foto: Úřad vlády Slovenské republiky

V Íránu za uplynulý den zemřelo s covidem-19 253 lidí, takže počet mrtvých v této blízkovýchodní zemi překročil 30 000. Podle dnešního oznámení ministerstva zdravotnictví je nově 4103 nakažených.

Více než osmdesátimilionový Írán je na Blízkém východě při nynější pandemii nejpostiženější zemí - od jara tam zemřelo 30 123 osob a nákaza se potvrdila u více než 526 000 lidí.

Mýty a fámy kolující o koronaviru podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

Počty lidí s nově prokázanou nákazou koronavirem jsou na východě Čech dál vysoké. V pátek přibylo v Pardubickém kraji 363 nemocných v Královéhradeckém 689. Vysoké jsou i počty nařízených karantén, vyplývá z údajů krajských hygienických stanic.

Aktuálně.cz přináší detailní časovou osu posledních měsíců, které rozhodly o tom, že se Česko ocitlo kvůli šíření koronaviru v kritické situaci. Je zřejmé, že Andrej Babiš a další členové vlády měli dlouho informace, že stát není dostatečně připravený na to, aby epidemii zbrzdil. Přesto vláda opatření přijímala jen váhavě a pomalu. Premiér Babiš navíc zavádění některých z nich brzdil.

Polsko hlásí za uplynulých 24 hodin další maximum od začátku pandemie - 9622 nových případů koronaviru. Zároveň za tento den registruje 84 úmrtí. Na 327 000 lidí je v karanténě a roste počet osob napojených na plicní ventilátory. S odkazem na ministerstvo zdravotnictví o tom na svém webu informoval deník Gazeta Wyborcza.

Aktuálně.cz porovnalo finanční kondici jednotlivých ministerstev. Rezort financí po nich požaduje snížení provozních výdajů o pět procent.

V Plzeňském kraji se množí vykrádání restaurací, které jsou od středy kvůli nouzovému stavu uzavřené. Dva případy se staly v obci na Železnorudsku a v Klatovech, řekla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Po pachatelích, jimž hrozí v době nouzového stavu výrazně vyšší tresty, policie pátrá.

Stát dnes poslal do Uherskohradišťské nemocnice deset plicních ventilátorů. Ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech na Příbramsku převáží ventilátory do nemocnice kvůli nepřízni počasí nákladní vozidlo. Podle původních plánů s nimi měl vzlétnout vrtulník, řekl mluvčí správy Jakub Linka. Zásilka by měla dorazit kolem 13:00, uvedl na dotaz ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek.

V Praze v pátek přibylo 1342 potvrzených případů nemoci covid-19. Od březnového začátku epidemie je to druhý nejvyšší denní nárůst počtu infikovaných v metropoli.

Celkem laboratoře v hlavním městě odhalily 29 172 případů nákazy. Přes 13 000 lidí se z onemocnění covid-19 vyléčilo a 236 pacientů zemřelo, tři úmrtí připadají na pátek. Aktuálně se v Praze s nemocí potýká 15.673 lidí. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Ukrajina za posledních 24 hodin zaznamenala nový nejvyšší denní počet osob s výskytem koronaviru - 6410. Zároveň za pátek zemřelo 109 infikovaných, což je nejvíce od začátku pandemie, informovala dnes bezpečnostní rada státu.

Šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg byl pozitivně testován na covid-19. Podle dnešního vyjádření své mluvčí se mohl nakazit při pondělním jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Lucemburku. Už v pátek oznámila odchod do izolace belgická ministryně zahraničí a bývalá předsedkyně vlády Sophie Wilmèsová, která se zúčastnila stejného rokování.

Rakouský ministr je bez příznaků, uvedla mluvčí. "Preventivně se dnes nechají otestovat všichni členové vlády," dodala a připomněla, že členové rakouského kabinetu nosí roušky. Schallenberg byl přítomen na středečním zasedání rakouské vlády.

V Jihočeském kraji hygienici v pátek evidovali 574 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší jednodenní nárůst. Pět pacientů s koronavirem v pátek zemřelo. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Od začátku týdne na jihu Čech onemocnělo koronavirem 1867 lidí.

Rozpočtový deficit Spojených států v uplynulém fiskálním roce dosáhl rekordních 3,132 bilionu dolarů (téměř 73 bilionů Kč). To představuje více než dvojnásobek dosavadního maxima. Oproti předchozímu roku se schodek více než ztrojnásobil. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí. Nárůst schodku je důsledkem rozsáhlých vládních výdajů souvisejících s pandemií covidu-19.

V Německu za poslední den přibylo 7 830 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Nový rekord překonal ten čtvrteční, kdy země hlásila dalších 7 334 infikovaných. V Česku, které má oproti Německu přibližně osmkrát méně obyvatel, v pátek přibylo 11 105 nakažených. Český denní nárůst tak poprvé překonal hranici 10 tisíc. Kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala Němce, aby pokud možno zůstávali doma.

Od března se v Česku koronavirem prokazatelně nakazilo 160 112 lidí. V říjnu se celkový počet už více než zdvojnásobil, přibylo přes 89 000 případů.

V tomto týdnu se denní přírůstky poprvé dostaly přes hranici 9000. Ve středu laboratoře odhalily 9544 případů, ve čtvrtek pak 9718. ČR má od počátku měsíce vyšší denní přírůstky než mnohem větší Německo. Téměř dvojnásobný je proti konci září počet úmrtí, počet hospitalizovaných s koronavirem už je na trojnásobku, blíží se k němu i počet pacientů ve vážném stavu.

Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku přesáhl poprvé od začátku epidemie 10 000, v pátek laboratoře zjistily 11 105 nakažených. Do statistik od pátečního podvečera přibylo dalších 11 úmrtí, celkem s onemocněním covid-19 zemřelo 1283 lidí. V zemi je nyní 92.736 nakažených. Většina lidí má mírný průběh nemoci, ale počet hospitalizovaných roste. Podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích 3120 pacientů s covidem, ve vážném stavu je 551 z nich.

Belgická vláda dnes oznámila zpřísnění opatření, včetně nočního zákazu vycházení.

"Nadcházející týdny budou velmi těžké, ale musíme tato opatření přijmout, abychom zabránili nejhoršímu," uvedl belgický premiér Alexander De Croo, jehož kabinet vyhlásil zákaz vycházení mezi půlnocí a pátou hodinou ranní. Kromě toho na čtyři týdny uzavře bary a restaurace, zakáže prodej alkoholu po osmé hodině večerní, nařídí práci z domova většině firem a lidem povolí blízký kontakt mimo domov pouze s jedním člověkem. Nová opatření začnou platit od pondělí.

Přečtěte si celý projev prezidenta Miloše Zemana.

"Milí přátelé, až usedne prach na bojišti, až tato epidemie odejde, jako až dosud odešly všechny epidemie, budeme sčítat zisky a ztráty. Dělejme vše pro to, abychom touto zkouškou vyšli se ctí, nikoli zbabělostí, nikoli pohodlností, ale odpovědností vůči sobě i vůči druhým," zakončil prezident projev. 

Prezident také uvedl, že vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka, aby policie využívala práva pokutovat nenošení roušek tak, jak je tomu nyní například v Bavorsku a Francii. "Problémy, které máme, mají téměř všechny země na zeměkouli. Nejsme v tom sami, což samozřejmě není útěcha," dodal.

Zeman vyzval občany, aby neodkládali roušky kvůli své pohodlnosti, a pokusili se zachránit co nejvíce lidských životů. "Jestliže se zbavíme představy, že tento kousek látky sundáme kvůli své pohodlnosti a ohrozíme tak své blízké i sebe sama, jestliže vydržíme, pak zvítězíme a pak každý z nás přispěl k záchraně vysokého počtu lidských životů. Podívejte se třeba na Švédsko, tam už je teď přes šest tisíc mrtvých, a to nemluvím o Izraeli," řekl.

Miloš Zeman podpořil stávající opatření a prohlásil za vítěze první vlny pandemie současného ministra zdravotnictví. "Povolali jsme do zbraně vítěze nad první vlnou koronaviru, pana profesora Prymulu a já pevně věřím, že bude úspěšný i v boji s vlnou druhou. Plně podporuji opatření vlády, i když si myslím, že někdy mohla být lépe komunikována," uvedl prezident.

Prezident vyzval občany, aby nevěřili hoaxům a neodborným názorům. "Nenechte se svést lidmi, kteří sice o epidemii vůbec nic nevědí, ale kvůli mediální pozornosti jsou ochotni říkat věci, které poškozují naši společnost. Mám tím samozřejmě na mysli takzvané antirouškaře, ale i další, zubaře, kardiology, zpěváky. Jedna zpěvačka dokonce prohlásila, že za koronavirus může Bill Gates. Ignorujte názory těchto lidí, protože nejsou odborné, a věřte odborníkům, protože jedině ti nám mohou pomoci," řekl.

Prezident vyjádřil úctu, obdiv a poděkování zdravotníkům, kteří bojují o lidské životy a dodal, že o ně může bojovat každý z nás tím, že bude nosit roušku. "Máme k dispozici jenom jednu jedinou zbraň, protože vakcína ještě neexistuje. Touto zbraní je malý kousek látky, který si přivěsíme na obličej a který nás chrání před nákazou a naopak my chráníme druhé před touto nákazou," řekl.

"Roste počet nakažených koronavirem, roste počet hospitalizovaných, roste počet těžce nemocných a co horšího, roste počet mrtvých. Kdysi, když počet mrtvých byl na velmi nízké úrovni, jsme se mohli utěšovat tím, že covid se dá vyléčit, ale úmrtí se samozřejmě vyléčit nedá a je to nesmírná ztráta pro naši společnost, pro rodiny těch, kdo zemřeli, pro všechny z nás," řekl prezident.

Sledujte projev prezidenta Miloše Zemana k aktuální situaci.

Máme pouze jednu zbraň, roušku. Prezident Zeman promluvil o koronaviru

Hosty vysílání jsou komentátor Jindřich Šídlo, šéf společnosti Linet Tomáš Kolář a koordinátorka Sester v záloze Renata Dubcová. | Video: Martin Veselovský

Vláda schválila kvůli epidemii nového typu koronaviru další odložení povinných periodických pracovnělékařských prohlídek na dobu nouzového stavu. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Na jaře nebyly nutné po několik měsíců. Čestné prohlášení o zdravotním stavu stačilo ještě 90 dní po ukončení nouzového stavu, u rizikovějších prací 30 dní.

Evropská léková agentura by mohla schválit první tři vakcíny proti koronaviru na počátku příštího roku. Uvedl to dnes šéf agentury Guido Rasi. První očkovací látky pro lidi z rizikových skupin by podle něj mohly být k dispozici na jaře, informovala agentura Reuters.

V Británii se v minulých 24 hodinách potvrdila nákaza koronavirem u 15 650 dalších lidí. Zemřelo 136 pacientů, u nichž byl virus potvrzen v minulých 28 hodinách. Oznámila to dnes britská vláda. Co do počtu nakažených i mrtvých jde o pokles, protože v předchozím dni měla Británie 18 980 nových případů a 138 úmrtí.

S koronavirem dosud v Česku zemřelo 1272 lidí, od rána přibylo do statistik 42 obětí. Dnes zatím zemřelo 17 nakažených, ve čtvrtek 45 a ve středu 60.

Laboratoře ve čtvrtek potřetí provedly přes 30 000 testů. Pozitivních bylo 29 procent, to je druhý nejvyšší podíl. V nemocnici je s covidem 3120 lidí.

Přehled nejdůležitějších událostí:

V Česku dnes do večera přibylo 5668 potvrzených případů koronaviru, o 11 méně než v rekordní středu. V zemi je nyní téměř 87 400 nakažených.

Zákaz návštěv ve věznicích bude platit do konce nouzového stavu, uvedla vicepremiérka Alena Schillerová.

V sobotu začne plánovací proces výstavby letňanské polní nemocnice, v neděli by měli začít první stavební práce. 

Vláda uvažuje o zřízení další polní nemocnice na výstavišti v Brně, potýká se však s nedostatkem personálu. 

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo pracovní povinnost pro studenty lékařských a příbuzných oborů. Nyní se nebude týkat pouze páteřních fakultních nemocnic, ale i dalších nemocnic v menších městech, které nyní na pomoc mediků nedosáhly.

"Celá řada subjektů bojuje o holé přežití, ekonomika se bude muset vzpamatovat a firmy se vzchopit, celá řada se jich ocitne ve ztrátě, proto jsme se rozhodli odložit zavedení EET až na rok 2023," uvedla Schillerová. 

Resort zdravotnictví požádal vládu o více než 400 milionů korun na nákup nemocničních postelí a plicních ventilátorů. Lůžek bude 2000, z nich 500 pro intenzivní péči a ventilátorů 500. Vyplývá to z materiálu pro dnešní jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stát chce nakoupit tisíc intenzivních lůžek a 3000 standardních od české firmy Linet. Firma je ale musí teprve vyrobit, dodat je může příští měsíc.

Zemědělci a potravináři budou moci dostat jako pomoc kvůli opatřením proti koronaviru až tři miliardy korun. Dnes to v tiskové zprávě oznámilo ministerstvo zemědělství. V materiálu, který předložil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) vládě, chtěl úřad až dvojnásobek této sumy. Vláda zatím odsouhlasila zásady dotačního programu, ministerstvo nyní dopracuje jeho pravidla, které pak bude kabinet Andreje Babiše (ANO) schvalovat na některém z dalších jednání.

Živnostníci budou mít i při druhé vlně pandemie nárok na ošetřovné. Bude ve výši 400 korun na den, schválila dnes vláda. Žádosti bude vyřizovat MPO.

Do okruhu možných žadatelů o příspěvek nyní přibudou také osoby, které jsou závislé na zavřených provozech více než 80 procenty příjmů.

Vláda schválila příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 Kč denně pro podnikatele, kteří museli kvůli nejnovějším opatřením zavřít provozy. "Navážeme na úspěšný projekt takzvané pětadvacítky, neboli kompenzační bonus pro OSVČ. Tentokrát o něj budou moci požádat i OSVČ, kterým jsme přímo usnesením vlády vypnuli podnikání, za předpokladu, že z něj mají převažující příjmy," uvedla po jednání vlády na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová. Bonus bude činit 500 korun za den po dobu nouzového stavu. 

Záruční program Covid III bude prodloužen přinejmenším do poloviny příštího roku, prostředky bude možné využít nově i na investice, schválila vláda.

"Situace je vážná, stále není pod kontrolou. Prakticky každým dnem máme rekordní přírůstky. Nárůst počtu infikovaných na Slovensku a v Česku je téměř identický," řekl dnes po jednání pandemické komise vlády slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Podle něj budou počty případů na Slovensku stoupat i v příštím týdnu, byť mírně kleslo takzvané reprodukční číslo, které uvádí, kolik dalších lidí jeden infikovaný nakazí.

Vláda schválila odklad EET o další dva roky do konce roku 2022 pro všechny obory. Dosud byla evidence odložena pro všechny do konce roku.

V areálu výstaviště v pražských Letňanech vznikne polní nemocnice až s 500 lůžky. Plán dnes schválila vláda, sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet ve svém nařízení povolal nejvýše 260 vojáků v činné službě, aby nemocnici vybudovali, částečně obsluhovali a poskytovali zde zdravotní služby. Vzhledem k velikosti nemocnice mají vojenské lékaře posílit i civilní.

V Belgii, která má 11,5 milionu obyvatel, rychle přibývá nakažených a nemocnice se obávají, že jim dojdou lůžka na JIP. Belgie je co do rychlosti šíření nákazy po Česku momentálně druhou nejvíce postiženou zemí v Evropě. Belgie ve středu oznámila více než 8000 infikovaných za den. 

Omezený provoz českých velvyslanectví v zahraničí letos některým cizincům zkomplikoval nástup na vysoké školy v Česku. Část cizinců, kteří složili přijímací zkoušky, nemůže být zapsána ke studiu, protože české ambasády zatím nevyřídily jejich žádosti o víza nebo ověření dokladů o vzdělání. Na problém upozornil zástupce Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT) Radovan Suk. Podobné zkušenosti dnes potvrdila také Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU). Delší lhůty na vyřízení víz pro cizince zaznamenala i Univerzita Karlova (UK). Potíže se podle zástupců škol týkají desítek studentů.

Nizozemsko hlásí rekordní denní přírůstek nákazy koronavirem, za posledních 24 hodin se infikovalo 7984 lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na institut veřejného zdraví RIVM. Země proto ve středu zpřísnila opatření proti šíření nákazy, nařídila například zavřít restaurace, hospody, kavárny i bary. Omezené je i setkávání lidí. Nemocnice v Amsterdamu, Rotterdamu a Haagu jsou podle serveru BBC pod obrovským tlakem kvůli přílivu nových pacientů s covidem-19, v případě potřeby jim proto slíbilo vypomoci s péčí o pacienty Německo.

Hygienici by měli o předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě rozhodnout příští týden, řekla dnes novinářům hlavní hygienička Jarmila Rážová. Pražští hygienici odmítli, že by byli při schvalování této akce jakkoliv činní. Výjimku podle nich může udělit jen ministerstvo. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že při splnění veškerých hygienických podmínek by pro vyznamenání osobně dorazil. Prezident Miloš Zeman se mu chystá udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru.

Zkušenosti jedné americké rodiny, která se kvůli pandemii koronaviru dostala do velkých finanční potíží, popisuje deník The New York Times (NYT). Kristin Jeffcoatová a její manžel, který přišel o práci, na jaře pobírali týdně přes 1500 dolarů (35 000 Kč) v dávkách pro nezaměstnané, po červencovém ukončení federální podpory se prý jejich příjmy asi o tři čtvrtiny snížily. Teď ve svém kalifornském domě, kde vychovávají tři děti, žijí bez elektřiny a už týdny také bez plynu na vaření či ohřívání vody, píše NYT. Americké programy na podporu lidí bez práce vypršely už před delší dobou a americký Kongres už několik měsíců neschválil nový balíček na oživení ekonomiky.

Pokračující šíření nemoci covid-19 a současný končící přísun federální podpory ve Spojených státech provází nárůst míry chudoby. Podle médií to ukazují dvě nové studie amerických výzkumníků mapující letošní vývoj. Jedna z nich dospěla k závěru, že v nejbohatší zemi světa od května spadlo pod hranici chudoby osm milionů lidí. 

"Ta čísla jsou velmi znepokojivá," řekl ekonom z Chicagské univerzity a jeden z autorů studie Bruce Meyer. "Ukazují nám, že lidé mají mnohem větší problémy s placením účtů, s placením nájmu a s tím, aby měli co jíst," pokračoval. 

Rekordní počet nově nakažených zaznamenala Bosna. V zemi se 3,3 miliony obyvatel jich přibylo 621. Na zhoršení epidemické situace se připravuje sedmimilionové Srbsko, které nařídilo povinné nošení roušek kdekoliv mimo domov. Dosud zaznamenalo 35 719 nakažených, z toho 265 za poslední den. Počet úmrtí se za uplynulých 24 hodin zvýšil o dvě na 772.

Ve Slovinsku za poslední den přibylo 834 nakažených, což pro zhruba dvoumilionovou zemi představuje nový rekord. Dosud nejvyšším přírůstkem bylo čtvrtečních 735 infikovaných. Ode dneška začínají platit zpřísněná opatření, která zahrnují částečnou uzávěru sedmi z 12 slovinských regionů s přibližně polovinou obyvatel země.

Odborová konfederace a Svaz průmyslu a dopravy vyzvaly zaměstnavatele k přijetí opatření proti šíření koronavirové nákazy. Pokud to bude možné, měli by využívat práci z domova, nebo na pracovišti zajistit rozestupy, zavést delší přestávky a bezdotykové povrchy či vytvořit bezpečné zóny. Ve společném prohlášení to uvedli předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Pražští hygienici kvůli trasování lidí s covidem-19 apelují, aby lidé věnovali větší pozornost příchozím hovorům z neznámých čísel. Ve středu se napoprvé dovolali jen asi polovině lidí, které potřebovali kontaktovat, uvedli na webu. Podle dat na webu Chytré karantény pražská hygienická stanice vyřešila ve středu 968 pozitivních případů a 1038 rizikových kontaktů. Celkem 159 pracovníků telefonovalo více než 12 000 minut, průměrně s každým nakaženým deset minut a s jeho rizikovým kontaktem šest minut.

Studenti lékařských fakult Univerzity Karlovy (LF UK) se v souvislosti se zhoršující se epidemií covidu-19 v Česku začínají víc zapojovat do pomoci ve zdravotnictví. Například Královéhradecký kraj již začal do nemocnic povolávat část studentů ze seznamu, který mu poskytla LF UK v Hradci Králové. Podle vedení 2. LF UK se zvyšují i počty mediků, kteří pomáhají v některých pražských nemocnicích. Jejich povinnému pracovnímu nasazení ale v některých případech brání podmínka, že musí mít trvalé bydliště ve stejném kraji. Vyplývá to z odpovědí zástupců fakult na dotaz ČTK.

V Barceloně dnes vyšli do ulic majitelé barů a restaurací a jejich zaměstnanci, aby protestovali proti nucenému uzavření podniků, které nařídila katalánská vláda kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem. Celkem se protestu v centru města zúčastnila asi tisícovka lidí, nařízení je podle nich nespravedlivé, napsala agentura Reuters.

"Po tom všem, co jsme museli snést za poslední měsíce, je tohle opravdu poslední hřebíček do rakve," řekl reportérům David Polo, majitel restaurace Iberia. "Je to nestydaté… Lidé u moci si dělají, co chtějí, a podnikatelé pak zaplatí účty," dodal.

Protestující s transparenty se sešli před sídlem regionální vlády na náměstí Sant Jaume v historickém centru Barcelony, někteří házeli vajíčka na blízkou budovu radnice. Terčem jejich hněvu je rozhodnutí, že všechny katalánské podniky, jako jsou kavárny, bary a restaurace, mají zůstat zavřené minimálně 15 dní.

Lék remdesivir podle názoru vedoucího lékaře kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martina Balíka ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče. V Česku byl lék podaný od 24. března zhruba tisícovce pacientů, zásoby na říjen mají být pro 1650 lidí. K výsledkům klinických testů Světové zdravotnické organizace, které vliv léku na délku hospitalizace či přežití popírají, se Balík podrobněji vyjadřovat nechtěl.

V každém kraji by měly být vyčleněny dva hotely - jeden pro nenakažené lidi v karanténě či pacienty, kteří se vrátí z nemocnice a již nejsou pozitivní na covid-19, druhý pro pozitivní pacienty, kteří nevyžadují lékařskou péči. Uvedla to v pátek mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

"Kapacity se vytvářejí na úrovni Ústředního krizového štábu ve spolupráci s krizovými štáby krajů. Plánovány jsou vždy dva hotely na kraj s kapacitou 50-100 osob. První hotel je negativní a druhý je pro případ, kdy se v hotelu vyskytne pozitivní osoba," popsala Studená.

Šéfka belgické diplomacie a bývalá předsedkyně vlády Sophie Wilmèsová dnes oznámila, že odchází do izolace s příznaky covidu-19. Začátkem týdne se zúčastnila jednání ministrů zahraničí Evropské unie v Lucemburku, uvedla agentura Reuters.

"Mám podezřelé příznaky, takže jsem se rozhodla izolovat a kontaktovat lékaře, který mi předepíše test na koronavirus," napsala expremiérka na Twitteru. Dodala, že v jejím okolí se dosud žádný případ nevyskytl a že vždy dodržovala bezpečnostní opatření proti šíření nákazy.

Nákaza koronaviru je v v osmi z 33 domovů důchodců Královéhradeckého kraje. Nákaza se prokázala také ve dvou soukromých zařízeních v regionu. Nejvíce zasaženými jsou Domov důchodců Police nad Metují a Domov důchodců Humburky. Obě zařízení situaci zvládají bez komplikací, uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Koronavirová krize opět ruší některé letecké linky z Prahy. Dopravci v minulých týdnech postupně přestali létat do více než 20 dříve obnovených destinací. To je zhruba čtvrtina z letního provozu. Uvedla to mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Další vývoj podle ní závisí na dopravcích, dá se však odhadovat, že aerolinky budou provoz dále omezovat. Letiště proto od prosince přeruší noční provoz, uvedl server Zdopravy.cz.

Švýcarsko hlásí rekordních 3105 nově zjištěných případů koronavirové nákazy za den a dalších pět úmrtí. Rakousko za posledních 24 hodin zachytilo 1163 nových případů, což je méně než předchozí dva dny, kdy mělo přes 1500 nově infikovaných za den.

Ministryně Schillerová navrhne další odklad elektronické evidence tržeb do konce roku 2022. EET je zatím odložena pro všechny do konce letošního roku.

Strážníci v Praze řešili od středy přes desítku případů porušení zákazu shlukování osob. Všechna porušení vyřešili domluvou. Zároveň od začátku října městská policie zaznamenala 3482 případů porušení všech krizových a mimořádných opatření zavedených kvůli šíření pandemie nemoci covid-19, uvedl ředitel městské policie Eduard Šuster. Zákaz shlukování a konzumace alkoholu na veřejných prostranství platí od středy.

Oproti první vlně epidemie koronaviru na jaře nemají pražské nemocnice problémy s dodávkami pomůcek, zásoby mají na několik měsíců a nové dodávky nepředstavují problém, sdělili mluvčí nemocnic. Proti jaru nemocnice více využívají respirátory, některé také používají nanoroušky či masky.

Ve Fakultní nemocnice v Hradci Králové kvůli uvolňování dalších lůžek pro pacienty s covidem-19 omezila neakutní operace, uvedl náměstek ředitele nemocnice Zdeněk Tušl. Nemocnici také podle něj chybí asi deset procent zdravotnického personálu

Plošné testování na covid-19 nevezme podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly další personální kapacity nemocnicím. Chce využít současná odběrová centra nebo vytvořit nová, zapojit praktické i jiné lékaře. Získat dost testů problém nebude, výrobců je několik, řekl. V úterý uvedl, že s testování by se mělo začít za dva týdny.

Nynější situace je podle Prymuly náporem na zdravotníky. I pokud by reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo pod jednoho, bude při velkých počtech nakažených chvíli trvat, než zase nápor na zdravotnictví klesne, dodal Prymula.

Z průzkumů vyplývá, že desetina lidí naprosto odmítá opatření dodržovat, upozornil Prymula. "Pak to znamená, že se nenaplní očekávání a musíte přijmout opatření, která jsou výrazně tvrdší, než se původně uvažovalo," dodal. Každý by měl podle něj začít sám u sebe a vycházet ven co nejméně. "Osobní uzávěr, že se budu snažit zůstat doma, co to půjde, pokud to nebudou nutné aktivity, to je to zdaleka nejúčinnější, co můžeme udělat. Protože nejdůležitější je omezit počet kontaktů, a pak jsme schopni snížit obrovskou zátěž, kterou v populaci máme," dodal.

Další protikoronavirová opatření v těchto dnech podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zaváděna nebudou. Řekl to dnes na tiskové konferenci. Nová přísnější opatření platí od úterý, zavřené jsou mimo jiné školy a restaurace. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je jednou ze zvažovaných možností zavedení povinnosti nosit roušky venku. Na odpoledne je naplánováno jednání vlády.

V Řecku ode dneška platí karanténa pro 150 000 obyvatel regionu Kozani na severu země, kde hygienici kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených koronavirem vyhlásili nejvyšší stupeň nebezpečí. Informoval o tom list Kathimerini. Podle pravidel nyní nesmějí obyvatelé oblast karantény opustit, zavřené jsou restaurace, obchody, sportoviště, soudy i památky, dál ale fungují školy.

V regionu Kozani se od začátku října objevily více než dvě stovky nových případů infekce, z toho stovka během tohoto týdne. Podle hodnocení epidemiologů se tak oblast na mapě zbarvila do červena a platí v ní nejpřísnější restrikce. O stupeň nižší, oranžový stupeň výstrahy má aktuálně 15 regionů včetně ostrovů Kréta, Mykonos, Zakynthos či Santorini.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) chce spustit dotační program Agricovid potravinářství, poškozené zemědělce a potravináře chce podpořit až šesti miliardami korun. Vyplývá to z ministerského materiálu pro jednání vlády.

Stravenkové firmy a rozvozci jídla by podle zástupců podnikatelů měli podpořit restaurace, které musejí být od středy zavřené a občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna. Pokud se na záchraně stravovacích zařízení nebudou podílet všichni, dopad pocítí právě i rozvážkové a stravenkové společnosti. V dnešním prohlášení to uvedli představitelé Svazu obchodu a cestovního ruchu, Asociace hotelů a restaurací a Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Některé společnosti už přijaly opatření k podpoře gastronomických podniků.

Podle aktuálního "semaforu" je v nejvyšším stupni pohotovosti kvůli nekontrolovatelnému šíření koronaviru celkem již devět krajů. Od minulého pátku tak přibyly čtyři. Méně dramatická situace zůstává v pěti krajích, které zůstaly v oranžové zóně. V celém Česku však již dochází k nedotrasovatelnému komunitnímu přenosu nemoci. 

Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 9721 lidí.
 • Nakažení covidem-19 budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přibývat ještě deset dní až dva týdny. Podle odporníků hrozí exponenciální růst a čísla tak mohou narůstat násobně.
 • Přibývá také nakažených seniorů v rizikové skupině 65+, v níž je výrazný podíl hospitalizací. Podle koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého však kolaps nemocnic nehrozí.
 • Vláda nechá v pražských Letňanech vybudovat polní nemocnici s až 500 lůžky, na její výstavbě a obsluze se budou podílet vojáci i civilní lékaři
 • V červeném, tedy nejhorším stupni nákazy koronavirem, je nyní celkem devět krajů. Spadá do něj Praha, Středočeský, Královéhradecký, Pardubický, Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Na druhém stupni ohrožení zůstalo již jen pět krajů.

Vážení čtenáři, vítáme vás u nové on-line reportáže, v níž pro vás sledujeme aktuální dění okolo šíření koronaviru. Dosavadní informace naleznete v předchozím on-line přenosu.

Football news:

The same goal Monday in the Euro 1960 final: did not see the ball fly into the net, and says that he had no right not to score
Monday's last name appeared by accident - because of a drunk person. He entered the day of the week in the documents
Messi is the only one in the top 5 European leagues not to score after 10 + shots in a championship game this season
Lampard on 3-1 with Leeds: I'm absolutely thrilled. On another day we could have scored 5-6
Koeman on 1:2 with Cadiz: the Mood was not too good. Lost because of an error
Mbappe scored his 100th goal for PSG and shares 4th place in the club's goalscoring list
As a child, Monday played with stockings with straw or cans of stew. And he told my mother that he goes to tennis