Czech Republic

Temný Obamův okamžik. Eskapáda s "otrávenou" vodou ukázala jeho hlavní slabinu

Zvolení Baracka Obamy prezidentem v roce 2008 bylo světovou senzací. Nejmocnějším mužem světa se stal muž tmavé pleti, který v kampani přesvědčivě sliboval změnu poměrů pod jednoduchým heslem. Change. I proto se nedávno vydaným Obamovým pamětem věnuje taková pozornost. Minulý týden se jen za první den prodalo 890 tisíc výtisků. Obamovo prezidentství však mnoho Američanů zklamalo.

Jednou z událostí, které toto zklamání trefně ilustrují, je i v Česku nepříliš známá kauza kontaminované vody v michiganském městě Flint.

Krizi, která ve Flintu vypukla v roce 2014, způsobila výměna zdroje pitné vody. "Byla to poměrně velká kauza, do které byl namočen republikánský guvernér Rick Snyder. Šlo o to, že se tamní vláda snažila ušetřit. Když začali brát vodu z jiné řeky, tak kvůli jinému charakteru a kvůli tomu, že neaplikovali jisté ochranné metody, začala naleptávat potrubí a do vody začalo unikat olovo," říká ke kauze publicista a autor podcastu Redneck o americké politice Matěj Schneider.

Krize zasáhla celé město, lidé si stěžovali na zdravotní problémy a několik jich také zemřelo na následky legionářské nemoci.

Obama do města zavítal v květnu 2016 na pozvání místní holčičky. Ačkoliv jeho mluvčí slíbil, že se návštěva obejde bez jeho tzv. PR triků, v průběhu řeči zažádal o sklenici vody a napil se z ní. To samé pak ještě zopakoval na tiskové konferenci. 

"Dokumentarista Michael Moore později tvrdil, že v té škole, kde měl Obama proslov, nebyla žádná tekoucí voda, což trošku podrývá věrohodnost, jestli se skutečně Obama napil té kontaminované, byť filtrované vody," vysvětluje Schneider

Co přesně se stalo a proč je kauza signifikantní pro část voličů, které Obama jako prezident zklamal? Podívejte se na video v úvodu článku.

2 minuty je autorský formát vedoucího videotýmu Aktuálně.cz Martina Krepindla a grafika a střihače Jakuba Zuzánka.

Football news:

Solskjaer pro 1:2 with Sheffield: We should be criticized, because there is no result. The guys have been great for a few months
Juve congratulated Buffon on his 43rd birthday: Happy birthday, Superman!
Semin about Miranchuk: Well done, fighting for his future! It stands up to the competition in Atalanta
Jose Mourinho: I'm not a friend of Klopp, but I have no problems with him
Fiorentina have loaned Napoli defender Malcuis until the end of the season
Brandt was not close to joining Arsenal. Borussia will not let him go in the winter
Pogba to discuss contract extension with Manchester United: I'm going to talk to the club. I want to win